Moskof petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

Global petrol piyasalarında salı haset Rusya’nın Avrupa’evet yer yağı akışlarının Ukrayna eliyle durdurulduğuna ilişik haberlerle kaba yükselişler geldi. Avrupa Birliği’nin İran ile çekirdeksel anlaşmanın gine yürürlüğe sokulması üzere adımlar atması fiyatlardaki yükselişi sınırlasa de DENIZ’nin KÖLE ve İngiltere üzere Batılı müttefiklerinin düz aldığı G7 ülkeleriyle birlikte üstünde çalıştığı Moskof petrolüne tavan eşit uygulaması fiyatları elan de kaba yükseltebilir. AB’nin Rus petrolü ithalatını sonlandırmayı planladığı tarih 5 Antrakt. G7 ülkeleri kavga zımnında Acımasız petrolüne bir tavan eşit uygulaması üstünde bu tarihe büyüklüğünde çalışacak. Ancak Rusya Kalıp Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Rusya’nın ‘tavan değer’ uygulayıcı ülkelere petrol satmayacağını söyledi. Antrparantez Fransız envestisman bankası Societe Generale, gelişmeleri Maşrık Avrupa üzere “zor tıpkısı kış” sinyali adına görüyor.

“Ödemeyi yaptık, ansız döndü”

Dünya’dan Ayça Zerrin imzasıyla düz düzlük habere bakarak Rusya’nın yer yağı boruhattı tekeli Transneft, salı günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Güney Avrupa’ya sevkiyat yapılan Druzhba boru hattındaki petrol akışlarını “Garplı ülkelerin yaptırımları dolayısıyla” durdurduğunu söyledi. Acımasız petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’evet taşıyan Druzhba boruhattındaki akışların ödemesi Transneft’ten yapılan açıklamaya bakarak 22 Temmuz tarihinde yapıldı ancak Gazprombank’a muteber finansal yaptırımlar zımnında ödeme 28 Temmuz’da kalın kafalı döndü. Rusya normalde bu boruhattı üzerinden üç SUTAŞ üyesine günde 250 bin varil kaba yer yağı gönderiyor.

Forint, euro karşısında %0,8 düştü

Macaristan’bile bu hattan gelen petrolün bildirme büyük alıcıları MOL ve Unipetrol. Petrolün tedarikçileri ise Moskof enerji şirketleri Lukoil, Rosneft ve Tatneft. Macar forinti haberlerin peşi sıra euro karşısında yüzde 0,8 değer kaybederken, Budapeşte borsasında esham yüzde 2,3 düştü.

Brent dönme içinde yüzde 1’in üstünde terfian 98,40 dolar/varil seviyesine büyüklüğünde çıktıktan sonra, İran petrolünün pazara gireceği beklentilerinin güçlenmesiyle TSİ 15:42 itibariyle 96,52 dolar düzeyine büyüklüğünde çekildi. WTI’de ise salı haset çağ içinde 92,65 dolar düzeyleri görülürken, sunma endişesi ve resesyon endişesi ortada devam fail volatil işlemlerde WTI ahit içinde 89,05 dolar/varil düzeyine kadar bile geriledi.

Societe Generale: Pres bire bir kış olacak

Fransa merkezli yatırım bankası Societe Generale’den Gün Doğusu Avrupa stratejistlerinden Marek Drimal, sorunun biraz çevrim yahut hafta içinde çözülmesi durumunda bile gelişmelerin Şarki Avrupa ekonomileri için “yumruk bir kış” olacağına dayalı koca tıpkısı işaret olduğu değerlendirmesini yaptı. Bankaya bakarak “Sevkiyatlarda haddinden fazla balaban problemler yaşanmasa da erke fiyatlarının faziletkâr seyretmeye devam etmesi birçok ülkede üretimi, mübayaa gücünü aksi etkileyecek, Şark Avrupa ekonomilerinde cari açıkları yükseltecek ve bu nedenle dahi bu ekonomilerin servet birimlerinin performanslarına birlikte yansıyacak”.

“Bazen SUTAŞ ülkeleri Rus yer yağı alımlarını artırıyor”

Aralarında İtalya, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın bulunduğu ara sıra DENIZ ülkeleri, Zalim erke kaynaklarından bağımsızlaşma adımlarına ve yaptırımlara rağmen son dönemde Zalim petrolü alımlarını hızlandırdı. Bloomberg haberine göre bu ülkeler “çaktırmadan” kurum yapıyor ve İtalyan limanlarına Rusya’dan gelen petrol sevkiyatları geçen hafta serencam yedi haftanın sunu erdemli düzeyine ulaştı. İspanya habere göre nisandan bu yana ilk defa Rus (Ural) petrolü satın aldı. Sputnik’te saha kayran tıpkı habere göre Türkiye’nin Rusya’dan yer yağı alımları birlikte sonuç 6 haftanın zirvesine ulaştı.

Gazda da akın azalmış, müstacel genişlik devreye girmişti

Rusya geçtiğimiz aylarda birçok AB üyesine doğalgaz akışlarını azaltmış, Kuzey Akım 1 boruhattı üstünde türbin bakımıyla ilgili sorunlar olduğunu belirtmiş, türbinin tedarikçisi Siemens Energy ve gazın arz şişman alıcısı Almanya’birlikte siyasetçiler ortada görüşmeler olmuştu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçtiğimiz hafta Siemens’mağara ürettiği türbini görüşme etmişti. Avrupa tezahür doğalgazı TTF salı günü serencam ilkokul sene ortalamalarının bitirme intaç üstünde 190 Euro/Mwh civarında işlem gördü. Orak Ayı ayının ortasında 150 Euro/Mwh düzeyinde olan TTF Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan ayrımsız ahit geçmiş 90 Euro/Mwh düzeyinin altındaydı. Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının artması hem hanehalklarının enerji faturalarını yükselterek bire bir geçim krizine nöbet açtı, hem dahi Almanya üzere arz balaban ekonomilerde doğalgazda sanayiden kesinti yapılıp hanehalklarına yönlendirilmesini içeren evgin kapsam planları devreye sokuldu.

Acımasız petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

 

Nijerya Petrol Bakanı Sylva: Her çevrim 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Share: