Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta ciddi katılımla sürüyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Hükümdar Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki budun bahçesinde dokunaklı katılımla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı eliyle organize edilen programın ikinci gününde Çakal Armudu Budun Bahçesi’ne mevrut ziyaretçiler, illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, atlı cirit oyunu ve süvari okçuluk gösterilerini izlem etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan halk oyunları gösterilerini izleyen, halay çeken ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği umum emeği göz nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü forma ve kap atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan çocuklar birlikte kendileri amacıyla oluşturulan alanlarda golf, ayak topu, basketbol, mangala, aşırtı atma üzere geleneksel oyunları oynadı, ata destek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konser verdiği, tiyatro ekibinin eylem yaptığı alanda, yurdun ciharıyek yanından ve yandaki ülkelerden gelen misafirler, aktarılma boyu bitmeme eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, farklı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken ayrımsız yandan dahi alanın güvenliğini sağlayan polis ve jandarmanın süvari birlikleriyle ışık çektiriyor.

Bitlis Inanma Müdürlüğü trafik ekiplerinin çocuklara trafik kuralları üzerine brifing yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 keyif ekipleri üstelik vatandaşlara afiyet hizmeti veriyor.

Yabani Armut Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Çoban, AA muhabirine, Anadolu’yu ancak eden, İslamlaştıran ve Türkleştiren kökten sürme orduyu tesit etmek için toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Çoban, “81 ilimizin temas marifetiyle insanlar koşarak gelmiş ve burada buluşmuş. Odalık Alparslan’ın çağrısına uyarcasına hep burada. Milletimiz kuma değerlerde, ortak paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve özge eksiksiz iller Ahlat’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile şişman tıpkısı medeniyetin mensubuyuz. Ortak değerlerimizde biricik bire bir simge, tek vatan ve bir tane ululuk şuuruyla buradayız. Allah birliğimizi daim kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi saye ediyoruz.” diye konuştu.Share: