Nazır Acılı: Başörtüsünü ülkü haline getiren siyasal buyuru, çözümden bahsediyor

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, ” Türkiye’birlikte çözgün problemleri, baştan nakız vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi dava haline getiren siyasi buyruk, bugün başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin ne olduğunu biliyoruz” dedi.

AK Tümen’nin ‘2023’e Doğru Site Buluşmaları’ kapsamında, Karaman YANLIŞSIZ Tümen İl Teşkilatı’nın otelde düzenlediği programa katılan Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Izdıraplı, açıklamalarda bulundu. ‘Türkiye Eş Destek Programı’ karşı etraflı bilgiler veren Vekil Yanık, “‘Türkiye Karı Bindi Programı’yla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. Bugüne dek içtimai yardımları heybetli ölçüde ihtiyaç sahipliği üzerinden ya üstelik muhtaçlık üzerinden değerlendirdik amma biz daha çok büyüyen, gelişen, ekleme değer üreten ülkemizin refah payını, bu refaha yeteri kadar ulaşamayan kitlelere sımak amacıyla içtimai yardımlarımızın ana parametrelerimizi değiştirdik. Vakit Kaybetmeden gerekseme, çabucak muhtaçlık, fakirlik üzerinden tanımlamıyoruz. Bu refaha ülkemizin ürettiği değere vatandaşlarımızın tamamının olabildiği büyüklüğünde ulaşabilmesi üzere toplumsal yardım hizmetlerimizi oluşturuyoruz. Programımızdan elan aşkın vatandaşımızın istifade etmesi üzere de Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle mevcut bütçemizi 15 bilyon liradan 40 bilyon liraya yükselttik. İlk safha ödemelerde 450 ile 600 teklik olan bindi tutarlarımızı de 850 ile 1250 liraya yükselttik. Yavru destek bileşeni kapsamında hanelerde kâin bala sayısına bakarak, hanelere mahiye 350 ile 650 lira beyninde bu aralıkta destek vereceğiz. Bakir tutarlar inşallah son teşrin kocaoğlan içerisinde ödemelere yansıyacak. Programa başvurusu kabul edilen fakat elektrik tüketim desteği alamayan hanelere bile zindelik istihlak desteği sağlanmasına dayalı çalışmalarımızı sağladık” dedi.

İL SICAKLIKLARINA GÖRE GAZ DESTEĞİDoğal doğal gaz desteğinde illerin sıcaklıklarına bakarak yardım haritası hazırladıklarını belirten Vekil Izdıraplı, “Doğal Gaz tüketim desteğinde 3 bilyon teklik ayrımsız destek sağlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı kış dönemi üzere birlikte bindi tutarlarımızı artırdık. Türe sahibi vatandaşlarımıza yönelik almanak 415 ile 1150 teklik ortada belirlemiştik. Bu rakamı dahi 900 ile 2500 liralık olacak şekilde artırdık. Doğal Gaz tüketim desteğiyle üstelik bir termik harita çalışarak derecelendirilmiş şekilde ülkemizin arz antipatik ilinden yeryüzü yunak iline bakarak gaz istihlak desteğimizi artırıyoruz” diyerek konuştu. ‘KİMSE YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİ TERS YÜZÜ EDEMEZ’KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi’nde Cumhuriyetperver Türk Partisi (CTP) Saylav Veladet Deniz’nın, Türkiye’ye yönelik açıklamalarına reaksiyon gösteren Izdıraplı, “Kimse kusura bakmasın. Yaptığımız hizmetleri kimse ters yüzü edemez. Sanki tek öz yapılmamış kabil birileri, Türkiye içtimai ihtişam olamadı, diyor. Yavru vatandan bir arkadaş, tıpkısı milletvekiliymiş biz da haberlerde gördük. Türkiye’nin toplumsal kerem anlayışı, şu anda dünyanın sunma ümranlı ülkelerine bile yaşıt gösterilecek sunu gelişmiş düzeydedir. Politika yaparsınız, kimi tartışmaları yaparsınız, AK Tümen ne derse cümle tersini söylemekte vazifeli hissediyorsunuz kendinizi, onu dahi kabul ettik amma dönem üzere boş olan konular var. Bunları türe teslimi yerine söylememiz geçişsiz” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili kanun teklifini birlikte eleştiren Nazır Kederli, “Türkiye’da çözülmüş problemleri yeniden çözme vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi dava haline getiren siyasi buyruk, zaman başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin ne olduklarını biliyoruz. Kime hangi anlatıyorsunuz? Doğrusu sizin elinizle 411 ahali kaosa kalktı. Bu aranjman şöyle aykırıdır; ‘2 metrelik çaput parçası’ dediğiniz bire bir konuyu bugün çözüldüğü üzere baştan hal vaatleri yapıyorsunuz” diye konuştu.

Share: