Nazır Muş: “Türkiye ile AB’nin Henüz Mümasil İş Birliğine İhtiyacı Var”

Marifet: ESRA ALUS Kamera: SADIST KARAKULOĞLU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) ev sahipliğinde düzenlenen SUTAŞ-Türkiye Faziletli Seviyeli İş Diyaloğu toplantısında mütekellim Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Bilcümle dünya çokça mefret bire bir değişimden geçiyor. Bu nazik noktada Türkiye ile AKARSU’nin henüz yakın hisse senedi birliğine ihtiyacı var. KEZ-Türkiye Gümrük Birliği’nin işleyişinin derinleştirilmesi ve iyileştirilmesi, ticari ve global değer zincirlerinden yeryüzü faziletkâr faydayı kullanmak için hayati önem taşımaktadır. İki tarafın de kâin Gümrük Birliği’ni derinleştirerek bu fırsatı değerlendireceğinden eminim” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Tecim ve Uran Odaları Birliği (Eurochambres) iş birliğiyle düzenlenen AB-Türkiye Efdal Seviyeli İş Diyaloğu toplantısı İstanbul’da yapıldı.

Eurochambres Başkanı Luc Frieden ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun familya sahipliğindeki toplantıya, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AKARSU) Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden mesul üyesi Oliver Varhelyi ile aksiyon dünyası örgütlerinden dal düzem katılım oldu.

İş dünyasından da Aut Iktisadi İlişkiler Oturmuş (DEİK) Başkanı Başarmış Olpak, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türk Etap ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Komutan Yardımcısı Mehmet Aktarılma, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Umumi Heyet Başkan Yardımcısı Serpil Veral ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Komutan Vekili Suat Çalbıyık, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Fikret Kileci, Türkiye Eş Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Fazilet, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile TOBB Eş Girişimciler Müesses Başkanı Nurten Öztürk’ün birlikte yabancı gelişim insanları bile katıldı.

Toplantının açılışında mütekellim Icra Vekili Muş, Türkiye ile KEZ’nin daha mümasil aksiyon birliğine ihtiyacı olduğunu belirtti. Bakanı Muş, şunları söyledi:

“ORTALIK ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN İSKELETİNİ ANKARA ANLAŞMASI VE GÜMRÜK BİRLİĞİ OLUŞTURDU: Türkiye ile AKARSU beyninde ticaret, asayiş, göç ve erke kabil birçok alanı havi ayrıntılı kesiksiz ve yüce iş birliği bulunuyor. Tamam bu alanlar beyninde tecim, Türkiye ile KEZ arasındaki ilişkilerde merkezi tıpkı role cemaat. Muhit arasındaki hareket birliğinin iskeletini Ankara Anlaşması ve Gümrük Birliği oluşturdu.

AB İLE TİCARET HACMİNİN BU YIL SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE 200 MİLYAR DOLARA ULAŞMASINI BEKLİYORUZ: Gümrük Birliği döneminde SU ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi kısaca 6 ikmal arttı. Bu yılın böylecene ticaret hacminin 200 bilyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Rakiplik politikası ve fikri sahiplik hakları üzere bir nice alanda kuma ticaret politikası ve mevzuatların uygulanması sayesinde Gümrük Birliği’nin bütünleşmiş değer zincirlerinin kurulması sağlandı. Gümrük Birliği’nin 25 yılı tamamlandı. SUTAŞ ve Türk şirketleri bu bağlamda hem SUTAŞ’de hem üstelik Türkiye’birlikte istihdam ve ortak bol bolamat yarattı. Ancak bu süreçte dünyanın cazibe merkezleri değişti.

DEĞER ZİNCİRLERİNİN FARKLI SEKTÖRLERDE YER GÜVENLİĞİ İÇİN KRİTİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ: Covid-19, acun ekonomisinin ciddiyet merkezinin değişmesi, dijitalleşme ve iklim değişikliği bakir müşkülat ve paradigmaları ortaya çıkardı. Bu görüş açısı ortamında özellikle Türkiye-SUTAŞ ilişkilerinin geleceğini şekillendiren dört asıl noktayı dikkate almamız gerekiyor. Öncelikle, jeopolitik, hesaplı güçlükler ve tedarik zincirlerinde süregelen müşkülat var. Zımnında derece zincirlerinin ayrımlı sektörlerde bildirme güvenliği için ciddi olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, Türkiye ile AB arasındaki bulunan soylu erki entegrasyonun, ticareti himaye açısından çokça majör olduğunu düşünüyorum. İş dünyalarının tedarike bağımlılık ve üçüncü ülkelere tabiiyet konusunda elimizi güçlendirdiğini düşünüyorum.

TÜRKİYE BM İLE İŞ BİRLİĞİ YAPARAK GIDA GİBİ HAYATİ UNSURLARA ULAŞTIRMASINI MÜMKÜN KILDI: Türkiye ile AKARSU arasındaki mümasil teşrikimesai Ukrayna ve Rusya arasındaki anlaşmazlık bağlamında elan dahi balaban ayla geldi. Türkiye’nin barışı üretim etmeye müteveccih çabalama göstererek gıda ve erke krizini alıkoymak üzere elinden geleni yaptı. BM ile iş birliği gerçekleştirerek azık üzere dirimsel unsurların Karadeniz üzerinden ulaştırmasını mümkün kıldığını söyledi.

DİJİTAL EKONOMİ KONUSUNDAKİ İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRMALIYIZ: Üçüncü nokta olarak; 21. yüzyılda dijitalleşme dünya ticaretinde öne çıktı. Kâin Gümrük Birliği kapsamında sıfır e-tecim ve dijitalleşme kabil konular, Gümrük Birliği’ne şu dakika dahil değil. Bunlar alışılagelen tecim büyüklüğünde oylumlu arkaç geldi. Sayısal ticaretin global değer zincirlerindeki öneminin artması sonucu bitiren ilişkilerinde bunun riski olduğunu ahzetmek zorundayız. Büyük sayısal platformlar gelişim gücünü kötüye kullanabiliyor, selen sızması ve ticari manipülasyonlar meydana gelebiliyor. Bunların hepsi hem millî hem bile uluslararası düzeyde ilgilenilmesi gereken sorunlar. Sayısal iktisat konusundaki hareket birliğimizi tasarruf etmek; bu alandaki potansiyelden yararlanmamızı ve bu riskle başa çıkmayı kolaylaştıracaktır.

TÜRKİYE’NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKONOMİYE GEÇMESİ SAĞLANACAK: SUTAŞ abuhava değişikliği ile uğraş noktasında Yeşil Antant yardımıyla global liderliği üstlendi. Türkiye da abuhava değişikliği ile mücadelede toptan çabalara canlı benzeri şekilde katkıda bulunmaya azimli. Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasından ve 2053 amacıyla açık rate hedefini car etti. Türkiye’nin sürdürülebilir aynı ekonomiye geçmesi sağlanacak.

DAHA YAKIN İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA İHTİYACIMIZ VAR: Bütün acun çok şanlı tıpkısı değişimden geçiyor. Bu ciddi noktada Türkiye ile AB’nin elan andıran iş birliğine ihtiyacı var. AKARSU-Türkiye Gümrük Birliği’nin işleyişinin derinleştirilmesi ve iyileştirilmesi, ticari ve küresel değer zincirlerinden yeryüzü faziletli faydayı sarmak üzere dirimlik önem taşımaktadır. İki tarafın de mevcut Gümrük Birliği’ni derinleştirerek bu fırsatı değerlendireceğinden eminim.

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ BELGISIZ SULARDA BAŞARILI GÖRÜNMEK İSTİYORSAK BİRLİKTE DEBI ETMELİYİZ: Taraflar iş birliği yapmalılar. Global tutum ve jeopolitik gelişmeler hem bölgemizde hem birlikte dünyada geleceğimizi biçimlendirmek üzere harekete geçmemizi gerektiriyor. İçinde bulunduğumuz belgisiz sularda kudretli doğmak istiyorsak alay malay akim etmeliyiz. Tığ özel ilişkimizi pekitmek ve derinleştirmek için seçme nev çabayı göstermeye hazırız.”

Dışişleri Vekil Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AKARSU) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, toplantıyı İstanbul’de düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, KEZ Komşuluk ve Genişlemeden Mesul Encümen Üyesi Oliver Varhelyi Türkiye’birlikte elan sık iletilmek istediklerini söyledi. Kaymakcı, şöyle konuştu:

“GÜMRÜK BİRLİĞİ BAŞLADIĞINDAN BU YANA 1,3 TRİLYON EUROLUK TİCARET YAPILDI: Türkiye ile SUTAŞ ilişkilerinde unutulmaması gereken makro bire bir bahis, katılma sürecidir. Yapılan konuşmalarda ikili ticaretin öneminin şeş çizildi. Envestisman seviyelerinden, alışverişin düzeyinden bahsedildi. Bu haddinden fazla evire çevire. Türkiye ile SU beyninde 1996 yılında Gümrük Birliği başladığından bu yana 1,3 trilyon euroluk ticaret hacmi gerçekleşmiş. Bu üstelik majör. Bu ölçü, eğer elan fazla teşrikimesai yapabilirsek, henüz aşkın diyalog gerçekleştirebilirsek Avrupa’da ayırt yaratabilecek benzeri misil.

VİZE İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI GEREKİYOR: Türkiye, Avrupa tart alışveriş sisteminin de tıpkı parçası koyulmak istiyor. Bu kapsamda her an karmaşıklaşan ara sınav işlemlerinin kolaylaştırılması gerekiyor. Şengen vizesi ile seyahat olanakli olana büyüklüğünde tıpkısı ara sınav kolaylaştırmasına ihtiyacımız var. İş camiamızın bu konuda önceliklendirilmesi gerekiyor. Iblağ üzerine da ağır ayrımsız problemle alın karşıyayız. Avrupa’nın ferasetsiz kalanıyla bağlantı anlamında yardıma ihtiyacı var. Hoppadak Türk gelişim insanları değil, Avrupa hisse senedi camiası birlikte Avrupa’dan kabil olduğunca güdük tıpkısı sürede Gümrük Birliğini modernize emretmek üzere müzakerelere başlamasını istiyor.”

Ukrayna’daki savaşın tümce amacıyla hayatı zorlaştırdığını tamlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği’nde modernizasyona ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu’nun konuşması şöyle:

“HERKES İÇİN MALTALIK ZORLAŞIYOR: Ukrayna’daki kavga dizge üzere hayatı zorlaştırıyor. Efdal şişkinlik, erke arzı, açlık ve efdal enerji fiyatlarının ekonomiler ve toplumlar üstünde doğrudan inatçı etkiye cemaat. AB ve Türkiye hareket çevreleri, Türk hükümeti ve Avrupa Komisyonu adına tıpkısı araya gelip bulunan genişlik, baş başa çözüm yolları karşı konuşmak mehabetli. Bu etkinlik Türkiye-AB İş Diyaloğu Projesi’nin bir parçası.  Türkiye, DENIZ üyeliğine namzet bire bir ülkedir. Türkiye ve SUTAŞ Gümrük Birliği’nde. İkili para ticareti, serencam 25 yılda 4 kattan fazla arttı.

AB TÜRKİYE’NİN AÇIK DURULUK GENIŞLIK NAZIK İTHALAT VE İHRACAT ORTAĞI: Türkiye SU’nin 6’ncı sunma şişman ticaret ortağı. AKARSU, Türkiye’nin açıkça ara bildirme şişman ithalat ve dış satım ortağı, bir zamanda anne yatırım kaynağı. Türkiye’nin ithalatının üçte biri AKARSU’den geliyor. Ülkenin ihracatının yüzdelik 41’i KEZ’ye gidiyor. AB ile Türkiye arasındaki toplanmış servet ticareti 132 bilyon euroya ulaştı. Türkiye’nin SUTAŞ’ye ihracatı 63 milyar euro civarında. Bu ihracat; ağırlıklı namına makine ve erişim araçları, giyim, ekincilik ve idmansız maddelerden oluşmaktadır. AB’nin Türkiye’ye ihracatı 70 bilyon eurodur. Bu ihracata araba ve erişim ekipmanları, kimyasallar, mahrukat ve madencilik ürünleri hakimdir.

İŞ DÜNYASI OLARAK HENÜZ FAZLASINI YAPABİLECEĞİMİZİ BİLİYORUZ: SU ile Türkiye beyninde iki yönlü hizmet ticareti 27 milyar euroya ulaştı. İş dünyası olarak elan fazlasını yapabileceğimizi biliyoruz. Türkiye hükümetinin, AB uzuv devletlerinin ve Avrupa Komisyonu’nun desteğine ihtiyacımız var. Yeşil Itilaf çağında Gümrük Birliği’nin modernizasyonunu genişlik haddinden fazla ihtiyacımız olan güçlendirici yerine görüyoruz.”

Eurochambres Başkanı Luc Frieden toplantıya video konuşma yöntemiyle katıldı. Luc Frieden, şunları söyledi:

“BU PEŞ DÜZEY İŞ DİYALOĞU BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ ZORLUKLARIN OLDUĞU BİR ZAMANDA GERÇEKLEŞİYOR: Türkiye ile DENIZ arasındaki ilişkiyi pekiştirmek için hareket çevreleri arasında diyalog kurmaktan elan ongun benzeri defa olmadığını düşünüyorum. Bu arka dozaj hisse senedi diyaloğu ayrımsız görülmemiş jeopolitik ve makroekonomik zorlukların olduğu bir zamanda gerçekleşiyor. Anında canip tarafta tıpkı savaşımız var. Son merhale efdal enerji fiyatlarımız var. Avrupa halkına iri sorunlar mucit tıpkı enflasyonumuz var ve bu bağlamda birbirinden fırlamak namına gelişigüzel çalışmanın değme zamankinden daha koskocaman olduğunu düşünüyorum.

GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ MODERNİZE ETMEMİZ GEREKİYOR: KEZ ile Türkiye arasındaki ekonomik iş az çok dip. Fakat daha fazlasının yapılması gerekiyor. Türkiye’yi kocaman tıpkısı gelişim ortağı olarak yanımızda bulundurmamız gerekiyor. O ant Gümrük Birliği’ni modernize etmemiz gerekiyor.”

İstanbul’üstelik bulunmaktan mutlu olduğunu belirten AB Komşuluk ve Genişlemeden Mesul Komite Üyesi Oliver Varhelyi birlikte Türkiye’nin yetişkin tıpkı müşterek olduğunu söyledi. Varhelyi’in konuşması şöyle:

“SAVAŞIN UKRAYNA’NIN DIŞINDA YARATTIĞI AĞIR SONUÇLAR VAR: Türkiye mefret aynı hissedar ve mefret tıpkı NATO müttefiki. Kullanılmamış potansiyeller ve karşılaştığımız müşkülat var. Savaşın Ukrayna’nın dışında yarattığı bati sonuçlar var. Jeopolitik adına Türkiye savaşa çokça yakın. Besin, enerji ve hammaddeye kısıtlanmış erişimin ele alınması cesim.

TÜRKİYE’YE YATIRIM TRENDİNDE DÜŞÜŞLER OLDU: DENIZ ile Türkiye arasında temeli sağlam teşrikimesai var. Fakat Covid-19 pandemisi ve hesaplı zorluklar dolayısıyla Türkiye’ye yatırım trendinde düşüşler oldu. Ülkedeki siyasal tercihler kompetitif yatırımlara engel oluyor. Türkiye ile çalışmaya hazırız. Türk yetkililerle aksiyon birliğini arttırarak bakir veriş zorluklarını fırsata dönüştürmek istiyoruz. Yıpranmamış Türk Envestisman Platformu oluşturduk. Amacımız yatırımları sahada artık hissedilmesini seçmek.”

Bu konuşmaların toplantının basına kapalı oturumuna geçildi.

Share: