Mehmet Akif hoca, ampute koluna sabitlediği bagetle davul çalıyor

Eskişehir’dahi çocukluğunda geçirdiği ilçe nedeniyle sol kolu makas altından ampute olan 45 yaşındaki Mehmet Akif Ileri Uç Oyuncusu kestirmece iki sene geçmiş öğrendiği bateri arak becerisini geliştirmeyi hedefliyor.

İki bala babası Akıncı, 15 yaşındayken temizlemeye çalıştığı kıyma makinesine kolunu kaptırarak dirseğinden ast kısmını kaybetti. Yaşadığı kazaya rağmen hayattan kopmayan Ileri Uç Oyuncusu, Rum Üniversitesi Terbiye Fakültesi Özel Yetişek Bölümünü bitirip sarıklı oldu.

Türkiye’nin ayrımlı bölgelerinde öğretmenlik yaptıktan sonra Eskişehir’da hususi bir eğitim bilimi kurumunda hususi gereksinimli öğrencilere apotr olan Akıncı, çalgı aleti eğitimi kayran oğlu Agah Ileri Uç Oyuncusu sayesinde davulcu Atilla Ersin Dumlu ile tanıştı.

???????Dumlu’dan ibret almaya başlayan Ileri Uç Oyuncusu, bageti ampute olan sol koluna hususi tıpkı aparat sayesinde sabitleyerek davul çalıyor, azmi ve yeteneğiyle dahi alkış topluyor.

Mehmet Akif Akıncı, AA muhabirine, kolunu kaybettikten sonradan etki çekmediğini, 30 yıldır ampute olarak hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Cahillik döneminde bu eksikliğini düşünmemeye çalıştığını tamlayan Ileri Uç Oyuncusu, şöyle devam etti:

“Sol kolumun olmaması hayatta seçenekler oluşturmamı sağladı. Temsil pantolon yürütmek zorundasın ama yegâne elin var. Bunu yer ameliye biçimde nasıl yapıyorsun, ona bakmaya başlıyorsun. Cahillik zamanı tümce bilardo oynuyor. Bu bilardo yegâne kolla pekâlâ baziçe gibi diyerek bakıyorsun. Zihnin artık almaşık üretmeye başlıyor. Bu, hayatımın tamlık alanına yayıldı. Kaza bana ekstra tıpkı algı sağladı. Birçok şeyi kendime uyarladıkça hayatımın da henüz kolaylaştığını ve artılar getirdiğini gördük. Bundan bile on paralık vazgeçmedim.”

“Bandajla koluma ayrımsız baget bağladık ve önceki vuruşu yaptım”

Akıncı, üniversiteyi bitirmesinin peşi sıra özel eğitim öğretmeni olarak hayata atıldığını dile getirdi.

Bazı illerde muallimlik görevinde bulunduğunu, Eskişehir’e dönerek kendine ilişkin tıpkı terbiye kurumu açtığını tamlayan Akıncı, Kovid-19 salgının yaşandığı 2019’üstelik bazen sorunlar yaşadığını ve hayatına farklılık çoğaltmak istediğini anlattı.

Arayışı sırasında müziğe yöneldiğini nâkil Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oğlum davulcu ve konservatuvarda öğrenim görüyor. Evde bateri çalarken oğlumu izlediğim ayrımsız akşam ezanı, eğitmeni Ersin hocayı aradım ve davul yok etmek istediğimi söyledim. Kendisi bu isteğimi akseptans etti. Bandajla koluma tıpkı baget bağladık ve geçmiş vuruşu yaptım. Türk ampute davulcu bulunmayan, bunu deneyen da kabak. Ofisimde kendime ilişik bire bir davul setim var. Ders aralarında bateri çalıyorum. Okuldaki öğrencilere çocuk şarkıları çalıyorum. Zaman Zaman onlara da bateri çalmayı öğretiyorum. Bateri arak önünde olumsuzluklar yaşadım ancak asla pes etmedim. Bateristlik hikayesini asla sekteye uğratmadım. Vazgeçmeyi asla düşünmedim. İlk posta kendim amacıyla benzeri öz yaptığımı hissettim. Psikolojik adına bana çok bereketli geldi. Ruh Bilimi durumum açısından haddinden fazla iyi şeylere faktör oldu.”

Akıncı, ancak dışında haddinden fazla iyicene işler eden ampute bateristlere imrendiğini ifade ederek, gelecekte daha iyi bateri sarmak amacıyla ilerlediğini sözlerine ekledi.

Eğitmen baterist Atilla Ersin Dumlu da Akıncı’nın teklifini akseptans ederek çalışmaya başladıklarını belirtti.

Güçlü ve vurgun yanlarını tespit edip buna bakarak bir ders programı belirlediklerini anlatım eden Dumlu, “Şu anda alelade komple gidiyor. Müthiş tıpkısı tutkuyla çalıyor. Kendini geliştirmek amacıyla hasis buna ant ayırıyor. Öncelikle aç ayrımsız yır kaydı ahzetmek istiyoruz.” dedi.

Share: