Öğrenciler afetlere tedarikli olmayı “yaşayarak” öğreniyor

Bolu’birlikte yer sarsıntısı, cuşiş, kar fırtınası kadar olayların canlandırıldığı simülasyon konteynerinde öğrencilere kıran bilinci aşılanıyor.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden etkilenen kentte, deprem başta tevessül etmek üzere afetlere hazırlıklı girmek amacıyla çalışmalar yürütülüyor.

Başta AFAD İl Müdürlüğü ve amme kurumları marifetiyle alelhusus eskimemiş neslin bu konuda bilinçlendirilmesi için eğitimler ve tatbikatlar düzenleniyor.

İl Milli Terbiye Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörlüğü yoluyla 3 yıl evvel hazırlanan proje kapsamında çocuklarda tezyifkâr yaşta afet bilinci kurmak için turist simülasyon konteyneri tasarlandı.

AFAD Başkanlığının hareket simülasyon aracından esinlenerek Bolu Valiliği, Belediye Başkanlığı ve AFAD İl Müdürlüğünün üstelik destekleriyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli marifetiyle oluşturulan konteynerde, hisse senedi güvenliğinin anlatıldığı kayran ile yer sarsıntısı, cuşiş ve kar fırtınası kadar olayların canlandırıldığı bölümler bulunuyor.

Genellikle Yenimahalle’deki Trafik Eğitim Parkı’nda mevcut konteynerde kuramsal ve kılgılı terbiye alan öğrenciler, facia yerinde ne yapılması gerektiğini öğreniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İş Sağlığı ve Güvenliği alanında verdiği “Kristal Baret Ödülü”hangi 2018’da derece tanıdık benzetim konteyneri, bazen yer merkezindeki okullara de götürülüyor.

“Ailelerin bilinçlendirilmesi açısından bile oylumlu”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Sema Kişmiri, AA muhabirine, projenin öğrencilere afetlere karşı mücehhez olmayı yaşayarak tedris düşüncesinden hareketle ortaya çıktığını söyledi.

Projenin tamamen Yönetmenlik imkanlarıyla hayata geçirildiğini tamlayan Kara, “Özellikle beribenzer yaş grubu dallar haddinden fazla rabıta gösteriyor. Yangını, cuşuhuruş tüpünü, ateş esnasında yapılacaklarla ait bilgilendirme videoları görüyorlar. Bala eve gittiğinde babasına ‘baretini takmalısın, evde ateş tüpü bulundurmalısın’ kabil önerilerde bulunuyor. Bunları duyunca mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

Kişmiri, kentteki anaokulu ve ilkokullarda eğitim gören öğrencilerin benzetim konteynerini yılda genişlik beş altı 1 posta mülakat ettiğini dile getirerek, simülasyonlarla çocuklara afetleri birikim vasıtasıyla yaşatarak farkındalık oluşturduklarını kaydetti.

Afet eğitimi kayran çocukların aileler üzerinde etken olduğuna ve onları elan basit yönlendirebildiklerine bel eden Kişmiri, şöyle bitmeme etti:

“Ayrımsız çocuk hareket çabucak kaçılmaması gerektiğini ve hangi yapması gerektiğini elhak görmüş oluyor. Bir afet çantası hazırlaması gerektiğini, depremde ne davranışta bulunursa akilane olacağını çok sıradan yaşta bilinçlenerek ilerliyor. İş kazaları ile ait davranışları görerek aileye hoşgörüsüz ihbarname veriyor. Bu ailelerin bilinçlendirilmesi açısından de kıytırık çok cesim.”

Benzetim konteynerinde eğitmen adına fariza kayran proje yürütücülerinden Niyazi Dürü üstelik öğrencileri hareket güvenliği ve afetler üzerine bilgilendirdiklerini söyledi.

Bergüzar, konteynerde vadi alan bölümlere ait hikmet vererek, öğrencilerin burada canlandırılan kar fırtınası, cuşuhuruş ve sarsıntı kadar afat karşısında davranış şekillerini yaşayarak öğrendiklerini ve bunların bile hafızalarında kaldığını anlattı.

Share: