Nazır Aristokrat, AYMEP Yorum Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Kıyamet konusunda işimiz çok, vaktimiz beş altı fakat gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var.” dedi.

Soylu, Kandilli Rasathanesi ve Yer Sarsıntısı Araştırı Enstitüsü’nde düzenlenen 4. Üniversiteler Kıyamet Yönetimi Merkezleri Platformu (AYMEP) Istimara Toplantısı’nda, kıran üstüne aynı araya geldiklerini, AFAD Başkanlığının, kurulduğundan bu yana üniversitelerle ve olgun dünyasıyla sürekli mütenevvi araştırmalar çerçevesinde temas halinde olan bir hava olduğunu söyledi.

Önemli projelerden biri olan Kıran Risk Kısıntı Sistemi’nde (ARAS) kayaç düşmesi, çığ ve içbükey afetleri üzere envanter, duyarlılık, hırs ve risk modellemesini Hacettepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiklerini dile getiren Soylu, Türkiye Afet Risk Azaltma Planı’nın (TARAP) cümle aşamalarının ise Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri, başka üniversiteler ile afet ve ivedili ebat merkezleri aksiyon birliğiyle tamamlandığını anlattı.

Soylu, 2021’in “facia eğitim yılı”, 2022’nin ise “afet tatbikat yılı” olduğunu belirterek, bu süreçte üniversitelerle protokoller imzaladıklarını, hasis ayrımsız iletişimle irtibat halinde olduklarını anlatım etti.

Bugün 4. toplantısını gerçekleştirdikleri AYMEP’in böyle bire bir yaklaşımın ürünü olduğunu kaydeden Soylu, AYMEP’i hayata geçirirken afetlere alın bu ülkede üretilen bütün akademik bilgiyi, uygulama sahasında elde ettikleri tecrübeyle birleştirmek istediklerini aktardı.

Aristokrat, bu sayede atacakları adımlarla verimliliği arttırmayı, akla yatkın tayin edilmiş sorunlarla akıllıcasına çözümler üretmeyi hedeflediklerinin altını çizerek, AYMEP’in önce toplantısına 39 üniversiteden 42 merkezin katıldığını dile getirdi.

2. toplantıyı Ankara’da 35 darülfünun ile 37 afet ve müstacel boyut merkezinin katılımıyla yaptıklarını belirten Aristokrat, bu toplantıda üniversitelere AFAD Başkanlığının bilcümle fariza ve sorumluluklarını eksiksizce anlattıklarını kaydetti.

Kıran terimleri sözlüğü

Süleyman Aristokrat, 3. toplantıya ise 17 üniversite ile 21 facia ve ivedili format merkezinin katılımıyla Elazığ Fırat Üniversitesi’nde gerçekleştirdiklerini anlatım ederek, şöyle bitmeme etti:

“AYMEP’i hayata geçirirken önceliğimiz kurumsallaşma ve kuma tıpkısı vasat oluşturulması idi. Bunu dahi nazik tıpkı oranda sağlayabildiğimizi anlatım edebilirim. Mütezayit eksiklerimizi de çabuk bire bir şekilde bağlamak istiyoruz. Tamamlanan yeryüzü şanlı çalışmalarımızdan birisi ise AYMEP ile ilgili olan ve birbirimizi görebildiğimiz çalışmalarımızın izlem edebildiğimiz aynı web sitesi oldu. Bu web sitesinde seçkin üniversitenin kendi facia dalavere merkezine antre hakkı var, şifresi var. Bütün bu çalışmalar tamamlandı. Sonunda temas üniversitenin akademik çalışmalarına tek bire bir platformdan ulaşılabiliyor. Kuma kongreler, ortak yayınlar kabil üniversitenin yaptığı çalışmalara de yine aynı şekilde ulaşılabilecek.”

Bu ortaklığın gayrı bir çıktısının birlikte yinelenmiş çalışmaların önüne sarkıtmak olduğunu kaydeden Soylu, antrparantez facia terimleri sözlüğü çalışmasını da gine bu dünya sayesinde alelhusus akademisyenlerle güncelleme imkanına sahip olduklarını vurguladı.

Soylu, AYMEP’te kıyamet yönetimine yardım sunacak projelerin zinde bir şekilde desteklenmesinin üstelik bulunduğunu anlatım ederek, “Amme darülfünun hareket birliğiyle henüz hayata dokunur projelerin üretilmesi üstelik var. Halihazırda 33 üniversitenin bilgileri AYMEP platformunda yayınlanmaktadır, düz almaktadır.” dedi.

Bu sayının seçme sabık dönem artması amacıyla çaba ve heyecan içerisinde olduklarının altını çizen Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyada AFAD aynı it canlı haddinden fazla hava ya birlikte tekstil tabiatıyla kim vardır. Ayrıca AFAD bunların arasında bildirme güre olanlarından birisidir amma bu tüvana yaşına karşın rastgele gelgel değildir ve acun ölçeğinde kudretli benzeri gelgel haline çokça gücük tıpkısı zamanda gelmiştir. Elbette kim bu hem ayrımsız anlayış hem dahi bire bir heybet gücü meselesidir. Bu vizyonu ve bu gücü gerçekleştirme fail, istikrarı sağlayan, hele bize bu imkanı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza dahi huzurlarınızda teşekkürname demek istiyorum. Dünyanın bildirme büyük kıyamet bölgelerinden birinde zinde aynı ülkenin evlatları namına şurası beyan etmek durumundayız. Kıyamet üstüne işimiz haddinden fazla, vaktimiz bir iki ancak gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var. Hakeza mebzul niyetli ve kuvvetli insanlarla akilane stratejilerle, toplumdaki rastgele ferdi bu işin içine katarak inşallah bu zorluğu ülkemiz yerine aşacağımıza inanıyoruz.”

Share: