Nazirsiz manzarada damak çatlatan lezzet

Tarihi İpek Yolu üzerindeki en kavi geçitlerden birisi olan Zigana Dağı Geçidinde yıllardan beri bölgeden sönümsüz kuzuların etinden işlenmeden, marine edilmeden yapılan “kotlet” yumuşacık dokusu ve lezzetiyle damak çatlatıyor.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında kâin ve denizden 2 bin 50 metre yüksekliği, kışın ev ve tipisi, edebiyat da yeşiliyle bilinen mukavemetli Zigana Dağı Geçidinde yıllardan beri insanlara işlenmemiş kuzu etinden yapılan pirzola satılıyor. Sakat Gümüşhane- Trabzon karayolu üzerinde vadi düzlük ve hem Trabzon hem birlikte Gümüşhane’den 45 dakikada ulaşılabilen geçitte neşelilik gösteren 6 pres atalarından öğrendikleri şekilde kuzu etlerini tek şekilde marine etmeden, yardım maddesi kullanmadan rekiz mangal ateşinde pişirip servis ediyor.

Zigana’nın anif havası, tadına doyulmayan suyu ve benzersiz manzarası eşliğinde kuzu etini kemirmek üzere insanlar yollarını değiştirip bölgeye gelirken hele Trabzonspor’un maçını izlemek üzere kente mevrut çok sayıda sporsever üstelik Zigana’üstelik ten yemeden dönmüyor.

Zigana geçidindeki ski merkezinde işletmecilik fail ve bu lezzeti insanların beğenisine sunan Abdullah Eroğlu, tarihin seçkin döneminde Zigana’nın etinin anılmış olduğunu söyledi.

“Tıpkı hitit dışarılarda bu büyüklüğünde dörtköşe ve içimli aynı şekilde yiyemezsiniz”

Türkiye’birlikte çabukça gelişigüzel ilde “Zigana” ismiyle cilt konusunda bire bir derinti aşevi olduğunu ifade eden Eroğlu, “Zigana Dağında yenilen bu etler ise bu coğrafyada yetişiyor. Bu dağdaki kekiği, çiçeği, otu otlayarak tamamen doğal tıpkısı şekilde yetişiyor. Tığ dahi onları oradan rekiz işlenmemiş tıpkısı şekilde tüketiciye ulaştırıyoruz. gelişigüzel yat limanı, herhangi ekstra benzeri prosedür görmüyor. Doğal yerine dikme insanların önüne geliyor. Etin tıpkısı pozitif yönü da hem tabii olması hem üstelik Zigana’nın havasında bu etin henüz domuzuna yenmesi var. Tıpkısı hitit dışarılarda bu kadar dörtköşe ve lezzetli aynı şekilde yiyemezsiniz. Görünüş, albeni, akarsu bunların birleşimini Zigana’üstelik bulabiliyorsunuz” dedi.

“Bölgeye gelen insanlardan “Zigana’ya çıkıp bire bir cilt yiyelim” diye yollarını değiştirenler var”

Vakit Kaybetmeden cilt yemeye gelen, duyup tatmaya gelen çok sayıda mihman ağırladıklarını kaydeden Eroğlu, “Zigana’da çıktı küçükbaş hayvandan yapılan etler tüketiliyor. Çoğu âdem küçükbaşı restoranlarda çok tüketmiyor. Amma burada kuzu etinin tadına nazır “Vücut böyle ayrımsız şey miymiş?”, “Kuzu eti şöyle miymiş, böyle miymiş?” deyip insanların aklında pekâlâ bir düzlük ettiyse o tada bakınca çok daha iyice tepkiler veriyorlar. Hususi günlerde söz gelişi buralara mevrut veya bu andıran bölgeye mevrut insanlar pekâlâ “Zigana’ya çıkıp tıpkısı vücut yiyelim” diye niteleyerek yollarını değiştirenler var. Trabzonspor maçına gelip Zigana’ya çıkanlar tarzında haddinden fazla gelen geçen oluyor” diye niteleyerek konuştu.

“İnsanlar bu manzarada bu lezzetleri yaşamak amacıyla kilometrelerce defa geliyor”

Tarihi İpek Yolu’nun arz dokuz canlı geçitlerinden birisi olan Zigana’nın 2 bin 50 metre rakımlı intikal noktasında 6 pres olduğunu ve hemen buradaki işletmelerde yıllık kestirmece bin 500 koyun ve kuzunun tezgahtan geçtiğini dile getiren Eroğlu, Zigana’birlikte işlenmemiş kuzu etine talebin 4 sezon olduğunu belirterek, “Zigana’nın abece ayrı, güzel kışı ayrı domuzuna. İnsanlar bu manzarada bu lezzetleri istihbar etmek amacıyla kilometrelerce kez geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki pop yerlere bakıldığında Zigana’dahi fiyatların onlara göre nısıf yarıya olduğunu tamlayan Eroğlu, “Yeri geldiğinde yarısının dahi altında kalacak rakamlara insanlar bu lezzeti satabiliyor. Ski sezonu başladığında hafta sonu domestik adına aşırı benzeri derya var. Makine çekmeye yer kalmıyor. Amma akıbet 1-2 yıldır Koy ülkelerindeki misafirler hafta içini keşfettiler. Elan sakin ve kendilerini daha müstakil hissediyorlar. hafta içi dahi fena hâlde bir rica oluşuyor” diyerek sözlerini sonlandırdı. – GÜMÜŞHANE

Share: