Manisa’da Manzume Hikmet’in “Kadınlarımız” şiiri amacıyla görümsetme çekildi

Manzume Hikmet’in “Halas Savaşı Destanı” adlı kitabında meydan kayran “Kadınlarımız” ünlü şiiri amacıyla Manisa’nın Kula ilçesinde klip çekildi.

Sandal Mahallesi’nde çekimleri tamamlanan ve yönetmenliğini Nebil Özgentük’ün üstlendiği yapımda Salih Kalyon, Briz Cumbul ve Onur Akış kurum aldı.

Yapımla ilişik gazetecilere bilgi veren Özgentürk, Kula’nın Kurtuluş Savaşı’nda haddinden fazla özel tıpkısı yere ehil olduğunu bildiğini belirterek, “Yüzyıllık savaşlara, acılara, zaferlere ve barışlara görüntü olmuş benzeri kentimiz. Safranbolu, Kula bunlar Anadolu’nun yeryüzü güzelce ve otantik bölgeleri.” dedi.

Özgentürk, Yır Hikmet’in Halas Savaşı Destanı eserinin Türkiye’nin kurtuluş destanını anlatan yeryüzü gür metinlerden biri olduğunu belirterek, “Kadınlarımız” şiirinin bile Türk kadınını haddinden fazla dolgunca anlattığına inandığını tabir etti.

Özgentürk, şöyle konuştu:

“Kadınlarımız, bu destanda üstelik belirtildiği gibi cepheye kimi zaman cephane, arada sırada araç götürürler. Şiir, cephede savaşan Kuvayımilliye güçlerine herhangi bir türlü desteği veren kadınları yabansı betim etmiştir. Kadınlarımıza dayalı yazılmış bildirme bol şiirlerden biridir. Biz bunu, yarı beyaz perde tadında, dönemi üstelik değerlendirerek gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sanıyorum 4 ya üstelik 5 dakikalık bir süresi olacak. Ben buna gelişmemiş film üstelik diyorum, koşma-klip birlikte diyorum, Manzume’a ürkmek de diyorum, sunu ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve posta arkadaşlarına 2023’te Cumhuriyetin 100. yılına girerken bir gocunmak diyorum.”

Oyuncu Salih Kalyon birlikte klipte görkem almaktan şişman keyif aldığını anlatarak, “Karı hakları dünyada bir nice ülkede yokken Atatürk’ümüz kadına güzel ve seçilme hakkını verdi. O bakımdan bu türkü haddinden fazla yetişkin. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tekrar hatırlatmakta fayda var.” ifadelerini kullandı.

Çekimleri tamamlanan klibin 8 Mart 2023’da yayınlanması planlanıyor.

Share: