Nazır Çavuşoğlu: Kesintili kafile, kamu dünyanın bir gerçeği

Türkiye’nin az dışı teşkilatlarında İçişleri Bakanlığı ile çokça yakın eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını ve birçok dosyayı birlikte paylaştıklarını tamlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Misyonlarımızın ve diplomatlarımızın güvenliği sizlere can. Arsıulusal polis güçleri misyonlarındaki varlığımız gelgel verici. INTERPOL (Arsıulusal Polis Güçleri Teşkilatı), SELEC (Güneydoğu Avrupa Yasa Uygulama Merkezi) gibi arsıulusal ve lehçe örgütlerle canlı varlığımız çok önem taşıyor. Terörle mücadelenin farklı boyutlarında yakın iş birliği yapıyoruz. İçişleri müşavirlerimiz birçok misyonumuzda fariza yapıyor. Büyükelçilerimiz da misyonlarımız da eşgüdüm ve teşrikimesai ortamında çalışıyor.”

Çavuşoğlu, konuşmasında, Türkiye’nin dış temsilciliklerini siper görevini yürütürken şehit olan emniyet mensuplarını ve cümle şehitleri rahmetle andı.

“Global denge bir nice açıdan yıldırma altında. Terör özelinde, düzenleme taksirat, bölgesel ve toptan güvenlik ile istikrara müteveccih tehditlerin başında gelmeye devam ediyor. Kesintili kafile, coğrafyamızın hatta bütün dünyanın bugün benzeri gerçeği ve karşımızda bir sınama” sözerini kullanan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güvenlik bürokrasisinin disiplinli çalışmaları sayesinde bu stabil coğrafyada ayrımsız “istikrar adası” olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

“Bölgemizin asayiş ve istikrarına ulama sunmaya bitmeme edeceğiz”

Çavuşoğlu, karşı karşıya oldukları tehditlerin giderilmiş edilmesinde ilişkin kurumlar arasındaki gelişim birliğinin hayati önem taşıdığının altını çizerek, terör örgütlerinin sınırlı dışındaki uzantılarıyla etkin mücadelede ve başka ülkelere müteveccih hisse senedi birliğinde İçişleri Bakanlığıyla kısık mücahede yürüttüklerini dile getirdi.

Daha Çok bir nice aut siyaset konusunun güvenlikle doğrudan angajmanlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Avusturya ile yaptıkları 2+2 Dışişleri ve İçişleri Bakanları Toplantısı’nın birlikte akıbet rütbe eli nimetli geçtiğini, Avusturya’dan bu yönde hoşgörüsüz çevrim aldıklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu garip hisse senedi birliklerini sürdürmeye bitmeme edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin sorumluluğu çabucak kendisiyle ilgili değil. İçinde bulunduğumuz ana kara, Avrupa’nın güvenliği karışma bölgemizin düzenlilik ve istikrarına gelişigüzel ulama sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Alay Malay Eş Güdüm Merkezi, Milli Savunma Bakanlığı ile hisse senedi birliğimizin göstergesi”

Bakan Çavuşoğlu, konuşma kapsamında Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın büyükelçilere seslenme ettiği oturumda da konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan hareket birliğinin akıbet kendisine Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ortaya çıktığını tamlayan Çavuşoğlu, “Milli Savunma Bakanlığımız, Ukrayna’daki tahılın dünyaya ulaştırılmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki gayretlerimizin merkezinde düzlük alıyor” dedi.
Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanlığı ile çalışmalarına ilgili “İstanbul’bile faaliyete sabık Beraberinde Koordinasyon Merkezi, iş birliğimizin global besin güvenliğine konkre katkısının benzeri göstergesi oldu” sözlerini kullandı.

Düzenlilik ve NATO konularında çok yakın mesailerinin bulunduğuna belen eden Çavuşoğlu, “Suriye, Libya, Ege, Maşrık Akdeniz, Kıbrıs, Kafkaslar kabilinden bir nice dirimsel dış politika meselesinde arkadaşlarımız beraberinde çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Düzenlilik kuruluşlarımızın mütezayit gücü, stratejik adımlarımızı izleme ediyor”

Çavuşoğlu, aktif dış politikanın hem sahada hem masada devam ettiğine işaret ederek “Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı ve değişik asayiş kuruluşlarımızın giderek kalan gücü, önemli adımlarımızı takip ediyor. Bugün toptan iddiası olan lehçe tıpkısı güçsek, bunda kaba ve yumuşak tehlikeli unsurlarını harmanlamamızın nazik benzeri payı var” diyerek konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleriyle iş birliği süresince çalışmaya bitmeme edeceklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, sahadaki kazanımların masada kaybedilmemesi gerektiğini ve bu konuda ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu: AB’den konkre adımlar bekliyoruz

 

Icra Vekili Çavuşoğlu: Rusya’nın ihraç edeceği ürünlerin birlikte önü küşade oluyor

 

Çavuşoğlu: Gelişmeler Ölçülü Koridor’un değerini gözler önüne seriyor

 

Share: