Mebus Dülger’den 29 Teşrinievvel kutlaması

DÜRÜST Öğür Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kilis’ E Gelişi ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 99.Yılı dolayısıyla tıpkısı nabız yayımladı.

Saylav Dülger, Kilis ile Türkiye Cumhuriyeti devleti amacıyla yetişkin iki günü birlikte eloğlu ettiklerini belirtti. Dülger, ” İlk yerine 28 Ilk Teşrin 1918 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 28 Ekim 1918’birlikte 7nci Kalabalık Komutanı sıfatıyla Suriye üzerinden Kilis’e gelişinin sene dönümü. Halkı ile ve ordusuyla bütünleşen ulusumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın kazanmasında cenup cephesinin rolü büyüktür. Kilis ise; zeki çocukları, kişizade gençleri ve etken halkıyla namına benzeri curcunalı verene, bin yankı olmanın genişlik adamakıllı örneğini birlikte milli mücadelede vermiştir. 7. Kalabalık Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde bulunan Mustafa Eksiksizlik, 28 Teşrinievvel 1918’da Kilis’e gelişinde şehre girerken önce yerel milis kuvvetleri tarafından karşılanmasından berenarı etkilenmiş ve ‘İlk göl ayağı bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bire bir daha inan ettim kim bu kavim katiyen ölmeyecektir. Var olun eren Kilisliler’ demiştir. İkincisi ise Cumhuriyetimizin Yapılış yıldönümü, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde ilan ettiğimiz, serencam devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye sene dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin kalkışmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük fail umum kahramanlarımızı tazimle bigâne ediyorum” dedi.

Esarete ve dayatmalara keyif göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere alın başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte ayrımsız yepyeni ayrımsız kahramanlıkla zaferle taçlandırdığını vurgulayan Dülger, “Bu şişman zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, ‘Egemenlik kaygısızca koşulsuz milletindir’ ilkesi ve ülkemizi modern medeniyetler seviyesinin üstüne emisyon hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 almanak devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin dört yüz almanak Selçuki ve Osmanlı mirasının, o günün yumruk şartlarında elde edilmiş benzeri kazanımı adına görüyor; Gazi Mustafa Kemal’in veciz ayrımsız şekilde anlatım ettiği ‘modern medeniyetler seviyesinin üstüne tarh’ mücadelesini, önce günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyor, gelecek demokratlık ve zinde iktisat yönünde bitirme ettiğimiz her mesafeyi, yüce geleceğimiz için yakılan tıpkısı ışık olarak görüyorum. Tarihten gelen demokrasi kültürümüzle, hukuk devleti kimliğimizle, rastgele aktarılma fazlalaşan gücümüz ve birikimimizle, büyüyen ekonomisi, hayat dolu demokrasisi, ana insancasına değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner aut politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada tıpkısı sabah yeli kaynağı olmayı günümüzde bile sürdürmektedir. Zaman Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin değme başarısı hemen kişi vatandaşlarımızın değil; insanlığın eş vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki cemi mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor harekete geçiriyor. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize müteveccih saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin aha bu seviyeye kazanmış olmasından mahsus sayrılık vardır. 1919’dahi çok tahakküm şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te zahir eskimemiş devletimizin kuruluşunu zar ederek taçlandırdıysak, zaman karşılaştığımız sıkıntıları da inşallah geride bırakacağız. Milletimizin kuma eseri olan cumhuriyetimize eş çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği üzere çalışmak, uğraşmak, gerektiğinde fedakarlıkta mevcut olmak, hepimizin müşterek vazifesidir. 84 milyon vatandaşımızın beher ferdi, bu ülkenin ve Cumhuriyetin, benzeri haklara topluluk, kuma ayrımsız geçmişi ve ortak benzeri geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta tıpkı evlatlarıdır. Bu duygularla ülkemizin kurum haset olan 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramımızı kutluyor. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle olmak amacıyla bu toprakları bize vatan kılan İstiklal Mücadelemizin bilcümle kahramanlarını eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen hep martir ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum” ifadesine ver verdi. – KİLİS

Share: