Özel çocuklarının eğitimi amacıyla Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Ev dışında faal Türk aileler, otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi için Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Otizm ve aksiyon bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan hususi iyileştirme ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi amacıyla hayvanların eğitime bütünleşmiş edildiği merkezde ferdî, duyum, oyun ve atla terapi gibi yöntemlerden bile faydalanılıyor.

“Özel eğitim üzere vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer önceki 4 yaşındaki oğlunun eğitimi üzere merkeze gelen Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, hususi eğitimin kısık ve edisyon benzeri proses olduğunu söyledi.

Bu konuda kilolu tıpkısı beyyine ve posta gösterenin gerektiğini tamlayan Kocaağa, “Devir haddinden fazla şanlı diyebilirim. Ana ve ağababa kendisine belli tıpkı yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel terbiye amacıyla araştırma yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz mevki tıp açısından geride olan bire bir mevki değil fakat proses Türkiye’ye göre elan dokunaklı işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel terbiye alanında sistemdeki balaban ayrımsız açığı dolduruyor. Burada torunlar haddinden fazla mutlu.” diye niteleyerek konuştu.

Tuğçe Şike birlikte 5 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel eğitim amacıyla vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan sülale dahi aldım. Eğitime sık sık geleceğimiz için aile almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Desise, oğluna tanılama konulduktan sonraları benzeri ay boyunca hususi yetişek merkezi için araştırma yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten hasbelkader bulduk. Şimdi ikinci ayımızı dolduruyoruz. Yumruk bire bir süreçti ama iyice ilerliyoruz. Özge gurbetçi ailelerle fena hâlde arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çok iyice diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Özel eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz”

Özel terbiye merkezinin yöneticisi Mehmet Uca Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel yetişek amacıyla Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına teşhis konulduktan bilahare arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayıcı aynı kurumuz. Tığ sadece hayvan terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim bilimi ahzetmek için buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin hususi terbiye alanında şanlı bir yere topluluk olduğuna belen ederek, hususi terbiye merkezlerinin aynı hastane değil, ayrımsız eğitim alanı namına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: