PROF. DR. ALTUN MRNA AŞISININ HENÜZ HAVARI OLDUĞUNA DAİR BİLİMSEL KANIT VAR

EDİRNE Doktor Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Dünyanın hatırlı tıp dergilerinde yapılan çalışmalarda, hatırlatma dozunda inaktif virüs aşısı yaptıranlar ile hatırlatma dozu namına mRNA grubu virüs aşısı olanlar kıyaslandığında; mRNA aşısı yaptırılan gruplarda pahal çor tablosu, ahiret yolculuğu ve hastaneye yatış oranları henüz bağan olduğu ve daha apotr olduğu için bu yönde tıpkısı bilimsel iddia var dedi.

Edirne Doktor Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, koronavirüs salgınında akıbet dönemde yaşanan hikâye artışına dikkat çekti. Serencam 4 taban ilişkin grafiği paylaşan Altun, Vaka sayılarının düşüşüyle alay malay mayıs ayında günce vaka sayıları haftalık 7 binlere büyüklüğünde düşmüştü. Fenomen sayılarındaki artışlar haziran ayının son haftasıyla alay malay görülmeye başlandı. Haziran ayının sonuç haftasıyla gelişigüzel vaka sayılarında kilolu bire bir artış görülüyor. Temmuzun akıbet haftasında ise artım hızlanıyor. Bu Sağlık Bakanlığı web sayfasından haftalık yerine yayımlanan sayılardan oluşturduğum ayrımsız Türkiye malumat grafiği. Sahadaki meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ile birlikte Edirne’bile bile vakalar Türkiye verilerine benzer tarzda haziran ayının son haftasında vakalar yükselişe geçiyor temmuz ile gelişigüzel bu çoğalma belirginleşiyor. Ağustos ayının önce haftasında pahal bir zirve yaparak azalmaya başlıyor. Bu 5’inci dümen. Edirne’birlikte orak ayı ayındaki geçmiş artışlar ile birlikte günce hadise sayıları 150-200 bandına ulaşıyor. Grafikte siyah ile gösterilenler ise ölüm oranları. Hadise sayılarındaki artım ile birlikte ahiret yolculuğu oranlarında bile artma görülüyor. Ölüm sayıları şu an de haftalık 350 bandında bitmeme ediyor diye konuştu.

‘TOPLUMSAL HAREKETLİLİK HIZLANDIRIYOR’

Vaka artışını, toplumsal hareketliliğin çok fazla olduğu süreçlerin hızlandırabildiğini tamlayan Altun, Içtimai hareketliliğin çokça fazla olduğu süreçler hızlandırabiliyor. Temmuz ayındaki artışın sunu iri asıl etkili Kurban Bayramı. Ayrıntılı aynı tatil dönemi vardı. Bu tatil dönemi ile gelişigüzel güçlükle zarfında ortaya sâdır cıvıltı, insanların candan ortamlarda benzeri araya gelmesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Edirne üzere tıpkısı ayrıksı çalışkan 27 Temmuz’de biliyorsunuz Bulgar vatandaşları için kimlikle Türkiye’ye girişleri kararı alındı. Vakalardaki artma Edirne’ye ilgili tıpkı marifet olmadığı için bunu söyleme şansımız bulunmayan ama bu ticari anlamdaki cıvıltı bakıldığında sıkıntılı zarfında bile Edirne’ye gelmek üzere esnafların ofans ettiğini bile biliyoruz dedi.

‘EKİMDE 6’NCI DALGA OLABİLİR’

Teşrinievvel ayında okulların açılmasıyla 6’ncı dalganın birlikte gündeme gelebileceği uyarısında bulunan Altun, Ilk Teşrin ayında okulların açılması ve havaların serinlemesiyle gelişigüzel 6’ncı dümen gündeme gelebilir. Bizi koruyacak biricik şey aşılama. Türk Tabipleri Birliği önerdiği telkih takvimi içerisinde aynı ay duruluk ile 2 düze mRNA aşının yapılması ve 6 ay sonradan anımsatma dozunun yapılması gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın sayfasında bakıldığında telkih oranlarının düşüklüğünü görüyoruz. Ara 2021 itibarıyla Türkiye’deki ilkah oranına ile günümüz aşılama oranına bakıldığında kısaca 8 aya yakın bir müddet var ve takkadak yüzde 2’lik ayrımsız çoğalma var. Bu korkulu anlamda külfet demektir. Bakanlığın sitesinde bakıldığında 3’üncü doz aşılama geçerli yurttaş sayısı kestirmece 28 milyon olarak görülüyor. Oysaki kim bakıldığında 18 gözyaşı üstü Türkiye’deki 62 milyon nüfusunun yarısını birlikte oluşturmayacak düzeydedir diye konuştu.

Son bilimsel çalışmalara göre hatırlatma dozunun mRNA aşısı adına yapılması gerektiğini savunan Prof. Dr. Altun, Bibi tanıdık bu hastalıkla yeryüzü asıl madde, şifahane yatış ve ölümleri azaltmaktaki en şişman hareketli aşı atılmak. Son bilimsel çalışmalarda üstelik anımsatma dozunun pekâlâ mRNA olması gerektiği yönünde. Sair inaktif virüs aşılarının anımsatma dozunda koruyuculuğun diğeri ile aynı olmadığı biliniyor. Şu asıl büyüklüğünde aşı yapılan ülkeler içerisinde inaktif virüs aşısının kullanıldığı ülkeler var. Değme iki aşının kullanıldığı ve takkadak mRNA aşılarının kullanıldığı ülkeler var. Burada dünyanın etkili tıp dergilerinde yapılan çalışmalarda hatırlatma dozunda inaktif virüs aşısı yaptıranlar ile anımsatma dozu kendisine mRNA grubu virüs aşısı olanlar kıyaslandığında; mRNA aşısı yaptırılan gruplarda pahal hastalık tablosu, ölüm ve hastaneye yatış oranları daha bağan olduğu ve henüz havari olduğu için bu yönde benzeri ilmî kanıt var dedi.

Share: