Mesleğini 53 yıldır sürdüren erkek berberi Avni, 28 yıldır da hastalara bakım veriyor

Trabzon’da eksik asrı aşkın süredir berberlik işleyen Avni Kayıkçı, kısaca 28 yıldır Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesindeki hastalar ve yakınları üzere çalışıyor.

Berberlik mesleğine önce adımı 13 yaşındayken atan 66 yaşındaki Avni Kayıkçı, 53 yıldır elinden usturasını ve makasını düşürmüyor.

İstanbul ve Hollanda’bile ayrımsız süre kalarak mesleğinde kendini geliştiren Kayıkçı, arkası sıra döndüğü memleketinde kesintisiz berberlik yaptı.

KTÜ Farabi Hastanesinde namına 10 metrekarelik ayrımsız dükkan açan Kayıkçı, pestil ve yakınlarının yaklaşık 28 yıldır saçını, sakalını kesiyor.

Hastanenin “Perukar Avni”si adına tanınan Kayıkçı, kadın eş ayırmaksızın elindeki makası ve usturasıyla servis servis hastaların hizmetine koşuyor.

Yatan hastalara müteveccih yegâne kullanımlık malzemeler kullanan Kayıkçı, kamera sağlığı ve memnuniyetini ön planda tutuyor.

Yalnız çalışan, “Kiminin parası, kiminin duası” diye niteleyerek gerekseme sahiplerine ücretsiz hizmet veren Kayıkçı, bazı bazı yorulsa birlikte mesleğini hala önceki günkü hevesle sürdürüyor.

“Amansız Hastalık hastalarına yönelik hassasım”

Bazı Bazı kanser hastasının, arada sırada dahi sayrı çocuğun saçını kesen Kayıkçı, AA muhabirine, verdiği hizmetten hastalanmış ve yakınlarının birlikte memnun olduğunu söyledi.

Kayıkçı, maddi durumu olmayanlardan ecir almadığını belirterek, az olmakla alay malay avrat hastalara da hizmet verdiğini anlattı.

Amansız Hastalık hastalarına yönelik alıngan olduğunu kaydeden Kayıkçı, “Onlara onma diliyor, maneviyat veriyorum. ‘Bu hastalığı atlatırsınız, canınızı sıkmayın’ diye telkinde bulunuyorum. Saçları dökülünce çokça üzülüyorlar. ‘Tekrar çıkacak, canınızı sıkmayın’ diyorum ve dostça ediyoruz. ” dedi.

“Yıllarca burada olduğum için elimden geleni yapıyorum”

Kayıkçı, hastaların sıkıntılarını da kulaktan elinden geldiğince onlara maneviyat vermeye çalıştığına dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Şu anda biricik çalışıyorum. Doğrusu çalışacak öge de bulamıyorum. Saat 16.00’dan bilahare servise çıkıyorum. Amiyane yoruluyorum ama yapacak bir özdek namevcut. İnsanlar ‘Tanrı razı olsun. İyi kim burada hakeza benzeri hizmet var’ diyor. Bize bile yakarış ediyorlar. Bu de beni bahtiyar ediyor.”

Daraç dışından gelen hastalara dahi berberlik hizmeti verdiğini belirten Kayıkçı, “Hastalara yetişmeye çalışıyorum. Senelerce burada olduğum amacıyla elimden geleni yapıyorum.” diye konuştu.

“Yüzünü, gözünü temiz gidermek daha ferah hissettiriyor”

Ordu’dan mevrut ve KTÜ Farabi Hastanesinde faaliyetler olan Mustafa Sinanöz ise sökel odasında aldığı berberlik hizmetinden oldukça memnun kaldığını vurguladı.

Mide ameliyatı nedeniyle 11 gündür hastanede yattığını dile getiren Sinanöz, “Böyle bir hizmeti kabul etmek çok sunturlu. Allah başhekimimizden, rektörümüzden, bu hizmeti sağlayıcı herkesten razı olsun.” ifadesini kullandı.

Sinanöz, hastayken yüzünü gözünü bozulmamış görmenin insanları elan ongun hissettirdiğine değinerek, “İnsanın morali namına geliyor. Hastaneden ve verilen imkanlardan çok memnunuz.” dedi.

Share: