Nadir görülen hastalığına Diyarbakır’da derman buldu

BURSA’nın Gemlik ilçesinde zihayat ve 2 yıl önce gittiği hastanede anadan doğma nadir görülen kalp kası kalınlaşması hastalığı olduğunu öğrenen Erek Kahraman (39), bulunduğu kentin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir’de hastalığına deva aradı. Tedavisi için tıpkı çeşit sonuç alamayan Alp, en son Dicle Üniversitesi Duygu Hastanesi’nde vazifeli Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek’le iletişime geçti. Diyarbakır’a mevrut Alp, 3 günce otama sürecinin peşi sıra sağlığına kavuştu.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde kıvrak Maksat Alp, 2 sene evvel gittiği hastanede yapılan tetkiklerince anadan doğma kalp kası kalınlaşması hastalığı olduğunu öğrendi. Teşhisin ardından, İstanbul, Ankara ve İzmir kadar şehirlere otama amaçlı revan Yiğit, ilaçlarla tedavisine bitmeme etti. Tedavisi müspet sonuçlanmayan Kahraman bu misil, Diyarbakır’dahi Dicle Üniversitesi Ihtisas Hastanesi’nde işyar Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek ile iletişime geçti. Henüz sonradan Diyarbakır’a gelen Yiğit, Prof. Dr. Balkır’in muayenesinden sonra anjiyografik yöntemle yapılan engelleme ile ameliyata ister kalmadan, 3 günlük tedaviyle sağlığına kavuştu.

‘SAĞLIK TURİZMİNDE BATIDAN DİYARBAKIR’A SAĞLIK GÖÇÜ OLDU’Prof. Dr. Hakkı Balkır, hastalığın kıymetli tanıdık ayrımsız hastalık olduğunu vurgulayarak, “Bu hastalığın iki tedavi yöntemi var; kemiksiz cerrahi dediğimiz kalbin açılarak kasın kalınlaştığı bölgede tıraşlanması, inceltilmesi benzeri üstelik akıbet zamanlarda tedricen popüler olan elan konforlu formül olan ‘septal alkol ablasyonu’ dediğimiz yöntem. Bizim bu hastamız 39 yaşında ve septal ispirto ablasyonu tedavisini uyguladık. Bu çor anadan doğma gelen tıpkı hastalık. Değme 500 kişiden 1’inde görülün tıpkı çor. Bize serencam 3-4 yıldır Türkiye’nin ayrı ayrı illerinden, Konya’dan, Malatya’dan, Gaziantep’ten, İstanbul’dan, Sakarya’dan mevrut çokça hastamız oldu. Batıdan üstelik buraya gelinmesi kendim ve merkezim yerine gelgel verici tıpkısı molekül. Dilek isterdi kim hep özlük memleketinde otama olsun amma hakeza spesifik hastalıkların ve yumruk olguların mecburen hakeza görmüş geçirmiş merkezlerde yapılması gerekiyor. Bu vakamızda özellikliydi. 3 pasaj çıkan uzun soy vardı. Kıytırık yanlış damarı yaktığımız takdirde hastaya beyhude kalp krizi geçirtmiş olacaktık. Biz akıllıcasına damarı belirleme edip yaktığımız zaman anında yanıtımızı almış olduk. İçimiz rahat etti. Bu garip işlemlerin deneyimli merkezlerde olmasında yarar var. Bundan ufuk kendimi ve merkezimi öneriyorum. Esenlik turizminde batıdan Diyarbakır’a keyif göçü oldu” diye konuştu.Hasta Erek Yiğit ise hastalığına 2 yıl önceki canlandırma konulduğunu anlatım ederek, şunları söyledi: “Buraya ihtisas çarpıntısı ve soluk darlığı şikayetiyle geldim. Kısaca 5 senedir bu rahatsızlığım var. 2 senedir teşhisim konulmuş. Kişileştirme konulduktan bilahare tafsilatlı tıpkı arayış içerisinde bulundum. Rahatsızlığımdan ekolojik ortam diyar iklim doktor gezdim. Teklif ve araştırmalarımızda Hakkı hocaya yöneldik ve kendimizi tasdik ettik. Bu hastalık doğumdan mevrut tıpkı tutku. Ameliyatımız başarılı tıpkı şekilde geçti. Hocamıza çok teşekkürname ederim.”

Share: