Munzur Çayı’nın kıyısında deri kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine gelen tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında oba kampı yaparak saf güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu su kâin 1500 rakımlı kaymakamlık, natürel güzellikleriyle domestik ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dört zaman huy ve akarsu sporlarına müsait müstevi sunan ilçede, keçe kampı alanları üstelik akıbet yıllarda her an yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan nazik önem haiz deri kampına belde illerden mevrut misafirlerin birlikte dolay sakinleri de sargı gösteriyor.

Günübirlik veya ince sürekli seyahat kapsamında ilçeye mevrut misafirler, hele Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su altı canlıları, meydanda suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle tabii akvaryumu andıran çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla bağırsak içe devir nâkil kamp tutkunları, çevrim boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları bile geçindirmek haddinden fazla dörtköşe”

Huy tutkunu Âşık Turgut, AA muhabirine belli aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve şehir stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın çok dörtköşe olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında deri kurup yüzmeye gidiyoruz ve ardından gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Çağ içerisinde soluklanmak için hamak kabil değişik aktiviteler yapıyoruz. Akşam Ezanı yemeğimizi yedikten sonradan üstelik yaktığımız ateşte patates ve biber közlüyoruz. Kamp yaparken yıldızları birlikte ilgilenmek haddinden fazla dörtköşe.” dedi.

Hatay’dan gelen Fevzi Akşın, tatil yarmak üzere Ovacık’ı tercih ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde dinlenme kampı alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce huy tutkununu konuk ettiklerini rapor etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki sunma evire çevire aktivitelerden biri kamp yarmak. Ovacık geleceğin genişlik oylumlu turizm yerlerinden biri olacak. Burası saf güzelliğiyle sargı çekiyor. Buraya mevrut arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın seçkin yerinden turist geldi”

İlçede otel işleten Suat Ermiş de Ovacık’ın temas zaman binlerce ziyaretçinin yol uğrağı yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yaptığını dile getiren Aziz, şöyle konuştu:

“Değme yerde çekicilik haddinden fazla sıcakken Ovacık’ta insanlar plato serinliğinde zaman geçiriyor. İnsanlar burada sonbaharda fotoğraf çekiyor, kışın kayak yapıyor, ilkbahar ve yaz aylarında rafting, kamp ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize bati irade gösterdi ve sezon çok bereketli geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda başta koyulmak amacıyla dünyanın gelişigüzel yerinden gezgin geldi. Bunun dışında mahdut içinden dahi İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli gibi illerden gelen tatilcileri ağırladık.”Share: