Özgecan Aslan’ın hayatlarını değiştirdiği ikizlerin hedefi Avrupa şampiyonluğu

Sazak’dahi darülfünun öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin arkası sıra savunma amaçlı tekvandoya başlayan ve güdük sürede haddinden fazla sayıda başarı elde fail koşa kardeşler Sair ve Öykü Özbey, Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor. Hikâye aracısız olarak şampiyonaya gitmeye doğruluk kazanırken, Başka üstelik seçmelerde elde edeceği başarıyla Avrupa Şampiyonasına gitmek istiyor. İkiz kardeşler bundan sonra Avrupa’dan şampiyonlukla görünmek isterken, nazik hedeflerinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirdiler.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 7 yıl önce darülfünun öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesinin arkası sıra koşa kardeşler Sair ve Hikâye Özbey’in ailesi, kızlarının kendilerini koruması için tekvandoya yollamaya karar verdi. 7 yılda birçok şampiyonaya katılan ikizler, geçmiş Balkan, peşi sıra Türkiye şampiyonu olurken, 3 yıl önceki üstelik milli takıma seçildiler. Herhangi Bir ikisi da Avrupa’da, Türkiye’yi hile ederken, Ayrıksı Özbey üçüncülüğün yanında 2 sene önceki de ikinci yerine kürsüde düz aldı. Tevakki Etmek amacıyla başladıkları sporda bundan sonra gözünü Avrupa şampiyonluğuna çaltı ikizler, antrenmanlarını geceli gündüzlü sürdürüyor. Serencam yapılan Türkiye Şampiyonasında birinci olan Hikâye Özbey Avrupa Şampiyonasına direkt gitme hakkı kazanırken, Gayrı Özbey dahi milli bando seçmelerinde böke yerine Avrupa’ya gitmek istiyor. Özbey kardeşler bundan sonra Avrupa’dan şampiyonlukla çalmak isterken, şişman hedeflerinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirdiler.

“Kendimizi sakınmak için başladık”

Öykü Özbey, bu spora ikiziyle alay malay 2015 yılında başladığını söyledi. Ercan Aldemir hocanın okullarına gelmesiyle spora bandaj duyduklarını dile getiren Özbey, “O dönemde tamlık Özgecan Aslan’ın olayı olmuştu. Tığ da kendimizi esirgemek amacıyla spora başladık. Bu süreç içerisinde bağımlı haddinden fazla sayıda başarılar elde ettik. 5 modül Türkiye şampiyonluğum var, Türkiye ikinciliklerim, üçüncülüklerim var. Balkan şampiyonluğum var. Acun Riyaset Kupasında ikinci oldum. en üst yapılan Ümitler Tekvando Şampiyonasında 53 kilogram kadınlarda bir numara oldum ve Avrupa Şampiyonasına aracısız katılma hakkı elde ettim” diye konuştu.

“Avrupa şampiyonu tevessül etmek istiyorum”

Demincek Avrupa Şampiyonasına hazırlandığını tamlayan Özbey, “Ayrımsız kez elan şampiyon olduğum amacıyla mutluyum. Türkiye Şampiyonasında 187 sporcu arasından özlük kulüp arkadaşımla birlikte finale kaldık. O kadar sporcu arkadaşların ortamında aynı kulüpten 2 sporcunun finale çıkması çok balaban başarı. Tabi kim başarılarımızın mimarı olan Ercan Aldemir, Fuatcan Aldemir ve Erdal Aldemir hocalarım yardımıyla buralara geldim ve zirvedeyim. İnşallah Avrupa Şampiyonasında üstelik ülkemi genişlik mebzul şekilde sahne yazar, Avrupa şampiyonu koyulmak istiyorum. Şu antrenmanlara devam ediyorum. Çokça bereketli şekilde hazırlanıyorum. Bağımlı öncelikle Avrupa şampiyonluğu, henüz sonradan ise dünya ve olimpiyat şampiyonu oluşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Farklı Özbey ise Özgecan Aslan’ın katledilmesinin peşi sıra bu spora başladıklarını vurgulayarak, “Kendimizi esirgemek için başladık. Ancak savunmanın beraberinde başarılar gelmeye başlayınca hırslandık. Şu temel büyüklüğünde 6 Türkiye şampiyonluğum, riyaset kupası şampiyonlukları, Avrupa ikinciliğim ve üçüncülüğüm bulunuyor. Önümüzde yapılacak olan Ümitler Milli Mızıka seçmesinde inşallah birinci olup, Ümitler Avrupa Şampiyonasına katılmak istiyorum. Orada dahi liyakatli tevessül etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“İkincilik yahut üçüncülük hedefim değil”

Şayet gitmesi durumunda kardeşiyle Avrupa şampiyonasına gideceği 3’üncü turnuva olacağına özen çeken Özbey, “İnşallah orada ülkemizi yer ferah şekilde oyun edeceğiz. Avrupa şampiyonasındaki hedefim banko birincilik. Çünkü daha çok ikincilik yahut üçüncülük benim hedefim değil, kesinlikle şampiyona. Henüz sonra dahi acun ve olimpiyatlarda ülkemi kesinlikle teşhir etmek istiyorum. Oralarda zirveyi görüp, şampiyon gelmek istiyorum” dedi.

Özbey kardeşlerle birlikte alıştırma özne Furkan Mütebessim de 2013 yılında bu spora başladığını kaydederek, “Bugüne kadar sayımsız Mersin Ağacı şampiyonluklarım var. Reislik kupasında üçüncülüğüm var. Bu sene gençlerde Türkiye şampiyonu oldum. İlk öğün Ümitler Türkiye Şampiyonasına katıldım ve üçüncü oldum. Demincek Ümitler Avrupa Şampiyonası seçmelerine gireceğim. Orada inşallah bir numara olup, Avrupa’dahi ülkemi tayin etmek istiyorum. Öncelikle Avrupa ve dünya şampiyonluğu hedefim var. Arkası Sıra ülkemizi olimpiyatlarda görünmek istiyorum” diyerek konuştu. – MERSİN

Share: