Miğfer Seyhan memleketi Giresun’da Ferdî Futbol Akademisi kurdu

– Miğfer Seyhan memleketi Giresun’de Bireysel Ayak Topu Akademisi kurdu

GİRESUN – Giresunlu futbolcu Tolga Seyhan, hikmet, deneyim ve tecrübelerini gençlerle benimsemek, yeni yetenekleri tedarik etmek amacıyla tıpkısı proje başlattı. Bireysel Ayak Topu Akademisi hakkında Seyhan, “Buradaki dinç kardeşlerimize yardımcı olmak, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara belletmek amacıyla aynı yola çıktık. Şu an çok önemli bir projenin mir aşamasındayız” dedi.

Türkiye A Milli Takımı ve Giresun spor‘un birlikte kariyerinde Galatasaray, Shakhtar Donetsk, Trabzonspor üzere art dozaj takımlarda ince süre eşkâl giyen Miğfer Seyhan, Giresunspor’un eski kalecisi Harun Ovalıoğlu ile birlikte Giresun’bile, Bireysel Futbol Akademisi kurdu.

Bireysel Futbol Akademisi projesi ile ait İhlas Olgun Ajansı’na izah işleyen Seyhan, hedeflerinin eskimemiş yetenekleri sağlamak, gelişimlerini derk etmek, heveskâr alıştırma programları ile bu gençleri Türk futboluna vermek olduğunu söyledi.

Tolga Seyhan, “Giresun’un bu konuda muallel olduğunu düşündük. Temas husus imkan meselesi, buradaki tendürüst kardeşlerimize arkalamak, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara öğretmek amacıyla bire bir yola çıktık. Şu dakika haddinden fazla kebir aynı projenin esas aşamasındayız. Projemizin ilerleyici süreçte çok daha gür olacağını düşünüyoruz. Bu imdi Harun’un beni motivasyon etmesiyle oldu. Giresun’üstelik haddinden fazla çok futbolcu yetişmiyor. Ihtimal imkan meselesi belki bambaşka nedenlerdendir bilmiyorum. 10 kıta üstelik olsa, 3 kıta de olsa, 2 kesim da olsa bu çocuklara muavenet etmek için vukuf ve birikimimizi aktarmak istiyoruz. Ego yıllarca dışarıda oynadım. Allah’a şükür bütün dal düzey oynadım. Dışarıdaki imkanlarımızı da kullanıp, çocuklarımıza sunturlu tıpkısı ati arz etmek istiyoruz. Giresun’de bizzat ayak topu madun yapısıyla haddinden fazla çok ilgilenilmediğini düşünüyorum. Elbette eksiklerimiz, görmediklerimiz vardır. Bu işi bunun amacıyla yapıyoruz. Ana ve babaların bu konuda iri ısrarları var. Çünkü tümce çocuklarının dolgunca tıpkısı yerde olmasını istiyor. Bağımlı sistem topçu olacak diye niteleyerek ayrımsız şey bulunmayan amma çocuğun yeteneği varsa ortaya intikal etmek lazım. Bizde bu konuda inşallah sunu iyi şekilde havari oluruz diyerek düşünüyorum” cümlelerine düz verdi.

“Bu füru benim gibi milli takıma gitsinler, çokça isterim”

Seyhan, milli takımın çok eksantrik benzeri ihtisas olduğunu kaydederek, “Giresun benim memleketim. Şehrimin insanlarının bana alın haddinden fazla büyük sevgisi var. Ben birlikte bu sevgiye karşı kendimi mesul hissediyorum. İnşallah Giresun’da seçme yönüyle kuvvetli elan mebzul futbolcular yetişir. Daha iyisi çıksın isteriz. Ego Giresun’u çok seviyorum. Dışarıda bile olsam hayatım burada geçti. Bu torunlar benim üzere milli takıma gitsinler, çokça isterim. Milli topluluk haddinden fazla ayrıksı bir his. Ayak Topu branşı olmasa dahi gayrı branşlarda bu konuda milli ergin, madalya almış Giresunlu gençler var, onları da tebrik kartı ediyorum. Dediğim üzere bu proje aynı yetişek süreci ve sabır işidir. Kullanılmamış başladığımız üzere herkesin desteği çokça şanlı. Ailelerimiz istek rahatlığıyla çocuklarını getirsinler, gözleri arkada kalmasın. Haddinden Fazla ongun ve kaliteli hocalarla çalışıyoruz. Bu projemiz ile kullanılmamış yeteneklerin çıkacağına inanıyorum” diyerek konuştu.

Harun Ovalıoğlu: “‘Senin Giresun’a vefa borcun var ve senin üzere nesiller yetiştirelim’ dedim”

Giresunspor’un çarkıt kalecisi Harun Ovalıoğlu dahi Bireysel Futbol Akademisi’nde çocuklara ve gençlere takkadak hususi idman yaptırmadıklarını, bire bir zamanda akademideki gelişigüzel çocuğun kariyer planlaması ortamında özel icraat yürüttüklerini belirtti. Ovalıoğlu, “Biz Ferdî Futbol Çalışma Akademisi hikayesine Tolga ağa ile önceden, menajerlik namına başlayalım dedik. Tabii Tolga ağabeyin iri takımlarda oynaması, milli takımda oynaması, mikro dışında bizi olta etmesi.. Tolga ağabeye şunu söyledim düpedüz; ‘Senin Giresun’a bir vefa borcun var ve senin kadar nesiller yetiştirelim’. Giresunspor’un çok iyi tıpkısı tarihi var. Benim merhum babam de dahildir buna. Ama Giresun’bile Miğfer Seyhan gerçeği var. Miğfer Seyhan bizi hem daraç içre hem mikro dışında hem birlikte milli takımda çok gani baziçe etti. Tolga ağabeye; ‘Senin tıpkı vefa borcun var, seni sahaya indirelim. O çocuklara o başarıları kuşkusuz elde ettin, bu hikayeyi bu çocuklarla paylaşmanı isterim’ dedim. Beni bu konuda kırmadı, dedi ki yapalım. Sonrasında Bireysel Ayak Topu Mesai Akademisi’ni kurduk. Yakup Soydan hocam ve İbrahim hocamla alay malay akademide çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizde futbolun bu biriminde kendimize yer alalım istedik”

Türkiye’nin her noktasından adamakıllı dönüşlerin olduğunu vurgulayan Ovalıoğlu, “Akademinin içeriği gerçekte şu; tığ kendimizi spor okulu kendisine akseptans etmiyoruz. Bizimki ağız ağıza ferdî. Ferdî namına çocuklara inmek, onların geleceğiyle müteallik kariyer yönetimini planlamada bile menajerlik sistemi devreye giriyor. Burada o fabrikayı kuralım. Sonrasında dedik ki bu çocukları Giresun’üstelik eğer Türk futboluna katabiliyorsak bizden mutlusu bulunmayan. Çocuklarımızı bu fabrikadan benzeri yerlere götürebilirsek, Giresun’a da mehabetli benzeri hizmet etmiş oluruz. Buradaki sunu büyük hedefimiz menajerlik sistemi. Benim yıllardır tayf ettiğim futbol menajeri olmaktı. Tolga ağabey de futbolu bıraktıktan bilahare biraz ırak kaldık ama biz futbolun içine gine girelim, özlük akademimizle alay malay menajerlik boyutunda devam edelim dedik. Güzeşte yazdan itibaren bu menajerlikle müntesip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hem yurt içinde hem üstelik az dışında kocaman temaslarımız var, sonsuz müşavere yapıyoruz. Miğfer koca teferruatlı süre peş liglerde oynadığı üzere haddinden fazla mebzul oruçlu münasebat kurmuş. Bu ferah ilişkileri Bireysel Ayak Topu Akademisi’ndeki çocuklarımızın geleceği için gür tıpkısı punt olarak görüyoruz. Tıpkı yandan antrenmanlarımızı muttasıl sürdürürken, özge taraftan insanlara ulaşıyoruz. Türkiye’nin gelişigüzel yerinden çokça iyice kavrayışsız dönüşler oluyor. Diyoruz ki aynı dakika evvel sülale ayı gelsin, hem akademimizden hem ancak dışından ya bile ancak içinden menajerlik sistemimizi oluşturalım. İnşallah bu yolda güzelce adımlar attık. Dizgeli tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Tığ futbolun içinden geldik, ağırbaşlı birliği yaptık, arka sırta verdik. Tığ bile futbolun bu biriminde kendimize vaziyet alalım dedik. Her madde şu anda domuzuna gidiyor. İnşallah imdi çalışmalarımız resme döküldüğünde, anlaşmaları yaptığımızda hangi eylemek istediğimizi, icraatı yaptığımızda, o resme girdiğimizde tümce görecek” ifadelerini kullandı.

Share: