Nazır Bozdağ: Adli sicil kaydı, e-Celal üzerinden silinebilecek

HAK Bakanı Bekir Bozdağ, “Her Türk vatandaşı, e-Ululuk üzerinden usule makul başvurduğu devir Adli Sicil Hikmet Sistemi’ne ihraz ve adli sicil kaydını öğrenme, kabul etme ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa rica ika hakkına topluluk olacaktır” dedi.

Vekil Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı ‘Adli Sicil Hikmet Sistemi Tanıtım Töreni’ne katıldı. Bozdağ, Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin ciharıyek yanından adli sicil kaydını sildirmek için başkente gelinmesi döneminin kapandığını açıkladı. Bozdağ, “Bundan hakeza her Türk vatandaşı, e-Oran üzerinden usule makul başvurduğu ant evinden, gelişim yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun Adli Sicil Bilgelik Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, kabul etme ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa temenni etme hakkına erbap olacaktır. Deminden bugün devreye sokacağımız yıpranmamış tıpkı aplikasyon bile bu sürelerin, yasal sürelerin dolması üstüne vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’müz, bu adli sicil kayıtlarını silecektir. Bugün bu burada bunun önce uygulamasını yapacağız. 208 bin 376 vatandaşımızın adli sicil kaydını, buradan birazdan düğmeye basarak, hudayinabit bakir kurduğumuz akort çerçevesinde silmiş olacağız. Bu dahi vatandaşımızın devletin oradaki kayıtları iptal konusundaki eksikliği, ihmali veya vatandaşın süreci strateji edememesi dolayısıyla uğradığı kayıpları, zararları, sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Bu de serencam merhale majör ayrımsız adımdır. Buradan ermiş milletimize, hepimize yalabık hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

‘HİÇ KİMSENİN İMTİYAZI YOKTUR’Icra Vekili Bozdağ, adli sicil verilerinin bire bir zamanda ferdî olgun olduğunu söyleyerek vatandaşın, bu verilerin korunmasını istemesinin anayasal türe olduğunu kaydetti. Gâh emanet, ortaklık, tıkır ve derneklerin kanunuesasi ortaya koyduğu halde ferdî verilerin korunması konusunda duyarsız kaldığına meni fail Bozdağ, şöyle konuştu: “Şahsi verilerin hukuka çapraz benzeri şekilde elde edilmesi kanunlarımız nezdinde cürüm olduğu üzere hukuka yeraltı elde edilmiş zatî verilerin kullanılması birlikte suçtur. Maatteessüf dayanabilen çok şeriklik, ticari ilişkilerinde yahut başka başka şekillerde ayrı ayrı şahıslar, siyasiler dayanabilen haddinden fazla değişik yöntemlerle bu ferdî verileri kullanıyor. Benim herkese çağrım; hukuka uygun, hukukun içinde kalarak, bu kişisel verilerin elde edilmesi ve hukuka akla yatkın bir biçimde kullanılmasıdır. Hiç kimsenin bu konuda tıpkısı imtiyazı, benzeri ayrıcalığı yoktur. Ferdî verileri hukuka karşıt ahzetmek; sistem ve seçkin uyuşma amacıyla suçtur. Zatî verileri, hukuka mugayir başlamak herkes için suçtur. Bunun seçme istisnası yoktur.”

Vekil Bozdağ, programa katılan protokolle adli sicil kaydı süreleri dolan 208 bin 376 kişinin adli sicil kaydını sistemden sildi.

Share: