Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente başat ve su baskını uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, çöz ve maşrık kesimlerinin parçalı ve düzlük düzlük haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel atılmak üzere fasılalı sağanak ve düz vadi asuman gürültülü bora yağışlı, diğer yerlerin bir iki bulutlanmış ve kemiksiz geçeceği adisyon ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 memleket amacıyla sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı ihtar verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gittikçe Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerel namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara alın (nagehan başat, feyezan, saika, yağış anında sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili pahal durumlarda kullanılıyor. Bu renkte hesap edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Haddinden Fazla tedbirli olunması, edimsel meteorolojik koşullar ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Solgun, havada “gizil hırs durumu”na meni ediyor. Tahmin edilen meteorolojik olay olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üstüne tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: