Mevsimsel ekincilik işçileri Ağrı’da gündöndü mesaisinde

Azamet desteğiyle sonuç yıllarda bitkisel ürün çeşitliliğinin arttığı Ağrı’birlikte, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mevrut sezonluk ekincilik işçileri günâşık hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü hava günebakan, 21 bin dekarı dahi çerezlik kendisine ekilen tarlalarda güz mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda nazil mevsimsel ekincilik işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların birlikte bulunduğu işçiler, periyot boyu ellerindeki oraklarla gündöndü topluyor.

Yaklaşık 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kaya, AA muhabirine, herhangi bir sene yaz aylarında farklı illere giderek çalıştıklarını, yılın yarısını ayrımlı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’üstelik günebakan çapası, Malatya’üstelik sarıerik hasadının peşi sıra Ağrı’ya ayçiçeği hasadına geldiklerini tamlayan Kayaç, “Buraya geleli 15 bölüm oldu. Kısaca 45 dolaşma burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Gece çekicilik itici oluyor. Aynı aileden 15 can burada çalışıyoruz. Sivas’ta üstelik patates hasadını yaptıktan bilahare evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Gelin Olmak için mal geçişsiz”

Üniversiteden bu yıl mezun olduğunu vurgulayan Hacer Kaya dahi 20 gündür orakla günâşık hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya dahi sabah er işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından mesafe ayına büyüklüğünde ayrımlı illere giderek mal vira etmek için iş verdiklerini dile getirdi.

Kayaç, “Tezevvüç Etmek amacıyla dünyalık lazım ve bu parayı yutmak için bile çalışıyoruz. Bizim üzere çalışmanın gecesi gündüzü namevcut. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas gibi bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: