Muğla’da av sezonu başlıyor

Muğla’da 2022-2023 av sezonu 20 Ağustos 2022 tarihinde başlıyor. Eşkâl Av Komisyonu marifetiyle kara avcılığıyla ilişkin avlanma usul ve esasları belirlenirken, alınan değişmeyen 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 çevrilmiş 1. Yinelenmiş Resmi Gazete’birlikte yayımlandı.

Muğla Valiliği’nden paylaşılan kararda, “Ülkemizde 2022-2023 Av Dönemi 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacaktır. Dalan Av Komisyonu, Av Döneminde flört etmek amacıyla ülkemizde karaca avcılığıyla ilgilendiren aşağıda kayran kayran avlanma asıllar ve esaslarını belirlemiştir. Alınan değişmeyen 27 Mayıs 2022 günlü ve 31848 mahdut 1. Tekrarlı Resmi Gazete’da yayımlanmıştır. Eşkâl Av Komisyonu; Avın küşat ve kapanış tarihlerini, Avına cevaz verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek tıpkısı günlük av hayvanı limitlerini, Avlanma günlerini, Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, Fehamet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan vesait, gereçler ve özelliklerini, Savaşım gayeli avlanma usulünü, belirlemiştir” denildi.

Resmi ve idari tatiller üstelik dahil Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri av yapılabileceğinin belirtildiği kararda, “Avlanma; bütün bölgelerimizde bire bir bölüm 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, saksağan, adi karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, çandır domuzu ve görgüsüz avı ile başlayacaktır. Alınan değişmeyen mucibince Çarşamba, Cumartesi, Ilişki ve resmi tatillerde (yönetsel tatiller da karışma) av yapılabilecektir. Ayrıca karışık domuzu avı arttırma namına Salı günü birlikte yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri amacıyla Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma müsaade ücretini İl Yazıhane Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ilgilendiren hesaplarına yatırmaları gerekmektedir. Avcılar, Avlak Dümen Hikmet Sisteminden (AVBİS), Orion Avlakta Aktif Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonraları, genel ve oran avlaklarda avlanabilecektir. Avcılar; Hat Av Komisyonun Resmi Gazete ‘dahi yayımlanan 21 az Kararındaki saha alan sair avlanma temel ve usullerine uymaları zorunludur. İlgililere ve avcılara duyurulur” ifadelerine kayran verildi. – MUĞLA

Share: