MEMLUK Senatosu kapsamlı abuhava, idrak ve afiyet düzenlemelerini içeren 430 milyar dolarlık kanun tasarısını onayladı

KÖLE Senatosu, kapsamlı abuhava, alacak ve esenlik düzenlemelerini içeren, Komutan Joe Biden’ın nazik önem verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 bilyon dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta dahi Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı kanun tasarısı, Senato’üstelik 27 saat süren görüşmelerin peşi sıra kabul edildi.

MEMLUK’da “Enflasyonu Düşürme Yasası” namına adlandırılan rey üzere Senato’birlikte yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Kaygı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetperver senatörlerin hep, yasa tasarısının ekonomiyi daha bile kötüleştireceğini savunarak “Hayır” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin tüm ise tasarıya bindi verdi. Demokratlar, yaklaşık 740 bilyon dolarlık bakir dirimlik birlikte öngören tasarının federal vecibe açığını kapatarak yüzdelik 9,1’le son 40 yılın bildirme erdemli düzeyine sâdır enflasyonu da düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, ESIR’da Kasım ayında Kongre üzere yapılacak meydanlık seçimler öncesi Başbuğ Biden amacıyla politik tıpkısı galibiyet kendisine görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde milyar dolarlık şirketlere asgari yüzdelik 15’lik kazanç yükümlülüğü getirerek kazanç kodunda muadele sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler nihayet üzerlerine düşen ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, kanun tasarısının geçmesinden sonraları yumruklarını havaya kaldırarak “Senato ruz yazdı” dedi. Schumer, “Kongre’nin şişman işler başarabileceğine dair umudunu yitiren Amerikalılar, bu nabız sizin amacıyla. Bu mesaj Amerika’yı on yıllar boyunca değiştirecek” diye konuştu.

Niyet neler öngörüyor?

Komutan Biden’ın “tarihi” namına nitelendirdiği plan; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli çevirici ile gün enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı başta koyulmak amacıyla tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği dirimsel vergisinin henüz bitli taharri edilmesini, yaşlılar için reçeteli deva maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde ABD iklim değişikliğiyle uğraş amacıyla 369 bilyon dolar harcayacak. BENDE’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı en şişman yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a büyüklüğünde yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’de ABD’nin karbon salımını 2030’a büyüklüğünde en az yüzdelik 50 azaltma sözü vermiş, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya düşüncesiz dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: