Nazır Alım: “İlk Evim İlk İş Yerim projemiz Ankara’mıza toplamda 18 bin139 göz inşa edeceğiz”

Bakan Hava: “İlk Evim İlk İş Yerim projemiz Ankara’mıza toplamda 18 bin139 basamak düz yazı edeceğiz”

ANKARA – Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, “İlk Evim İlk İş Yerim projemiz çerçevesinde Mamak’ımıza 3 bin 645, Ankara’mıza toplamda 18 bin139 bölük düz yazı edeceğiz” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gelgel, Martir Hamza Sülen Kavim Bahçesi İlk Dikme Dikimi ve Mamak Diriliş Mahallesi İlk Kura Elektrik Törenine katıldı. Vekil Gelgel burada yaptığı konuşmada kullanılmamış yıla vatandaşlara hizmet ederek girdiklerini belirterek, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Başkente uygun eserler yaptıklarını dile getirdi.

Bakan Alım burada yaptığı konuşmada, özellikle Ankara’da girmek üzere, vatandaşlara bildirme iyicene yuvaları yapmaya, insanların içerisinde yaşayış içerisinden yaşayacakları hayat alanlarını nesir etmeye kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, “Biz 20 yıldır ‘Güvenli Konutlar, Erinçli Yuvalar’ dedik. Başta Mamak oluşmak üzere Ankara’mızın kamu ilçelerinde 39 bin konutun dönüşümünü bitirdik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. On binlerce Ankaralının emin ve zinde yuvalarda yaşamasını sağladık. Bugün bütün ilçelerimizde hep 5 bin yuvamızın dönüşümüne alelacele bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tarihi yapıları aslına makul şekilde ihya ederek hemşerilerimize bağış ediyoruz”

Ankara genelinde yapımı tamamlanan, devam fail ve başlanacak projelere ilgilendiren bilgi veren Hava, tarihi yapılara uygun yenileme ve yeşil kayran düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, “Başkentimizde bir yandan Nallıhan, Güdül, Beypazarı, Kızılcahamam’ın ana yol ve sokaklarını, site merkezlerini, tarihi yapılarını; aslına akıllıca şekilde canlandırma ederek hemşerilerimize ihsan ediyoruz. Cumhuriyet Altını tarihimizin önce şişko konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni yenileyerek Türkiye Yüzyılı’nın Başkentine yakışır bir telaki mekanı haline getiriyoruz” açıklamasında bulundu.

“Ankara’mıza toplamda 18 bin139 bölük düz yazı edeceğiz”

Icra Vekili Alım vatandaşlara verdikleri hane sözlerini adına getirdiklerini ve yıpranmamış konutlar yapmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Cumhuriyet tarihimizin sunu şişman toplumsal göz hamlesi olan İlk Evim İlk İş Yerim projemiz kapsamında; Mamak’ımıza 3 bin 645, Ankara’mıza toplamda 18 bin139 basamak nesir edeceğiz. 100 bin ev yapılacak imarlı arsamızı birlikte Ankara’dahi ilk defa karı sahibi olacak hemşerilerimizin, sizlerin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

“Budun bahçemiz, tamlık 58 bin metrekare büyüklüğe cemaat olacak”

Türkiye genelinde hep 468 ulus bahçesi yapılacağını ve bunların 164’ünün tamamlandığını dile getiren Icra Vekili Gelgel şu ifadeleri kullandı:

“Zaman dahi Mamak’ımızda şehit öğretmenimizin hatırasını yaşatacak Hamza Sülün Ulus Bahçemizde önce fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. TOKİ Başkanlığımızca Mamaklı vatandaşlarımız ve yavrularımız için hayata geçirdiğimiz yeryüzü nadide, yeryüzü gözde eserlerimizden biri olacak bu kavim bahçemiz, bütün 58 bin metrekare büyüklüğe eş olacak. Bahçemizde, yeşilin içerisinde; bala baziçe alanları, tematik bahçeler, budun kıraathanesi, karı kooperatifi, velespit ve üslup yolları, park ile mescit meydan alacak.”

Konuşmasının ardından Mamak Basübadelmevt Mahallesi Kentsel Transformasyon Projesi için evvel kuraların çekimini başlatan Vekil Alım, arkası sıra Martir Hamza Halit Sülün’ün adının yaşatılacağı kavim bahçesinde önce fidanları toprakla buluşturdu. Millet bahçesi kütüğüne Martir Hamza Halit Sülün’ün adı çakılarak dualar edildi.

Share: