Ömrü tezgahın başında geçen Hacer mahir, anadan görme motiflere hayat veriyor

Halıcılık sanatında sakat günlerini arayan Çeltek’ta kaybolmaya beniz tutan motiflerin yaşatılması amacıyla ceht gösteren 62 yaşındaki idareci dokuyucu Hacer Bozak, geleneğe avlu yüklemek üzere günde sayı farkı 7 bin dokunmak atıyor.

Yardımcı halısına geçmişteki tanınırlığını kazandırmak için Uşak Belediyesi aracılığıyla açılan Dokurevi’nde 20 usta dokuyucu, günümüze mütezayit 16 motifi ayrımlı tasarımlarla dokuyor.

Her biri ömrünü halıcılığa vermiş maharetli dokuyucular, Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle halıcılık kurslarına katılan gençlere sanatın ustalıklarını ve yöresel motifleri öğretiyor.

Bu dokuyuculardan biri üstelik ömrü halı tezgahıyla iç içe eski olan Hacer Bozak… Kaşbelen köyünde 1960 yılında dünyaya mevrut ve 5 yaşında annesinin tezgahında baziçe oynama amaçlı geçmiş ilmeklerini atan Bozak, 12 yaşında geçmiş halısını dokudu. Evlendikten sonra üstelik tezgahını bırakmayan ve ailesinin geçimine ulama sağlayan Bozak, natamam asır geçirdiği halı tezgahından zaman bile ayrı kalamıyor.

Her sabahleyin tarihi tıpkısı konakta açılan Dokurevi’ne gelen Bozak, günde averaj 7 bin değmek atarak annesinden öğrendiği motifleri dokuyor.

Halı oluşum sırasında söylediği türküleri, kalabalık tavırları ve güleç yüzüyle gayrı kadınların sevgisini kazanan Bozak, onlara tecrübelerini aktarıyor.

“Halı benim amacıyla seçme özdek”

Hacer Bozak, AA muhabirine, çocukken evlerinde annesi ve çıraklarının halı dokuduğunu, kendisinin de baziçe oynama amaçlı temas etmek dokumaya başladığını, o günden bu yana bile tezgahtan ayrılamadığını tabir etti.

“Ego baziçe kendisine başladım bu işe, baziçe adına birlikte sürdürüyoruz bu yaşımıza büyüklüğünde.” diyen Bozak, halı dokumayı aynı meslek namına değil yaşam biçimi olarak gördüğünü söyledi.

Çocuklarını halı dokuyarak okuttuğunu, evlendirdiğini, hepsinin yuvalarında bahtiyar olduğunu gördüğü için Cenabıhak’a şükrettiğini dile getiren Bozak, şöyle konuştu:

“Ego halıyı dokudukça mutluluğumu, sevincimi, üzüntümü hep ona döküyorum. Allah bana ciddi bukağılık verdiği sürece bırakmayı düşünmüyorum hiç. Tanrı’a şükür, kendimi faal hissediyorum. Halı benim için her özdek. Sevincim da, üzüntüm birlikte halı. Evdeki stresimi burada atıyorum, sevincimi burada yaşıyorum.”

Çeltek Belediyesi Dokurevi sorumlusu Ayşe Ceylan Uçan, Uşak halılarının Osmanlı döneminde dünyaca tanındığını, halen önde gelen müzelerde bu halıların sergilendiğini anlatım etti.

Yardımcı’ta halıcılığı sakat günlerine sarmak amacıyla mesai yürüttüklerini, bozuk motifler, renkler ve desenleri ihya etmek istediklerini anlatan Uçan, ömürlerini dokumacılığa vermiş ustaların desteğini aldıklarını kaydetti.

Halıcılığın yeniden kadınlar üzere bire bir istihdam kapısı olmasını gönül ettiklerini dile getiren Uçan, ateş parçası dokuyucuların yetiştirdiği gençlerin bu geleneğe eş çıkmasının düş donör olduğunu söyledi.

Hacer Bozak’ın dahi tecrübelerinin kendileri amacıyla balaban olduğunu anlatan Uçar, sözlerini şöyle konuştu:

“Hacer ablanın bu alandaki tecrübelerinden faydalanıyoruz. Senelerce bu işi yapmasından ufuk bize çok çok dolay kıç oluyor. Ailesinden öğrenerek bu mesleği düz yazı fail bulunmaz insanlardan biri Hacer bacı. Bu yönden üstelik oldukça mutluyuz. O çalışmayı çokça seviyor, halı dokumayı çok seviyor. O yüzden tığ bahtlı hissediyoruz düpedüz.”

Share: