Perre Antika Kenti’ndeki kazılarda 1800 yıllık adam iskeletleri bulundu

Kommagene Krallığı’nın ilkokul büyük kentinden, Adıyaman’daki Perre Antika Kenti’nde bitmeme eden kazılarda, 4 bireye ait tahminî 1800 yıllık iskeletlere rastlandı.

Perre Antika Kenti’nde 2001 yılında başlayan ve aralıklarla süren hafriyat çalışmalarında geçen sene Roma çeşmesi, nazik blokal taşlar, akarsu kanalları ve çeşitli mimarlık yapılar ortaya çıkarıldı.

Kazılar sırasında mozaikli alanın taraf kısmında tayin edilen mezarda ise 4 gence ilişkin 1800 yıllık iskeletler bulundu.

Müze Müdürü Mehmet Parafin, AA muhabirine, Perre’deki kazı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bu yıl 2. aşama kazılarının 4’üncü gününde sanduka tipli çukur bulunduğunu nâkil Parafin, “Hafriyat çalışmalarında aynı kapak ile karşılaştık ve bu kapağı kaldırdığımızda 4 bireye ilgilendiren âdem iskeleti bulduk. Bu iskeletlerin günümüzden 1800 sene öncesine ait olduğunu düşünmekteyiz.” dedi.

İl Özel İdaresi ile Türk Gün Kurumu desteği ile kazıların devam ettiğini anlatan Parafin, “Burada tahminî 6 açmada 30 işçi ile çalışmalarımız sürüyor. 3 maaş çalışmalarımızın sonucunda çokça sakil bire bir alanın açılacağını göreceğiz.” diyerek konuştu.

Parafin, çalışmalar sebebiyle ziyaretçi sayısında artım yaşandığını belirterek, “Bu sene ziyaretçi sayımız haddinden fazla efdal. Gelip burada kazı çalışmalarını aktif adına gören ziyaretçilerimiz var. Sabık yıllarda 10 bin ziyaretçi varken bu sene 23 bine yakın ziyaretçi geldiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: