Mardin’de eylem ve yürüyüşler 15 dönme yasaklandı

Mardin Valiliği, toplantı, basın açıklaması ve sergilik küşat üzere etkinliklerin 15 dönüş yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, halkın bati bulunduğu alışveriş merkezleri, amme hizmeti görülen yapı ve kuruluşların çevresi, umuma kemiksiz alanlar, otopark ve bahçelerde sivil toplum kuruluşları ile başka nesep ve hukuksal kişiler vasıtasıyla planlı gösteri ve etkinliklerde, bu eylem ve etkinlikleri düzenleyenler ile çevrede bulunanların güvenliği açısından sakıncalar doğabildiği belirtildi.

Toplantı ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu’nun ilişkin maddesi hükümleri uyarınca, düzenlenecek temas türlü gösteri ve etkinliğin izne bağlandığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, boş ve ilişkin düzlük toplantıları, reviş, matbuat açıklaması, açlık grevi, habitat eylemi, stant, imza kampanyası, keçe kurma, bildiri neşir, ihtarname eylemi üzere eylem ve etkinlikler ile bu eyleme bindi atfetmek üzere gösteri ve etkinlik fethetmek için mevrut araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 az İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi layıkıyla engellenmesi, ayrıca 2911 basit Derinti ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri hükmü uyarınca belirtilen konuların devam niteliğindeki seçkin soy eylem ve etkinliklerin Mardin ülke sınırları içerisinde 15 zaman süreyle yasaklanmıştır. Karara uymayanlar ve yapılan ikazlara karşın kararı ihlal etmeye bitmeme edenler için 2911 basit Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile gayrı ait yasa hükümleri kapsamında lüzumlu amal yapılacaktır.”

Share: