Milli atlet Cihat İlhan, olimpiyatlara Kenya ve Erzurum’da hazırlanıyor Açıklaması

Kırklareli’nde diri 27 yaşındaki milli atlet Cihat İlhan, 2024 Paris Olimpiyatları amacıyla rakım antrenmanlarını Erzurum, şita antrenmanlarını ise Kenya’de yapıyor.

Kırklareli Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğünde atletizm antrenörü namına birlikte görev fail Cihat İlhan, AA muhabirine, Erzurum’de yaşadıkları dönemde 7 yaşındayken, atletizmle ilgilenen ablasının peşinde koşarak bu spora zül saldığını söyledi.

Daha sonra beden terbiyesi öğretmeninin de teşvikiyle atletizme başladığını anlatan İlhan, 2004’birlikte Diyarbakır’dahi, 2005’üstelik Ankara’bile planlı yarışmalara katıldığını dile getirdi.

İlhan, Spor Lisesi’nde öğrenim gördüğünü, Kocaeli Darıca Belediyesi Spor Kulübüne para aktarımı olduğunu ve arkası sıra ay-bulutsuz formayla koşmaya başladığını rapor etti.

2014’te Portekiz’birlikte düzenlenen Şampiyon Kulüpler Kupası’dahi birinci olduğunu belirten İlhan, milli bando adına katıldığı maraton ve nısıf maratonlarda kürsüye çıkarak Türkiye’ye birçok madalya kazandırdığını kaydetti.

Ay-yalınlık sportmen, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yapılan maratonda 2 saat 23 zaman 12 saniyelik mertebe elde ettiğini, Kenya, Portekiz, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Fransa’nın üstelik aralarında olduğu 25 ülkede maratonlara katıldığını anlattı.

Devlet desteğiyle 3 kıtada kamplara iltihak fırsatı yakaladığını anlatan İlhan, “Kenya’birlikte 6 ay dinlenme kampı yaptım bu süreçte. Türkiye’ye döndüğümde Balkan Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Tıpkı zamanda Balkan Nısıf Maraton Şampiyonası, Balkan Maraton Şampiyonası ve Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası’nda koştum. Avrupa’da 23 yaş altı kategorisinde sunma bereketli koşan atlet unvanını aldım.” dedi.

“Hayalim parmakla gösterilen sporculardan biri gelmek”

Yükselti antrenmanlarını Erzurum’birlikte, kış antrenmanlarını ise Kenya’birlikte gerçekleştirdiğini belirten İlhan, “Antrenmanlarımız kuvvete dayalı değil da daha çok ince uzaklık oluyor. Örneğin 30, 35, 40 kilometre koşuyoruz. Piste geldiğimiz devir 5 kilometre ısınıyoruz. Dört misil 5000 metre yapıyoruz. Soğumayla gelişigüzel 35-40 kilometreleri bulabiliyor. Hayatımız yatmaktan, koşmaktan ve beslenmekten ibaret. Benzeri sosyal hayatımız yok.” ifadelerini kullandı.

İlhan, 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlandığını anlatarak, “İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları amacında güzel bir kademe elde yazar, ülkeme, bayrağıma, milletime bunu ödül ederim. Hayalim Türk atletizm tarihinde parmakla gösterilen sporculardan biri koyulmak. Şu anda öyle sayılmayız, gerçekte bizim büyüklerimiz elan kırıcı şartlarda henüz iri dereceler koştular. Ne ant boynuz kulağı geçerse, o zaman hayallerimize kavuşmuş olacağız inşallah.” şeklinde konuştu.

Share: