NAZIR SOYLU: TÜRKİYE, DÜNYANIN SEÇME TARAFINA ULAŞABİLECEK KABİLİYETTE

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, ‘Sadece milli gelirine göre değil yaptığı yardımın büyüklüğü açısından bile nicelik yerine birlikte insanca arkalama ortamında Türkiye, Amerika’dan zengin değil; Almanya’dan ensesi kalın değil ama Cenabıhak bu millete öyle koskocaman gönüllülük vermiş ki gönlü varlıklı, dünyanın her tarafına ulaşabilecek aynı kabiliyete erbap’ dedi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, çeşitli programlara akmak üzere Trabzon’a geldi. Vekil Soylu, geçmiş olarak Sürmene ilçesinde hareket insanı Mehmet Şanlı Kancaoğlu’nun annesi ve babasının adını haiz Sürmene Saniye ve İlyas Kancıoğlu Özel Yetişek Okulu’nun esas atma törenine katıldı. Burada konuşan Aristokrat, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkürname ederek, ‘Ben genelde İçişleri Bakanlığı’nın yahut henüz önceki yapığım görevlerde bir küşat yapmaktan irkinti ederim. Anne atmaktan üstelik ihtiraz ederim ama hayır olunca koşarım. Açılışına bile koşarım. Türkiye’nin neresi olursa olsun çünkü yarayışlı sahiplerini gönüllendirmek lazım. Onları takdir etmek geçişsiz ve onları attıkları girişim konusunda milletimizde dahi sosyete içerisinde de farkındalık yapmak lazım. Çok akilane tıpkı iştir’ diye konuştu.

‘BİZ BURADAN YAPILAN YARDIMLARI GÖTÜRMEYE YETİŞEMİYORUZ’

Bakan Soylu, Türkiye’birlikte hayır üstüne dünyaya örnek zihin ortaya koyulduğunu belirtip,

‘Yağmur yağıyor berekettir. Biz bundan 15 ahit önce bulunmaz bakanımız Hedef Çekicilik satma ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, arzuları ve o adamlık üstüne ortaya koymuş olduğu ve hep dünyaya eş olan anlayışları çerçevesinde Pakistan’a gittik. Yağız yoluyla ilgili dominant alanına ulaştık. Filhakika 3’te 1’i sular altında Pakistan gördük. Dünyada bu konuda 1 orostopolluk olduğumuzu göstermek isterim; hemen milli gelirine göre değil; yaptığı yardımın büyüklüğü açısından da nicelik kendisine bile insani müzaheret içerisinde Türkiye, Amerika’dan zengin değil Almanya’dan zengin değil amma Cenabıhak, bu millete anca önemli hasbilik vermiş kim gönlü varlıklı dünyanın seçkin tarafına ulaşabilecek benzeri kabiliyete topluluk. Şunu söyleyeyim; tığ buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Yani uçaklarla hava köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada bile aynı hep kurduk. Orada birlikte dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırlar kurmaya yetişemiyoruz. Şurası söyleyeyim; Elazığ ve Malatya depreminde yalnız 30 bin otağ verdik. Şu anda 30 bin keçe gönderdik amma Pakistan’ın 3’te 1’i diyorum 250-260 milyon nüfusu olan bir ülkeden bahsediyorum. Hala Himalayalardan sular eriyor ve sular yükseliyor. Allah sahabet etsin. Allah onların da yardımcısı olsun’ diyerek konuştu.

Türk milletinin dünyanın temas yerinde olduğunu kaydeden Soylu, ‘Buradan Bangladeş’e, Arakan’a, Filistin’e, Yemen’e, Lübnan’a büyüklüğünde gelişigüzel tarafa elinden mevrut bütün desteği ortaya koyan tıpkısı anlayışı sergilemektedir. Hakeza bire bir milletin evladı olmaktan, böyle tıpkı milletin sorumluluğunu taşımaktan insanlığın hangi olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan benzeri milletin evladı olmaktan iri bire bir haysiyet duyuyoruz. İşte onun tıpkısı parçasını dahi bugün burada hem üstelik çokça hususi tıpkı zihniyet ve hizmetle birlikte yaşıyoruz. Özel gereksinimli çocuklar amacıyla burada 16 derslikli ve inşallah önümüzdeki eğitim tedrisat yılına da yetişecek. Bir özelliği henüz var bizim evcil mimarimizle üstelik bütünleşen bu anlayışı üstelik taşıyan yani hoppadak bire bir afiyet mirası bırakılmıyor. Benzeri zamanda geleneğimiz, göreneğimiz, mimarimizin birlikte bir mirası bırakılıyor. Allah razı olsun. Cenabıhak tuttuğunuzu altın etsin. Tanrı hayrınızı kabul etsin” dedi.

Konuşmaların ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.Share: