O ilçede kiralık familya fiyatları uçtu!

Güneş Tacı virüsü salgını ve arkası sıra yoğun gelen zamlar nedeniyle Muğla’nın Marmaris ilçesindeki kiralık evlerin kiraları fahiş oranda zamlandı.

Tıpkı geçmiş yılın bire bir dönemine göre, 60’ın üstünde zamlanan icar bedelci İstanbul fiyatlarını geride bıraktı. Marmaris’te stüdyo evlerin kiraları bin 500- 2 bin, 1+1 evlerin kiraları 2 bin- 2 bin 500, 2+1 evler ise 3 bin – 3 bin 500 TL’yi gördü. 2+1 eşyalı tıpkı eve genişlik bağan 7 bin TL’den almanak başlarken ödeme isteniyor. Bu rakamlar deniz gören evler içinse katlanıyor. İçmeler Mahallesi’nde 60 metrekare 1+1 eşyalı ‘kısmi’ bahir nezaretli evler mahiye 24 bin TL’yi buluyor. Dairenin kira bedeli peşinen yahut 2 taksit halinde isteniyor.

Marmaris’te aile kiraları seçkin güzeşte sene uçuyor. Kiralık eş fiyatları son yıllarda büyük artış gösterdi. Fiyatlardaki artım kiracıları pres durumda bırakırken, karı sahipleri durumdan memnun. 2 bin 800 TL asgari ücretle geçimini sağlayıcı bire bir ailenin yer şişman giderini kira bedeli oluşturuyor.

DÜNYALIK SAHİPLERİ VAZIFELI EVET ÜSTELIK AMME GÖREVLİSİ İSTİYOR

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine bakarak; Marmaris’te taşınmazlar müşavirliği eden Kaan Kayaç üstelik mütezayit fiyatlardan şikayetçi. Kayaç, “Marmaris’te Kiralık gayrimenkul fiyatları sabık yıla göre yüzdelik 60-70 artmış bulunuyor. Zaman Marmaris’te stüdyo evlerin kiraları bin 500- bin 700, 1+1 evlerin kiraları 2 bin-2 bin 500, 2+1 evler ise 3 bin TL’yi gördü. Eş sahipleri isticar üstüne vazifeli ve amme görevlilerini tercih ederken, serbest iz ve esnaf olduğu ant kiralama ika konusunda şartları zorlaştırıyorlar. Evet artık güvence akçesi ve peşinat istiyorlar ya de isticar yapmıyorlar. Evlerini eşyalı namına kiralayanlar ise türlü olduğu kadar mufassal kesiksiz ifa irade ediyor. İlan paylaşım sitelerinde kontrol yaptığınızda 2+1 eşyalı tıpkı eve 7 bin TL’den almanak evvelden ifa istiyorlar. Bu istenilen kira bedellerini kim, ne gelirle ödeyecek. Minimal ücretin 2 bin 800 liralık olduğu ülkemizde insanlar genişlik tabii yaşam haklarını bile elde edemiyor” dedi.

“EMLAK MÜŞAVİRİYİM KENDİME EŞ BULAMIYORUM”

Salgının başladığı dönemde ortaya fırsatçıların birlikte çıktığını tamlayan Kayaç, “Geçtiğimiz iki yılda yaşanan salgını okazyon bilici gâh sülale sahipleri yaz döneminde evlerini günce isticar yapmaya başladı. Hele yaz döneminde emlakçılar eliyle tatilcilere konaklamada mütenavip yerine çıkarıldı. Amma fiyatlar munsap uçuklatıyor. Sabık Ağustos ayında aynı müşterime günce 2 bin 500 TL den karı bulamadım. Ben emlak danışmanlığı yaptığım halde şu anda kendime makul fiyatlı 2+1 karı bulamıyorum, gerisini imdi siz düşünün. Şimdiden yaz dönemi için say işleyen emlakçılar var. Emlak danışmanlığı yapmayan eşhas üstelik günce kiralama işi yapmaya başladı. Yasalı şartları hesabına getirmeden rehavet almadan bu işi yapıyorlar” diye konuştu.

MERKEZE UZAK MAHALLELER BİLE PAHALI

Marmaris Yurt Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Yurt Müşaviri Ağır Sıklet Katarakt, Marmaris merkeze irak mahalleler olan Hisarsönü, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Söğüt, gibi bölgelerde üstelik kiralama bedellerinin arttığını söyledi.

Katarakt, “Şu anda buralarda güzeşte yıla nazaran iki mislinden da yukarıya çıktı. Rakamlar 1.5- 2 bin TL den başlıyor. Alışılagelen apartman dairelerinin da hatır ve hane sayısına göre yaz aylarında sayı farkı günlük isticar bedelleri 500 ile bin TL aralığında kabul görüyor. Bizler emlakçılar adına zoru yaşıyoruz. Özellikle mal sahiplerinin kiralama ve komutan politikalarındaki artışların sorumluluğu emlakçılara yükleniyor. Bu nitelik bizi zorluyor ve murat sahipleri marifetiyle sonsuz taşlama ve şikayetlere maruz kalıyoruz. Maatteessüf bu nitelik hepimiz için çokça baskı” dedi.

KİRALAR NE KADAR?

Armutalan Mahallesi: Yunus Nadi Caddesinde 230 metrekare 3+1 full eşyalı (bilcümle mutfak aletleri karışma), 4 ayazlık, ayazlık, ebeveyn banyosu, 2 cağ kâin gelişigüzel odası klimalı dubleks mahiye 10 bin TL kiralık çılgın ofis. Yıllık olarak veya 1 Nisan 2022’ye kadar sadece şita sezonu amacıyla kiralanabilir. Bire Bir icar bedeli depozito istenmektedir.

Çıldır Mahallesi: Ahu Hastanesi yakınında ful eşyalı konforlu, 95 metrekare 2+1 ful eşyalı, küşayiş itmam düzlük kat, elektrikli panjur sistemi, asansörlü, görüntülü diyafon, açık balkonlu aylık 7 bin TL.

Hatıpirimi Mahallesi: Amfi Piyes civarı 3+1, sınırlanmış otoparklı sivri özellikleriyle ve düşüncesiz familya teknolojili, havuzlu, asansörlü, sınırlı otoparklı, alttan sıtma ve soğutma dizgeli, ısı ve gürültülü yalıtımlı 110 metrekare aylık 11 bin 500 TL.

İçmeler Mahallesi: Kayabal Caddesinde kısmi bahir manzaralı şehrin yekpare merkezinde 60 metrekare 1+1 eşyalı mahiye 24 bin TL. Dairenin icar bedeli evvelden yahut 2 taksit halinde ödenmektedir.(Maaş ifa yoktur)

Kemeraltı Mahallesi: Marmaris merkezde havuzlu sitede eşyalı kiralık 2+1 dubleks mahiye 6 bin TL. Icar bedeli senelik başlarken.

Denize, domestik pazara, eczanelere, keyif kuruluşu, marina, coşku merkezi ve zincir marketlere dolaşma mesafesinde 90 metrekare 3 + 1 mecbur aş damı, yan cepheden bahir gören balaban balkonlu kat. 7 bin 500 TL kira bedeli 1 yıllık kira ve depozit evvelce alınacaktır.

Siteler Mahallesi: Komple orman nezaretli natür eşliğinde, sakin ağızsız ve temiz aynı konumda, denize hoppadak volta mesafesinde güre ve konforlu 2+1 şık dubleks dairemiz, kırcı eşyalı ve mobilyalı şekilde maaş 7 bin TL. Domestik efsanevi kabul edilmemektir. Hasar, gayrimeskûn, fay, vb. için girişte hasar depozitosu alınmaktadır.

Denize 40 metre, alış veriş merkezlerine yürüme mesafesinde, asansörlü, üçüncü hatim bahir manzaralı, iki ayrı balkon, iki ayrı klima, içi meşgul revize 45 metrekare 1+1 kat. Yaz sezonunda aylık yerine Mayıs kocaoğlan (30 çağ) 8 bin, Haziran, Orak Ayı, Ağustos ayları 11 bin 500, Ilkgüz kocaoğlan 8 bin 500 TL (+depozit + cümbüş + su) Evimiz en çok üç kişilik olup, kalabalık aileler üzere akıllıca değildir.

Orhaniye Mahallesi: Keçibükü Sokakta degaje bahçeli 110 metrekare 2 +1, ön ve arkada açık teras, full beyaz eşyalı, çıkarmak dolapları, termosifon, çağ enerji, park yeri, ısı pompası sistemi ve petekler hazırdır. Denize 200 metre mesafede almanak 60 bin TL ve kira bedeli yıllık başlarken adına ödenir.

Selimiye Mahallesi: Yat Limanı içerisinde 1+1, 60 metrekare 2. Hatim almanak 110 bin TL ve kira yıllık peşin alınır. (Aylık 9 bin 167 TL’ye geliyor)

Söğüt Mahallesi: Deniz nezaretli 6 maaş 35 bin TL yahut yıllık 55 bin Lira önceden namına kiralıktır.

Bayır Mahallesi: Kordon Caddesinde full eşyalı 2+1 daire. Almanak kiralamada maaş kıymet 6 bin TL olup; yıllık başlarken ifa ve kısa ahit kiralamada fiyatlandırma farklılıklar gösterir.

Narenç Mahallesi: Denize ve çarşıya çokça andıran, otopark sorunu sıfır bozulmamış site ortamında, mutlak giriş. Kendine ilişik şık peyzajlı bahçe kullanımı, ayan mutfak, çift wc. Cağ, ekstra depo alanı (kiler) özenle dekore edilmiş tüm saf eşyalı 120 metrekare sadık kullanım alanına topluluk 3+1 bahçe dubleksi. Kira aylık 6 bin 500 TL +güvence akçesi.

Kent hastanesi icar giderleri şipşak artıyor

 

Kiralar arttı kiracılar hedefte: Familya sahipleri mobbing uyguluyor!

 

Share: