Palikarya basınından bomba sav: Girit’in güney ve batısındaki karasularının 12 deniz miline çıkarılma olasılığı masada

Ankara- Atina hattındaki gerilim her sabık periyot elan da yükselirken, Yunan basınında meydan alan bir argüman ortalığı fena karıştıracak üzere.

“YUNANİSTAN KARASULARINI GENİŞLETMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ”

Yunanistan’ın köklü im kuruluşlarından MEGA TV, Atina yönetiminin, Girit’in cenup ve batısındaki karasularını 12 deniz miline tarh olasılığını masaya koyduğunu argüman etti. Live News programı sırasında Nikos Evaggelato’ya açıklama özne gazeteci Christina Korai, Atina hükümetine dayandırdığı haberinde, Yunanistan’ın karasularını bollatmak amacıyla harekete geçtiği öne sürüldü.

DENDIAS: RASTGELE TIP İMKANI KULLANMAYA HAZIRIZ

Gazeteci Korai, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu genişlemenin Türkiye ile bakir tıpkısı soruna illet olabileceğini belirtirken, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise konuyla ait yaptığı açıklamada, “Gelişigüzel nev imkanı kullanmaya hazırız.” dedi. Yunanistan’ın müttefiklerine bilgi vermediği, buna esbabımucibe yerine ise, “Yunanistan’ın tek yönlü bire bir eylemi olduğu amacıyla hiçbir etmen olmadığını ve cumhurbaşkanlığı kararnameleri amade olduğunda direkt BM’ye sunulacağı” belirtildi. Türkiye ile Libya mutabakatına atıf yapılan haberlerde Atina’nın bu kararı bire bir ceviz kendisine kullanabileceğinin üstelik altı çizildi.

“VELI, DEYİM YERİNDEYSE PALIKARYA GÖLÜNE DÖNER”

Türkiye ile bakir aynı krize neden olabilecek değişmeyen, Yunanistan’ın karasularını 12 deniz miline çıkarmayı hedefliyor. 1936’dahi Lozan dengesini nakzen karasularının genişliğini 6 mile çıkaran Yunanistan, eğer hedeflerini yerine getirirse Iye, tabir yerindeyse benzeri Palikarya gölüne dönebilir. Yunanistan makul şerait bulur ve karasularını 12 mile çıkarırsa, Türkiye’nin Iye’deki açık deniz alanları oranı kestirmece yüzdelik 20’ye inecek, Türkiye’nin karasuları istila oranı yüzdelik 8,7’ye, Yunanistan’ın ise yüzde 62’ye çıkacaktır.

Share: