Ömer Fethi Gürer: “Temas Yıl Tıpkısı Eser Tarlada Kalıyor ve Üreticisini İflasın Eşiğine Getiriyor”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, mütezayit maliyetler zımnında çiftçinin yaşadığı mesail üzerine ağustos kocaoğlan düz izlenimlerini “Zirai Girdi Maliyetleri” antetli çalışmada derledi. Çiftçilerin maliyetlerin artmasından şikayetçi olduğunu vurgulayan Gürer, “Seçme yıl değişik ayrımsız ürün tarlada kalıyor, dünyalık etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında kumpir, 2021 yılında soğan ve bu sene dahi lamba karpuzu ve dürme tarlada kaldı” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, üreticilerin yaşadığı sorunlarla ilişkin ağustos kocaoğlan “Tarımsal Girdi Maliyetleri” başlıklı çalışma hazırladı. Niğde’bile tarlalarda ekinci ve üreticileri ziyaretinden görüntüler paylaşan Gürer, girdi maliyetlerindeki artışın çiftçilerin birçoğunu mecbur istihsal yapmaya zorladığını kaydetti. Gürer, “Niğde ilinde ayrımlı karye ve kasabalara ziyarette bulundum ve buralardaki ayrımlı kitap gruplarının üreticileri ile görüştüm. Eş us süt ve matbua fiyatlarına gelen zamların zirai üretimin sürdürülebilirliğini zorladığı yönündedir” dedi.

“LAMBA KARPUZU VE LAHANA ÜRETİCİSİ NE YAPSIN?”

Küsurat maliyetlerinden periferi sorunlar işlek, ürünü tarlada küsurat karpuz ve dürme üreticileri Gürer’e ağrı yandı. Karpuzda verim olmasına rağmen komutan yapamadıklarını anlatan karpuz üreticisi Nuh Fellah, Niğde’nin yanı sıra Konya, Şanlıurfa ve Adıyaman-Bismil’üstelik, tarlada karpuzun kilogramının 60 kuruştan dahi satılamadığını anlattı.

“LAHANAYI SATAMAZSAK GÖZLEME BİZİ SATAR”

Gözleme üreticisi ise girdi maliyetlerinin artması ve akaryakıt zamları ile oluşan taşımalık giderlerinden dolayı tüccarın ülkü çıkarttığını ve ürünün tarlada kaldığını, ürünü satabilmek amacıyla tüccara adeta yalvardıklarını söyledi. Gözleme üreticisi Ahmet Yara, “Lahanayı satamazsak lahana bizi satar” dedi.

“MÜLK ETMİYOR”

Gürer, ” Herhangi Bir sene ayrımlı bire bir işaret tarlada kalıyor, mülk etmiyor ve üreticisini iflasın eşiğine getiriyor. 2020 yılında patates, 2021 yılında soğan ve bu sene dahi lamba karpuzu ve lahana tarlada kaldı” dedi.

FASULYE ÜRETİCİLERİ…

Bölgede üretilen asıl ürünlerden olan fasulye ve şeker pancarının üreticileri, TMO aracılığıyla aya fiyatın açıklanmasını bekliyor.

Fasulye üreticisi Bahtiyar Özşahin, geçen sene 7 buçuk ila 8 teklik arasında değişen fiyatlarla sattıkları fasulyenin, 3-4 intaç artan girdi maliyetleri dikkate alınarak TMO aracılığıyla bir çekicilik fiyatı açıklanması gerektiğini belirtti. Özşahin, “İşçilik üstelik iki katına bundan sonra. Dirimsel harcama dengesi bozuldu. Tığ haddinden fazla benzeri husus istemiyoruz. Bari motorin, matbu, çare, neşelilik fiyatları bu kadar artmasa birlikte biz üstelik fasulyeyi 5 liradan satsak” dedi.

Köyde eski yıllarda 50’den fazla çiftçinin şeker hastalığı pancarı ürettiğini söyleyen Gürsel Karakaya, şu anda köyde şekerpancarı üreten rençper sayısının 5-6 civarında olduğunu belirtti.

“ŞEKER HASTALIĞI PANCARI İÇİN 1700 LİRA, FASULYE İÇİN İSE 21-22 LİRA AYAK TABANI FİYAT BEKLENTİSİ VAR”

Gürer, “Şeker Hastaliği pancarı için 1700 liralık, fasulye üzere ise 21-22 teklik ayak tabanı karşılık beklentisi var. TMO yoluyla çiftçinin bu beklentisi karşılanmalı antrparantez ayak tabanı fiyatın açıklanma süresinin titiz tıpkı şekilde belirlenmesi ve bu süreçte çiftçinin tüccara mahküm bırakılmaması serencam derece önemlidir” dedi.

“SAMAN, YONCA VE ARPA…”

Bölgedeki ziyaretleri sırasında Ulukışla ilçesinde balya geldiği besici tıpkı ocak ile mütekellim Gürer, besiciliğin küsurat ağızotu maliyetleri sonucunda yapılamayacak noktalara ulaştığını belirtti.

Besici Burak Kipar, “Sütün litresi üstelik yemin kilosu dahi 7 lira. Bu şartlarda şüphesiz para kazanacağız? Yonca balyasının tanesi 65-70 liraya daha çok. Ahit torbası 350 lira, kilosu 7 liraya balya geliyor. Saman, yonca ve rüşvet fiyatları üstelik aynı sene öncesine göre 3-4 bitirme arttı” dedi.

Neslihan Kipar ise, “O nedenle köyde seyretmek istemiyoruz. Çocuklarımın de burada kalmasını istemiyorum. Hayvancılık doygunluk etseydi köyde kalmaya devem ederdik” diye ağrı yandı.Share: