Mardin haberleri! Mardin’de Ulusal MTB Cup Yara Bisikleti yarışları düzenlenecek

Mardin’de Millî MTB Cup Kötü Bisikleti yarışları gerçekleştirilecek.

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Çiftteker Federasyonu eliyle 22 Ekim’de tarihi Mardin sokaklarında “Eski Mardin Sokakları Dokunaklı Bisikleti Kupası” ile 23 Ekim’de Oğuz Mahallesi’nde kayran alan Dara Antik Kentinde “1. Mardin Angarya Antik Kenti Acı Bisikleti Kupası” yarışları düzenlenecek.

Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Atatürk Ekin Merkezinde, yarışmaların lansmanında yaptığı konuşmada, “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de” sloganıyla düzenlenecek yarışmalarla kebir aynı spor organizasyonuna familya sahipliği yapacaklarını söyledi.

Kültürlerin kesişim noktası Mardin’in çarkıt sokakları ve Angarya Antika Kenti’ndeki yarışmalara Türkiye’nin dört bir köşesinden mevrut velespit sevdalılarının, iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacağını kaydeden Demirtaş, gelişigüzel iki yarışmada çalma dökecek sporculara başarılar diledi.

Yarışmalarda velespit tutkunlarının kentin misilsiz güzelliklerine şahitlik edeceğini nâkil Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sporcularımız, oluşturulan rotalarda kaide çevirirken Mardin’in gizemci tarihine mum markajcı görsellerin adeta bir parçası olacak. Yük, Mezopotamya’nın sunu sakat yerleşme alanlarının başında geliyor. Kayaç içine oyulan yapıları, kilisesi, çokça kıvrım galeri mezarları, çarşısı, zindanı, sarnıcıyla nadir konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak ve bu seyahat, Mardin Angarya Antika Kenti Dokunaklı Bisikleti Şampiyonasıyla takkadak bir kaide uzağımızda olacak. Herkesi bu yarışmalara nida ediyorum.”

Sonuç iki yılda muhteşem spor etkinliklerine imza attıklarını kaydeden Demirtaş, artık da spor turizminin canlandırılması yönündeki çalışmalara yordam kesmeden bitmeme edeceklerini anlattı.

Türkiye Velespit Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Samsa da kentin tarihini, kültürünü, medeniyetlere yaptığı sülale sahipliğini yarışlarla cümle dünyaya tanıtacaklarını kaydetti.

Samsa, “Sezonun serencam MTB yarışı olması nedeniyle çokça sayıda sporcu, antrenör ve kulübü ağırlayacağız. Federasyon olarak Mardin’de düzenlediğimiz bu yarışa haddinden fazla büyük bindi verdik.” dedi.

Daha sonraları yarışmaların programları karşı bilgelik verildi.

Share: