Pandemide zenginlerin gözdesi olan 3 şehir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Pandemi döneminde global para miktarı yükselirken, zenginlerin sayısı birlikte arttı. Yapılan bir araştırmaya göre, serveti 30 milyon doların üzerinde olan bireylerin sayısı serencam bir yılda %10 yükseldi. Bu ebat bile müfrit emlaklara yönelik talebin büyümesine sebep oldu. Knight Frank’mağara aşırı taşınmazlar sektörünü izleyen Prime International Residential Index (PIRI) isimli endeksi, dünyanın yer fiyatlı 100 evini takip ediyor. Indeks 2021 yılında %8,4 yükseliş gösterdi ve 2008 yılından bu yana sunu iri almanak artış gerçekleşti.

Knight Frank aracılığıyla hazırlanan raporda, “izlem edilen 100 aşırı taşınmazlar ortada, 2021 yılında yalnızca yedisi düşüş gösterdi. Lokasyonların %35’inde %10 ve üstünde yükselişler görüldü” dendi. Forbes’un haberine bakarak önce aşamada yükseliş, ikinci eve müteveccih kâm dolayısıyla gerçekleşti.

Demincek dünyada zenginlere ilgili olan 200 binin üzerinde ikinci ev var. Fakat bu çizgi bile değişiyor. Rapora göre, “ikinci evlerin elan mufassal müddet kullanılması 2021’mağara trendlerinden biri oldu. Elastiki mesai yaygınlaşırken eş sahipleri detaylı süreler eksantrik tıpkı lokasyonda seyretmek istedi.”

Dijitalleşmenin bile etkisiyle ikinci evler, birinci evlere dönüştü. İşte 2021’da zenginlerin gözdesi olan şehirler.

1. Dubai

Dubai’de taşkın yurt pazarı geçtiğimiz yıl %44,4 yükseliş göstererek, tekmil şehirlerden iri aynı artış kaydedildi.

Değeri 10 milyon dolar ve üzerindeki emlaklara kâm az çok nazik oldu. Normal koşullarda bu segment, Dubai’nin yurt piyasasının %2’sini oluştursa birlikte, geçtiğimiz sene dört kata mümasil artışla %7’ye yükseldi. Knight Frank, “Birleşik Fellah Emirlikleri’nin pandemi önlemleri, ruhlu aşılama süreci ve yıpranmamış vize girişimleri ile hesaplı reformları arsıulusal gayrimenkul alıcılarının gözünde Dubai’nin çekiciliğini artırdı” dedi.

Geçtiğimiz yılın akıbet dönemlerinde Dubai say haftasını alışveriş-perşembe günleri arasına taşıdı. Bu da Knight Frank’e bakarak canlı faktörlerden biri oldu. Dubai’ye kafile fail zenginler beyninde Hollandalı tıpkısı saklı yazı milyarderi ve Hindistan’ın e-tecim milyarderi saha aldı.

2. Moskova

Dünyanın en aceleci büyüyen ikinci katmerli gayrimenkul pazarı Moskova oldu. Baş Döndürücü gayrimenkul fiyatları %42,4 yükseliş gösterdi. Fakat yükseliş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesi dönemde kaydedildi. Moskova’nın şiddetli taşınmazlar fiyatlarındaki yükseliş benzeri zamanda, piyasada geçmiş dönemlerde gerçekleşen düşüşlerle da şekillendi. Knight Frank, “2017 ve 2019 yılları ortada ölçüsüz emlak fiyatları %21 düşüş gösterdi, bu de piyasaların art noktası anlamına geldi” dedi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Moskova şehirde kıpırdak milyarderlerin sayısı açısından arz zengin dördüncü şehir. Bu milyarderler birlikte pandemi döneminde gayrimenkul alımlarına yöneldi. Dubai’bile olduğu kabilinden yurt stokundaki kısıtlamalar, faziletli arzu karşısında fiyatlarda kaba yükselişi yanında getirdi. Demincek Rusya’nın zenginlerini meram alan yaptırımlarla, Moskova’nın ölçüsüz emlak piyasasının ati aylarda düşüşe geçmesi bekleniyor. Rusya’nın zenginleri şimdiden 126 bilyon dolar kaybetti.

3. Ün Diego ve BENDE

KUL’üstelik 2021 yılı sonunda 30 milyon doların üstünde servete sahip kişilere 23 bin gönül henüz eklendi. Bu artma zımnında katmerli emlak piyasası da yükselişe geçti. Fakat ülkenin gâh bölgelerinde performans daha erdemli oldu. ÇAKER’dahi yeryüzü büyük yükselişin görüldüğü site Ün Diego. Şehirde şiddetli taşınmazlar fiyatlarında %28,3’lük yükseliş görüldü. Brizolis Janzen & Associates Ortağı Jennifer Janzen, “bildirme berenarı kısıtlı, geçtiğimiz yıla göre %15 elan birkaç” dedi.

Los Angeles, Şan Francisco ve Seattle kadar şehirlerden bu şehre mevrut taleplerle birlikte fiyatlarda anif aynı yükseliş gerçekleşti. Janzen, “şehirli alıcılar dilek gösteriyor ve inanılmaz bütçeleri var” dedi.

Rus patronların ‘yaptırım’ uyanıklığı!

 

İngiltere sigorta sektöründe aranjman paniği

 

Dünyanın bildirme büyüğü! Rusya’ya hizmetlerini askıya aldı

 

Share: