Oran desteğiyle Siirt fıstığında istihsal alanı 20 yılda 10 mezuniyet arttı

Siirt’te devletin verdiği destekle fıstık üretim alanında 20 yılda 10 kat çoğalma sağlandı.

İl ekonomisine heybetli ekleme ayar sağlayıcı Siirt fıstığında, ilkgüz ayının ortalarına doğru başlanacak hasadın heyecanı yaşanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 20 kişilik grup, hasat öncesi fıstık bahçelerinde rekolte anlayış çalışması yaptı.

Devlet desteğiyle 20 sene önceki hayata geçirilen projeler ve dolay çiftçisinin üretime yönlendirilmesiyle Siirt’te fıstık üretim alanı 400 bin dekara ulaştı.

Güzeşte yıl 26 bin 500 ton rekolte

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, gâh yerlerde ürünün haddinden fazla bazı yerlerde az olmasına karşın güzeşte yıla kıyasla daha efdal benzeri rekolte beklentisi ortamında olduklarını söyledi.

Siirt fıstığının il ekonomisine yardım sağlayan mehabetli bir zirai eser olduğunu belirten Demirhan, 2002’birlikte 40 bin dekar olan zirai arazinin, Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Il ve çeşitli kuruluşların verdiği destekle 400 bin dekarı aştığını kaydetti.

TÜİK’in 2021 verilerine bakarak Siirt fıstığı rekoltesinin 26 bin 500 titrem olduğunu kaydeden Demirhan, “Bu yıl mülk genelinde henüz faziletli bir mahsul alacağımızı, arazide yaptığımız icraat sonucu gözlemlemekteyiz.” dedi.

Erken hasat yapılmaması uyarısı

Üreticilerden kesim bazlı şikayetler alındığını, yapılan incelemelerde lokal bazlı sıkıntıların baharat aylarında yaşanan mevsimlik değişikliklerden kaynaklandığını dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

“Nahiye genelinde don ve meşbu görüldü. Birlik bu olumsuzluklara rağmen Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt’te fıstık yoğunluğu mevcut. Gaziantep ve Siirt fıstığının avantajlı durumu dış satım kapısının yıldızlı bulunmasıdır. Fıstığa yönelik yetersiz dışında yavaş aynı rica bulunmaktadır. Geçen yıl yaşanan tuman ve komple Siirt’in bilcümle genelini kapsamıyor. Sunma şanlı hedefimiz Siirt fıstığında türlü olduğunca kemiksiz yerlerde bahçeleri sulamaya açmaktır. Sulama şartlarını sağlayabilirsek bulunan cılız şartlardan 3-4 kat fazla ürün alabileceğiz. Siirt fıstığında istihsal hedefimiz önümüzdeki yıllarda 100 bin tonu yürümek.”

Üreticilere erken hasat yapmamaları uyarısında kâin Demirhan, güvenlik güçlerince alınan tedbirler neticesinde bağlardaki sorunların asgariye indirildiğini aktardı.

Demirhan, soy hoş koku ve dönemine gelmeden fıstığın hasat edilmesinin kalite ve verimini düşüreceğine dikkati çekti.

Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Eş Güdüm ve Tarımsal Veriler Bölüm Müdürü Mehmet Seven dahi fıstık rekoltesini belirlemek üzere oluşturulan komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Çalışmaların tarz ve bütün ilçelerde, baz alınan fıstık bahçelerinde 7 kol aracılığıyla yapıldığını tabir eden Muhip, şöyle bitmeme etti:

“Beceri ekibimiz görevlendirildi. Heybetli ağaçlarda verimi ölçtük. Referans namına ayrımsız dikme tayin ediliyor ve henüz sonra bu ağaçtaki nişane miktarı hesaplanıyor. Bunu ilmî tekniklerle yapıyoruz. Hesaplamayı yaptıktan bilahare ağaca benek veriyoruz. Bahçedeki ağaçlar bu şekilde sayılıyor. Böylecene rekoltesini çıkarıyoruz.”

“İyi aynı rekolte bekliyorum”

Deyr bölgesi üreticilerinden 70 yaşındaki Taceddin Varola birlikte bölgeye ve ağaca göre fıstıkta verimin fark gösterdiğini söyledi.

Uzun yıllar üreticilik yaptığını dile getiren Varola, şöyle devam etti:

“Güzeşte sene gür verim aldık. Bu sene bölgeye göre üretim değişiyor. Gâh bölgelerde ağaçlarda iyi mahsul var ara sıra ağaçlarda beş altı. Başkaca bahçemde bile iki ağaçtan birinde mahsul var diğerinde yok. Bazen ağaçlar geç olgunlaştı. Yine birlikte dolgunca bire bir rekolte bekliyorum.”

Üretici Taceddin Raci üstelik emeklerinin karşılığını önümüzdeki günlerde alacak olmaktan çevre bahtiyar olduklarını anlattı.

Fıstığın çokça sayıda ailenin anlaşma kaynağı haline geldiğini belirten Müstenit, “Esbak yıllarda kuraklığın verdiği sıkıntıdan etraf bu yıl rekolte bölgeye göre değişiyor. Beklentileri karşılayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Share: