Marmara ve Ege’de 8 ilde sağanak, 4 ilde ise yağan meşbu hayatı aksi yönde etkiledi

Kıran ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa amacıyla ahit zarfında ve akşam saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde faal olması beklenen sağlam yağışlara ilişik, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Kuzey Ege’da görülecek boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’da kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düz saha çok akva olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE MEŞGUL YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların arkası sıra dayanabilen çokça ilde sağanak yağış faal oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte bora yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’üstelik ise akarsu baskınlarının yanında dolu yağışları da hayatı aksi etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’üstelik zaman saat 16.00 sıralarında aktif olan bora yağmur yurttaşlara tahakküm anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını dahi akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla yoğun olduğu anların vadi aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde akarsu kirci koridorlarda zorlukla yürüdüğü görüldü. Yağış nedeniyle trafikte dahi aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞGUL VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji aracılığıyla zaman amacıyla meşbu ve asuman ses sağanak yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve mekân ilçelerinde saat 15.00 sıralarında boğanak yağmur başladı. Yoğun ile muğlak kestirmece 1 saat enerjik olan boğanak nedeniyle ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Su birikintileri dolayısıyla sürücüler pres anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üstünde yakalanan vatandaşlar ise sığınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde bile etkili olan sağanak ve kirci yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı önlemler aldı. Ağır Sıklet yağan baran sebebiyle çokça sayıda sülale ve hareket yerinin dayanak katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak aksi durumlara cebin hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA MAHMUL YAĞIŞI

Bursa site merkezinde öğle vakti saatlerinde öğle saatlerinden itibaren saha vadi asuman curcunalı sağanak etken olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletli rakımdaki mahallelerine dolu yağdı. Keles’te koz büyüklüğünde yağan meşbu hayatı münasebetsiz etkiledi. Aynı vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Dolu, ekincilik arazilerine de beis verdi. Eskişehir Bölge Durum ve Erken Ihtar Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilogram yağmur düşmesi bekleniyor. Gök patırtılı boğanak yağmur dolayısıyla oluşabilecek yeğin ve akarsu baskınlarına cebin hem Bursa Valiliği hem birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, toplumsal medya hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları üzerine uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının değer tarihi bu tün yarısına kadardı, fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden ikinci tıpkısı uyarı henüz geldi. Bursa amacıyla yarın saat 23.00’a büyüklüğünde sağlam yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞGUL VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’de muhtemel yağış Ezine ilçesinde enerjik oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla birlikte yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra bile meşbu yağdı. Camlara vuran kirci taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak nedeniyle ara sıra caddelerde su birikintileri oluştu. Gerçekten Sanayi Sitesi’nde de sokaklar suyla doldu. Fırtına dolayısıyla kâh ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Kırılan dikme dalları da yine ekipler eliyle toplandı.

MANİSA’DA MEŞGUL VE YAĞMUR NEDENİYLE EL ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi tarafından zaman üzere mahmul ve asuman curcunalı boğanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın şekil ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’birlikte saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Kirci ile anlaşılmaz yaklaşık 1 saat canlı olan sağanak zımnında cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen karaca yolunda sürücüler ara sıra ilerlemekte rehavet çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar print anlar yaşadı.Aynı esnafın çöpler dolayısıyla tıkanan mazgalı vasıtasıyla açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri ana yol ve sokaklarda saffet çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte hareketli olan bora günlük yaşamı ve trafiği damarlı etkiledi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, sadık yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Padişah Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar önünde güç akarsu birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Saika Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde gâh karı ve aksiyon yerlerine akarsu bastı. İl Güvenlik Müdürlüğü’ne sınırlı trafik ekipleri, yolda kalan vesait dolayısıyla Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER KÜME KURDU

Kütahya kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Pörsümüş köyünde ağır yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere bir nice noktaya tabur kurdu. Albeni sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Havza Anlayış ve Er Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada de “Sağlam yağışlar beklendiğinden larp başat, taşma, yıldırım, domestik meşgul yağışı ve yağmur anında sağlam rüzgar kadar olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonradan larp bastıran dokunaklı yağış hayatı pahal yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde yaklaşık eksik saat etkin olan yağmur zımnında esas yollar ile bazı karı ve aksiyon yerlerinde su baskınları yaşandı. Aniden bastıran yağışa tedariksiz yakalanan bazı sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde mevcut Nakız Kavşağı kendisine tanıdık köprü altında oluşan su birikintisinde mahsur kaldı. Muhat artan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı familya ve gelişim yerlerine dahi anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin kâh bölümlerinin su baskınlarıyla mücadele ettiği anlarda ise şehir merkezinin yanında Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli ısıdam tıpkı yaz gününde park yeri ve sokaklara akın etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ DIRIMLIK MENFI ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde ahit ortasında başlayan ve site merkezinde canlı olan bora yağmur, kırsalda üstelik hayatı karşıt etkilendi. Milas amacıyla zaman ve ferda amacıyla asuman gürültülü bora yağmur uyarısı yapılırken; gök gürültülü boğanak yağışa cebin dikkatli olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda bedaheten başat, taşkın, yıldırım, yerli meşgul yağışı ve yağış çabucak akva rüzgar, hortum teşekkül riski üzere olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te mülk merkezinde yaklaşık 1 saat süren boğanak, ara sıra binaların bodrumlarında su baskınlarına kez açtı. Sağanak ara sıra mahallelerde hayatiyet kesintilerine bozukluk oldu. Su birikintilerinden geçmeye müteharrik bazen araçlar arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri şehir içi ve şehirler arası yağız yollarında trafikte aksamalara hastalık oldu. Birçok çoban araçlarını iltica etmek amacıyla çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri dahi kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması amacıyla say yürütüyor. Kent merkezinde alıngan ağaç dalları dolayısıyla ulaşımda aksama meydana geldi.Share: