Mısır’da pahalılık yükselmeye bitmeme ediyor

Darı Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın zaman yayınladığı verilere bakarak, geçtiğimiz Temmuz ayında enflasyon oranı, akaryakıt fiyatlarındaki artış dolayısıyla yüzde 13,6’ya yükseldi. Bu ululuk geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 13,2’ydi.

Ajans’ın verileri, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında enflasyonun ayrımsız önceki yılın bire bir ayına bakarak yüzde 6,1’e nazaran yüzdelik 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans mevcut enflasyon oranını, hububat ve savmak fiyatlarındaki yüzdelik 1, benzen ve er bezi fiyatlarındaki yüzdelik 5,2, meyve fiyatlarındaki yüzdelik 2,5, özel ulaşım harcamaları grubundaki yüzde 6,4 ve eriştirme hizmetleri grubundaki yüzdelik 9’luk artışa bağladı.

Dünyanın sunu büyük buğday ithalatçılarından biri olan Darı, Ukrayna’daki uğraş nedeniyle buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından dokunaklı şekilde etkileniyor. Moskof ve Ukraynalı turistler ülkeye mevrut mecmu gezici sayısının tahminî üçte birini kumar ettiğinden, savaşın Akdarı’de turizm sektörü üzerindeki etkisi de berenarı nazik. (şarkul avsat)

Mısır’bile kırmızı etin pahalılığı hükümeti balıkçı yaptı

 

Darı’da ithalatın faturası yüzde 90 arttı

 

Darı’dan beklentilerin üzerinde ürem artışı

 

Share: