‘Mergüze’, ‘atasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’ tekmil Kastamonu’da yaygınlaştırılacak

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılması amacıyla araştırmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla geçen yıl coğrafi meni belgesi alınarak tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılarak yaygınlaştırılması üzere icraat bitmeme ediyor. 2016 yılında imzalanan teşrikimesai protokolü ile hayata geçirilen “Siyez Buğdayında Istıfa Islahı İçin Saksı Materyalinin Oluşturulması” projesi çerçevesinde siyez buğdayı cins tescilini hazırlık sürecinde, İhsangazi’den 40, Seydiler’den 5, Kastamonu merkezden 4 ve Devrekani’den da 1 rençper görünmek üzere toplamda 50 çiftçinin tarlalarından siyez buğdayı başakları seçilerek toplandı. Toplanan siyez buğdayı başakları 2016 yılından bu yana ağır ezgi namına temas yıl hem İhsangazi ilçesinde hem dahi Ankara’daki Toprak Bitkileri Forma Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü tecrübe parsellerinde ekiliyor. Düzenlenen 6 yıllık çalışmanın neticesinde Dr. Ayten Salantur’un tescile namzet sunduğu iki adet siyez buğdayı, 15 Nisan 2021 tarihinde ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ isminde tescillendi.

Tescillenen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitleri ile tescile hazırlık aşamasında toplanan tekmil Kastamonu siyez buğdayları, karıştırılarak İhsangazi ilçesine ağlı Yeni Mahalle’birlikte ekildi. Ekilen siyez buğdaylarının gözlemleri İhsangazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde yapıldı. Hasadı yapılan siyez buğdayından örnek başaklar saklanmak amacıyla toplandı.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, Kastamonu siyez buğdayı popülasyonunu koruyup harlatmak, yaygınlaştırmak, tescil edilen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitlerinin da rüçhan İhsangazi ilçesinde almak için eksiksiz Kastamonu’da sertifikalı tohumluk üretimlerinin gerçekleştirilmesi olduğu belirtildi.

Çalışmaların cevvaliyet kesmeden bitmeme edildiği kaydedildi. – KASTAMONU

Share: