Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Herhangi Bir dönüş 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

Nijerya Yer Yağı Kaynaklarından Sorumlu Fehamet Bakanı Timipre Sylva, yaptığı açıklamada, tor petrol hırsızlığının Nijerya’nın Petrol İhraç Fail Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük kotasını istikbal kapasitesini etkilediğini belirtti.

Sylva, “Ülkede gelişigüzel dönme 400 bin varil petrol çalınıyor ve gelişmeyi millî acil kapsam haline geldi.” dedi.

Nijerya’nın 1,8 milyon varil ihracat tahsisinden 1.4 milyon varile gerilediğini kaydeden Sylva, bu iri kaybın devlet ekonomisine zarar verebileceğini söyledi. Ülkede 200’den çok yasa dışı petrol rafinerisi faaliyet gösteriyor. Son iki haftada 3,8 milyon litre ganimet idmansız yer yağı ele geçirilmişti.

Nijerya, petrol rezervinde dünyada 8. tam

Tespit edilen petrol rezervleri yaklaşık 37 bilyon varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3.1’ine sahip.

Incelmemiş petrol üretiminde dünyanın önceki 15 ülkesi arasında kâin Nijerya, dünyada en fazla yer yağı rezervine topluluk 8’inci ülkesi ve yer yağı ihracatı itibarıyla de 6’ncı tam saha alıyor.

Ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Rivers ve Çatal Ağız bölgesinde günde 1,5 milyon varilden çok ham yer yağı üretimi yapılabileceği fakat silahlı grupların sabotajları, çatışmalar ve insan kaçırma üzere hâller dolayısıyla sunu birkaç 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı belirtiliyor. (Sputnik)

Buğday amacıyla Nijerya’ya 134 milyon dolarlık yüreklilik

Nijerya’da cümle katar seferleri durduruldu

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında müddet uzattı

Yer Yağı fiyatları tutkun Çin konuşu verileriyle düştü

 

Share: