Muhacir kuşların molası Dert Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların ekim ayında Balkı Dağı çevresindeki göç hareketi takibe alınacak.

Her yıl güzün Yıldız Yarımküre’den gelip Güney Yarımküre’ye kanat çırpan kuşlar, göç rotası üzerindeki Ağrı Dağı çevresinde ıtlak veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Glokom ile Dert’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda ince barhana yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması muhtemel kafile, Iğdır Doğa Himaye ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler aracılığıyla izlem edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların barhana vakitleri, yerel türleri, konaklama süreleri kadar bir nice konuda olgun toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak göç etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Polat, AA muhabirine, mümasil zamanda bölgede kuşların kırıcı aynı göç hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından majör olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar ilkin kuşlar kalkmak için birçok melez hayvanı amacıyla kebir ekosistemlerden biridir. Kuşlar göç öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde bire bir toplanma olacak, kuşlar yağ depolayarak barhana etmeye başlayacak. Kuşlar burada azık ve barınma ihtiyaçlarına bedel bulduklarından bölgede derişme gösteriyor.”

Çelik, barhana döneminin izleneceğini ve ensesi kalın verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sıkça geliyoruz, göç öncesi dahi albeni durumlarına bakarak bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Elan önceki gördüğümüz ancak barhana döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak daha çok bu kuşların buradan ayrıldığı ya bile domestik türlerin hangileri olduğu elan kesin bir şekilde ortaya çıkma.” diye niteleyerek konuştu.Share: