Okan Buruk: “Biricik hedefimiz var, böke görünmek” -1-

– Okan Ekşimsi: “Tek hedefimiz var, şampiyon almak”

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Ekşimsi:

“Tığ gol kovmak üzere oynuyoruz”

“Icardi’nin keyfi ve neşesi bereketli”

“Bu kuraldan kimin mutlu olduğunu düşkünlük ediyorum”

“El tıpkı klasman olacak, bunu biliyorduk”

“Yunus ve Soyluluk’e çokça güveniyoruz”

İSTANBUL – Galatasaray Maharet Direktörü Okan Ekşimsi, bu zaman yegâne hedeflerinin Spor Bacak Süper Lig’üstelik şampiyon olmak olduğunu söyledi.

Galatasaray Maharet Direktörü Okan Ekşimsi, Spor Mabat Süper Lig’in 10. haftasında oynayacakları Kayserispor maçı üzere yaptıkları alıştırma öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Geride artan haftaları değerlendiren Buruk, “Serencam 5 yılın sunu faziletli puanı. Yeni benzeri bando. Gelişimde olan tıpkı takım. En kavi fikstürü oynamış tıpkısı mızıka. 5 edisyon deplasman oynadık. Bilcümle maçlar kazanacak şekilde geçti. Bizim bu zaman yaptığımız bir tane yazık içi sahada kaybettiğimiz Giresunspor karşılaşması. Kendimizde fire yerine sonlandırma görebiliriz. Bu bile kesin tıpkı şekilde gol sayımızda ortaya çıkıyor. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Sonlandırma nazik ayrımsız maslahat yaşıyoruz. Bunu değiştirmeye çalışacağız. Bunun ilişik bu yazık çalışmalar yapıyoruz. Genel yerine baktığımızda iyi yoldayız. Bu sene Galatasaray taraftarı iri tıpkı galeyan yaşıyor. Bunu yaşatan tıpkı topluluk var. Bunu sürdürecek olan bire bir bando. Bahtiyar ve ateşli Galatasaray taraftarı var. Tığ geçmiş periyot hedefimiz şampiyona dedik. Bugün üstelik tek hedefimiz var, böke görünmek” diye konuştu.

“Tığ gol atmak amacıyla oynuyoruz”

Eleştirileri normal karşıladğını da vurgulayan Okan Ekşimsi, “Çokça faziletli gol sayılarına ulaşmadığımızı biliyoruz ama sabık senenin bilakis birkaç gol yiyen ayrımsız Galatasaray takımı var. Bu bile andırmak gerekiyor. Tığ gol alaşağı etmek için oynuyoruz. Sel aynı oyun oynuyoruz. Bu, istatistiklerde ortaya çıkıyor. Daha bütün grup olmadık. Icardi elan süre almadı. Mata yemeden içmeden ayrımsız resmi maçta oynadı. Yusuf Demir, Rashica henüz az müddet aldı. Ross dahi müddet aldı. Kadromuzu yüzde yüz oluşturmadan bereketli tıpkısı takat sınırı sergilediğimizi düşünüyorum. 3 Türk kuralı olduğu üzere hiçbir antlaşma hep oyuncuları bir arada oynatma şansımız olmayacak. Bu haftayı yersiz geçiyoruz, tedarik maçı yapacağımız topluluk üstelik bulunmayan. O yüzden erte zat aramızda yarın hazırlık karşılaşması oynayacağız. Gelen oyuncularımızı değerlendireceğiz. Ayrımlı mevkiler, değişik baziçe anlayışı denemelerimiz olacak. Benzeri hafta hakeza bir boşluğumuz var. Bu bile bize katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Icardi’nin keyfi ve neşesi iyi”

Arjantinli futbolcu Mauro Icardi ile ilgilendiren ayrımsız sorun olmadığını tabir eden Okan Ekşimsi, “Icardi’nin sorunu yok. Kül arkadaşlarıyla gelişigüzel antrenmana başladı. Keyfi ve neşesi gür. Bize mebzul katkı verecek. İyi bire bir ıra. Bando içre hem arkadaşlarıyla hem beceri ekiple mebzul iletişim kurabilen, sorunsuz benzeri aktör. Aşağı bir ağrısı olduğu ve ağırlık ayrımsız hafta geçirdiği amacıyla geçen haftaki maçta onu değerlendirmedik. Üç günce izinde ülkesine gitti ve takımla alay malay ansız döndü. İyi çalışıyor” cümlelerine saha verdi.

“Kimin bahtiyar olduğunu zaaf ediyorum”

8+3 kuralıyla ilgilendiren çokça aşkın konuşan sevimli görmediğini dahi sözlerine ekleyen zerrin-kırmızılıların ustalık direktörü, “Böyle tıpkısı kural çıkartıldı. Yanlış olduğunu hepimiz ayan ve kemiksiz bir şekilde görüyoruz. Peyrev bundan bedbaht, medya ve hocalar bedbaht. Kimin bahtiyar olduğunu zül ediyorum türkçesi. Bunun Türk futboluna ne yarar sağlayacağını haddinden fazla iptila ediyorum. Bu kalça gelmeden daha geçmiş milli takımımız henüz başarılıydı, oyuncularımız çıktı Avrupa’ya gidiyordu. Değme şeyin ongun olduğu benzeri ortamda tığ değişik bir taban çıkardık. Temel sorunun ayrıksı olduğunu hepimiz açık tıpkı şekilde biliyoruz. Altyapı sorunlarımızı sokaktaki 5 yaşındaki bala anlatır. Bunu Türk aktör oynatıp, oynatmama üzerinde gitmek kusurlu. İnşallah bu ilerleyen zamanda düzelir ve Türk futbolu üzere elan müspet adımlar atılır. TFF’nin bununla ait faaliyet yaptığını, yapacağını düşünüyoruz. Bu kuralı sezon başında biliyorduk. Bundan sonraki dönemde buna adapte olmaya çalışacağız. Türk futbolcu transfer ika seçeneği kısıtlı. Aktör yetiştirmede sıkıntımız var. Öz akademimizden yetiştireceğimiz, oynatmaya çalışacağımız, gitgide bize fayda verecek oyuncularımız var. Bunların üstünde duruyoruz. müdafi anlamında Türk aktör başlamak biraz tahakküm. Bulduğunuzda bile çok faziletkâr fiyatlar isteniyor. Alelhusus sezon başında bununla ilgilendiren çokça girişimimiz oldu. Türk oyuncular için 5-6-7 milyon Euro isteniyor. Devir beyninde bu anlamda ihtiyaca göre çalışmalar yapacağız amma bunu dâhilen da bunu çözmeye çalışacağız. Türk aktör rotasyonunu artırmaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

“Ağırlık benzeri loda olacak, bunu biliyorduk”

Spor Ayak Süper Lig’in bekledikleri kabilinden geçtiğini belirten Okan Ekşimsi, “Bu yıl için kaba, birbirine yakın, herkesin bu savaş içerisinde olduğu, takkadak 4 balaban takımın değil, Başakşehir, Adana Demirspor, Konyaspor var. 4 büyükler içerisinde en üstte olan mızıka biziz. Herkesin puanı mail. Bu şekilde araya büyüklüğünde gidileceğini düşünüyorum. Zor aynı lig olacak. Bunu biliyorduk. Hep takımlar birbirini zorluyor. Sahada aralık geçiren oyuncular ve buna imkan veren hakemler olduğu sürece Türk futbolundaki kalitenin aşağıya çekileceğine inanıyorum. Türk futbolunda maçların hızlanmaya ihtiyacı var. Maçlar hızlanırsa kalite bile artacak. Biz hızlı oynamaya çalışan bire bir takımız. Ne kadar çekişmeli tıpkısı takım olsa bile bunu aşağıya çekmeye müteharrik takımlar ve oyuncular olduğu sürece ve buna müsaade veren hakemler olduğu sürece Türk futbolunun kalitesinden şikayet edeceğiz” dedi.

“Yunus ve Kerem’e çok güveniyoruz”

Kerem Aktürkoğlu ile Yunus Akgün’e çok güvendiklerini dile getiren Buruk, “Asalet sabık sene sabah akşam oynadı, milli takıma gitti. Az dinlence yaptı. Gine başladı. Bu sezonki maçlarda oynadı. Onlar amacıyla de yalın kat bire bir proses değil. Onlara destek olacağız. Onlar Galatasaray amacıyla koca oyuncular ve milli takımda meydan alıyorlar. Oyuncularımıza daha çok destek vereceğiz. Öz performanslarının altında olduğunu biz da onlar dahi görüyor. Onlar Galatasaray’ın mefret oyuncuları. Hem taraftarımızın hem bizim onlara bindi vermesi gerekiyor. Soyluluk ve Yunus üstünden Galatasaraylı sıfır kişilerin sosyal medya üzerinden karıştırılmaya çalışıldığını net bire bir şekilde görüyoruz. Biz bilcümle oyuncularımıza güveniyoruz. Hepsine bindi olacağız. Hepsinin potansiyeli var. Bunu da bir tane tek ortaya çıkaracaklar” değerlendirmesinde bulundu.

“Seferovic bereketli çalışıyor”

İsviçreli golcü Açgözlü Seferovic amacıyla ise 48 yaşındaki ustalık yönetmen, “Seferovic ferah başladı. Hazırlık maçlarında, geldikten sonraları deli dolu oldu. Yemeden Içmeden Seferovic’in performansı üzerinden değil, Seferovic’i orada ne büyüklüğünde besleyebildik. Genel olarak ona akıllıca bir şekilde oynadık mı, oynamadık mı onun üzerinden da kullanmak lazım. Seferovic dolgunca çalışıyor. Mazi birlikte kendisi ile konuştuk. Atacağı gollerin ona yiğitlik vereceğini ve hem takıma hem de ona ruhsal olarak katkı sağlayacağını konuştuk. Onun birlikte buraya adaptasyon süreci var. Gol atamadıkça da psikolojik yerine bu baskıya girdi. Seferovic, Gomis ve Icardi, 3 lime haddinden fazla bereketli santrforumuz burada. Benim işim üstelik haddinden fazla zorlaşıyor. Bu oyuncular içerisinden en maksimum verimi almaya çalışacağım. Sizin da söylediğiniz gibi, santrfor performansları faziletli bire bir Okan Buruk takımı vardı. Bu yıl bu bölüm amacıyla altında kaldı. Bundan ahir dönemde bunu yükselteceğimizi düşünüyorum. İyi oyuncularımız var” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: