Munzur Dağları’nın 3 bin rakımlı zirveleri dağcıların rotasında

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde, sert kayalıklarıyla dikkati çekici Munzur Dağları, Türkiye’nin ayrımlı kentlerinden gelen dağcıların bakir tırmanış rotalarından oldu.

Dört mevsim değişik güzelliklere eş sahipliği yapan Tunceli’bile, rafting, kano ve trekking sporlarının birlikte dağcılık faaliyetlerine bile doğaseverler deste gösteriyor.

Kentin 1500 rakımlı Ovacık ilçesinde yer düz Munzur Dağları bile natür sporları alanında turizme ruh katan yerlerin başında geliyor.

Birçok yayla, göl ve şelalenin bulunduğu dağlar, alelhusus mayıs-ekim döneminde çok sayıda dağcı grubunu ağırlıyor.

İlçeye mevrut gruplar, günün evvel ışıklarıyla rotalarını Munzur Dağları’na çeviriyor. Dağcılar, belirledikleri zirveye saatler süren tırmanışla ulaşıyor.

Keşfedilmemiş güzellikleri görüyorlar

Yaklaşık 3 bin rakımlı zirvelerde geçenek geçiren dağcılar, doğanın sunduğu güzellikleri üstelik durumunda görme fırsatı buluyor.

Bölgede bozayı ve karışık keçileriyle de karşılaşan dağcılar, toplumsal medyada paylaştıkları fotoğraflarla tabii zenginliklerin tanınmasına ulama sağlıyor.

Zirve Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü Tunceli Temsilcisi İskender Doğan, AA muhabirine, kentin tanıtımına ulama arz etmek için türlü işler yaptığını söyledi.

Belirli aralıklarla kentteki dağlara tırmanış gerçekleştirdiklerini anlatım fail Doğan, “Kulübümüz çatısı altında grupları gezilere götürüyoruz ve bu sayede Tunceli’nin güzelliklerini çok sayıda insanın görmesine apotr oluyoruz. Alelumum İzmir, İstanbul ve Ankara gibi nazik şehirlerden Tunceli’ye mevrut dağcı grupları oluyor. Onlarla Munzur Dağları’nın zirvelerine tırmanış gerçekleştiriyoruz, çokça mutlu kalıyorlar.” dedi.

“Turizme kazandırılması için tanıtımının yapılması gerekiyor”

Doğan, kentin dokunulmamış bir nice güzelliğe sülale sahipliği yaptığını belirterek, alelhusus bölgedeki buzul göllerin alpinist grupların ilgisini çektiğini dile getirdi.

Munzur Dağları’nın turizme kazandırılması üzere tanıtımının yapılması gerektiğini vurgulayan Doğan, “İnsanlar gelip Munzur Dağları’na tırmanış yaptıkları antlaşma seviniyorlar. Alpinist gruplara, az buçuk daha Munzur Dağları’na yönelmelerini ve buranın güzelliklerini keşfetmelerini öneriyorum.” diye konuştu.

Dağcı Zeliha Erdoğan birlikte Tunceli ve ilçelerinin çokça sunturlu doğaya topluluk olduğunu söyledi.

Hafta sonu tatillerinde kötü tırmanışlarına katıldığını belirten Erdoğan, “Alelhusus 3 bin rakımlı dağlara çıkınca yüksekten aşağıları izlemek beni çok mutlu ediyor. Dağlarda çengel troleybüs elem keçileri ve bozayıları görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: