Mehmet Muş: “Çekya, Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi Sürecinde Yetişkin Ortaklarımızdan Birisi Olmuştur”

BILIM: MELİS YILDIRIM MÜŞTERI: FURKAN ERDEM

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye- Çek Cumhuriyeti İş Forumu’nda; “SUTAŞ aktarılma başkanlığını yürüteç Çekya, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin başarılmasına müteveccih çalışmalarımızda muhteşem ortaklarımızdan birisi olmuştur” dedi. Çek Cumhuriyeti Uran ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela ise, transit kotasıyla ait “Sunulan izin belgelerinin sayısı ülke genelindeki ana otoyolun baştan imal aşamasında olduğu amacıyla trafiğin azaltılması gerekmişti. Çekya adına SU üyesi olmayanlara cevaz belgelerini vermeyi durdurduk” diye konuştu.

Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çek Tecim Odası Başkanı Vladimir Dlouhy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Josef Sikela’nın açım konuşmalarıyla zaman TOBB’da yapıldı. Sikela şöyle konuştu:

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN ZİYARETİMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ BULUNUYORUM”

“Akıbet 5 yılda bizler daima namına Türkiye’den Çekya’ya ihracatta artma olduğunu gördük. İkili tecim hacmimiz neredeyse 4 milyar euroya ulaştı. Euro istatistiklerinden periferi rakamlardan farklı cins. Umuyorum ki bu rakamların mutabakatını sağlayabileceğiz. 2022 rakamlarının gelişmekte olduğunu teslim ettik.

Çek Cumhuriyeti AKARSU Başkanlığı’nı yapıyor. Dolaşma başkanlığı sürecinde birçok bata çıka karşılaşıyoruz. Ukrayna’daki Acımasız saldırganlığı ve toptan dünya pazarındaki küsurat erke fiyatları ile bağlantılı olarak print aynı durumdayız. Bugün Türkiye ile ilişkilerimizi yetiştirmek için ziyaretimi gerçekleştirmiş bulunuyorum.

Sözlerime sonuç vermeden bir anda geçmiş Türkiye’den Çekya’ya transit kotasının arttırılmasına ilgili yanıt çevirmek istiyorum. Biz alelade bir taşımacılığa sahibiz. Bu eke sorunlardan benzeri tanesi. Verilen izin belgelerinin sayısı mevki genelindeki esas otoyolun baştan imal aşamasında olduğu için trafiğin azaltılması gerekmişti. Çekya kendisine AKARSU üyesi olmayanlara izin belgelerini vermeyi durdurduk. Günde kısaca 50 bin tır geçiyor.”

MUŞ: ÇEKYA, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ SÜRECİNDE ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİSİ OLMUŞTUR

Sikela’nın peşi sıra mütekellim Muş, şunları kaydetti:

“Çekya hem düet ilişkilerimiz hem birlikte Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Birliği üzere haddinden fazla cepheli platformdaki gelişim birliğimiz açısından çok ehemmiyet verdiğimiz bacanak ve bağlaşık tıpkı ülkedir. Özellikle DENIZ ahit başkanlığını yürüteç Çekya, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin başarılmasına müteveccih çalışmalarımızda mehabetli ortaklarımızdan birisi olmuştur.

Ülkelerimiz arasındaki müstesna alışveriş, sizlerin birlikte kırıcı gayretiniz sayesinde kazançlı alanda birlikte kendisini göstermektedir. Küresel ayar zincirlerinde ortaya çıkan ve bölgesel yansımaları olan bir dönüşümün içinden geçmekte olduğumuz yadsınamaz ayrımsız gerçektir.

“2021 YILINDA TİCARET HACMİMİZ 4,3 MİLYAR DOLAR NAMINA GERÇEKLEŞTİ”

2021 yılındaki ticaret hacmimiz bugüne kadar kaydedilen genişlik yüksek ticaret hacmi olup, 4,3 milyar dolar adına gerçekleşmiştir. Ticaretimizdeki bu artma ivmesiyle birlikte bu yılsonunda 5 bilyon dolara ulaşacağımıza ait inancımız tamdır. İkili ticaretimizde envestisman ilişkilerinde yakaladığımız bu çabukluk iki gerçeği açığa çıkarmaktadır.

Birincisi pandemi ve jeopolitik risklerin ağırbaşlı olduğu vuzuhsuzluk içinde Çek şirketleri Türk firmalarının kalitesine olan güvenini korumuştur. İkinci olarak ise, ülkemiz ticareti emin limanlardan biri olma konumunu bir öğün henüz perçinlemiş durumdadır.

Sizlerin dahi bildiği kabil, ülkemizin envestisman alanında serencam 20 yılda gösterdiği performansa analog şekilde Çekya üstelik yatırımlar alanında şanlı aynı destinasyon olmuştur.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve soylu erki ilişkilerde maksut seviyelere gelinebilmesi üzere en mefret görev hususi sektöre düşmekte. Bizler yatırımcılarımızın ve gelişim insanlarımızın önünü açmaya ve iki talih soylu erki ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla seçme tür desteği vermeye hazırız. Bizim kapımız bu anlamda kurulacak seçkin iş birliğine, Çekyalı dostlarımıza ve muhataplarımıza belirgin olacaktır.

Buradan sonraları Sayın Nazır Sikela ile ikili ilişkilerimizi ele almak ve JETCO kapsamında başka konuşu ve maharet iş birliği meselelerini ahbaplık etmek üzere toplantılar gerçekleştireceğiz. Öncelikle Ankara Endüstri Odası ve Çek Enerji Endüstri Ortaklığı ortada çekirdeksel enerji alanında iş birliği hedefleyen benzeri antant zaptı imzasına şahitlik edeceğiz.”

Share: