Mersin’e Acımasız bereketi, konaklayacak saha kalmadı

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı bitmeme eden Akkuyu Nükleer Bati Santralinde (NGS) müteharrik Ruslar, Silifke ilçesindeki otel, motel, pansiyon ve günü bağlanak evlerde kalınca ilçede konaklama tesisi kalmadı.

Akkuyu Çekirdeksel Korkulu Santralinde (NGS) çalışan Ruslar mıntıka ekonomisine nazik ulama sunuyor. Etkin Ruslar, bölgenin birlik otel, motel, pansiyon ve günce kiralık evlerinde ikamet ederken, Taşucu, Atakent, Yeşilovacık ve Tisan’ı tercih eden domestik turistler konaklayacak aynı tesis bulamıyor. Günü irtibat adına bölgeye gelen ve hoşgörüsüz dönen evcil seyyah sayısında yüzde 80’lere kadar bir düşüşün gözlendiği belirtildi.

Evcil turistler konaklama tesisi bulmakta zorlanırken Silifke Turizm Derneği Başkanı Yüce Süfli, yatırımcıları bölgeye konaklama tesisi yapmaya çağırma etti.

Yerli seyyar sayısında büyük bire bir düşüş yaşandığını tamlayan Ulvi Amiyane, “Pandemiden önce evcil turisti aşkın yakalayamadık. Akkuyu Çekirdeksel Alçak Santrali ile alay malay Ruslar bölgemize yerleşti. Otel, motel ve pansiyonlarda Ruslar kalıyor. Silifke genelinde 12 ay turizm yaşıyoruz. Santralde etkin Zalim ve Türkiye Cumhuriyeti Devletlerinden mevrut vatandaşlarımız bölgemizi seçti. Evcil turistte 3 maaş periyotta yeterli kalabalığa ulaşamadık. Bölgemize karışmak istediler ancak konaklama tesisi bulamayınca gelemediler. Yüzde 70 ile yüzdelik 80 arasında domestik gezmen oranımız düştü, şu zaman gelenler haset bağlanak gelip gidiyor. Konaklama imkanı yok. Silifke’de sıkı sayıda konaklama bulunan. Yatırımcıları bölgemize davet ediyoruz. Konaklama tesisi ihtiyacımız var” dedi.

Turizmci Ferit Çırak ise, “Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Alelhusus Taşucu’nda yaşan Ruslar tamam otel, motel, pansiyon ve haset irtibat evlerde kalıyor. Yerli seyyar günü bağlantı geliyor. Çıktı Silifke’de yılın 12 kocaoğlan Ruslar sayesinde turizm bitmeme ediyor” dedi. – MERSİNShare: