Meteorolojiden ciddi bora yağış uyarısı! Tam gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve düz vadi çok bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve şarki akarsu, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Veca, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik girmek amacıyla espaslı boğanak ve meydan saha asuman gürültülü boğanak yağışlı, diğer yerlerin bir iki bulutlanmış ve berrak geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde domestik tutmak için kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağış kayran yerlerde az buçuk azalacağı, özge yerlerde oylumlu benzeri uymazlık olmayacağı, alelumum zaman normallerinin altında seyredeceği hesap pusulası ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden sağlam (40-60 km/saat) adına eseceği anlayış ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara cebin (apansız dominant, taşma, sebep, yağmur çabucak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda mağrip ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) adına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun domestik atılmak amacıyla boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

EGE

Parçalı, kıran kesimlerinin bir iki bulutlu ve belirgin geçeceği adisyon ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Şark Akdeniz’in evcil görünmek amacıyla fasılalı sağanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, şark kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel atılmak üzere aralıklı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, nahiye genelinin domestik olmak üzere espaslı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, nahiye genelinin evcil doğmak üzere fasılalı sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde saha yer kuvvetli olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin yıldız ve gün batısı kesimleri, Veca, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik almak için espaslı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik tutmak için boğanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

Share: