Prof. Dr. Altun: mRNA aşısının henüz yardımcı olduğuna dayalı bilimsel iddia var

EDİRNE Hekim Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, “Dünyanın saygın tababet dergilerinde yapılan çalışmalarda, anımsatma dozunda inaktif virüs aşısı yaptıranlar ile hatırlatma dozu namına mRNA grubu virüs aşısı olanlar kıyaslandığında; mRNA aşısı yaptırılan gruplarda sakil çor tablosu, ölüm ve hastaneye yatış oranları henüz düşük olduğu ve elan yardımcı olduğu amacıyla bu yönde tıpkısı ilmî argüman var” dedi.

Edirne Otacı Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, koronavirüs salgınında serencam dönemde yaşanan vaka artışına dikkat çekti. Son 4 ayak tabanı ilişik grafiği paylaşan Altun, “Hikâye sayılarının düşüşüyle gelişigüzel mayıs ayında günce hikâye sayıları haftalık 7 binlere büyüklüğünde düşmüştü. Olay sayılarındaki artışlar haziran ayının akıbet haftasıyla alay malay görülmeye başlandı. Haziran ayının sonuç haftasıyla alay malay vaka sayılarında tehlikeli tıpkısı artma görülüyor. Temmuzun serencam haftasında ise artım hızlanıyor. Bu Sağlık Bakanlığı web sayfasından haftalık kendisine yayımlanan sayılardan oluşturduğum tıpkısı Türkiye olgun grafiği. Sahadaki meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ile alay malay Edirne’de da vakalar Türkiye verilerine eş tarzda haziran ayının akıbet haftasında vakalar yükselişe geçiyor temmuz ile gelişigüzel bu çoğalma belirginleşiyor. Ağustos ayının geçmiş haftasında pahal tıpkısı doruk yaparak azalmaya başlıyor. Bu 5’inci dümen. Edirne’üstelik temmuz ayındaki önce artışlar ile birlikte günce olay sayıları 150-200 bandına ulaşıyor. Grafikte yağız ile gösterilenler ise ölüm oranları. Hadise sayılarındaki çoğalma ile birlikte ölüm oranlarında dahi artma görülüyor. Ahiret Yolculuğu sayıları şu zaman dahi haftalık 350 bandında devam ediyor” diye konuştu.

‘TOPLUMSAL HAREKETLİLİK HIZLANDIRIYOR’Hadise artışını, sosyal hareketliliğin haddinden fazla fazla olduğu süreçlerin hızlandırabildiğini tamlayan Altun, “Sosyal hareketliliğin haddinden fazla çok olduğu süreçler hızlandırabiliyor. Temmuz ayındaki artışın arz nazik ana faal Kurban Bayramı. Mufassal tıpkı dinlence dönemi vardı. Bu tatil dönemi ile gelişigüzel ensiz ortamında ortaya sâdır elektrik, insanların samimi ortamlarda tıpkı araya gelmesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Edirne üzere benzeri değişik aktif 27 Temmuz’dahi biliyorsunuz Bulgar vatandaşları için kimlikle Türkiye’ye girişleri kararı alındı. Vakalardaki çoğalma Edirne’ye ilişkin tıpkısı vukuf olmadığı için bunu söyleme şansımız yok ama bu ticari anlamdaki zindelik bakıldığında dar içinde dahi Edirne’ye akmak için esnafların atak ettiğini üstelik biliyoruz” dedi. ‘EKİMDE 6’NCI NUMARA OLABİLİR’Ilk Teşrin ayında okulların açılmasıyla 6’ncı dalganın üstelik gündeme gelebileceği uyarısında kâin Altun, “Teşrinievvel ayında okulların açılması ve havaların serinlemesiyle alay malay 6’ncı dümen gündeme gelebilir. Bizi koruyacak biricik madde aşı. Türk Tabipleri Birliği önerdiği ilkah takvimi içerisinde aynı kamer ara ile 2 düze mRNA aşının yapılması ve 6 ay bilahare hatırlatma dozunun yapılması gerekiyor. Esenlik Bakanlığı’nın sayfasında bakıldığında telkih oranlarının düşüklüğünü görüyoruz. Fasıla 2021 bakımından Türkiye’deki aşılama oranına ile günümüz aşılama oranına bakıldığında kestirmece 8 taban mümasil benzeri müddet var ve çabucak yüzdelik 2’lik benzeri artım var. Bu yoğun anlamda ağırlık demektir. Bakanlığın sitesinde bakıldığında 3’üncü doz aşı uygulanan vatandaş sayısı tahminî 28 milyon yerine görülüyor. Meğerse kim bakıldığında 18 yaş üstü Türkiye’deki 62 milyon nüfusunun yarısını bile oluşturmayacak düzeydedir” diyerek konuştu.

Serencam ilmî çalışmalara göre anımsatma dozunun mRNA aşısı namına yapılması gerektiğini savunan Prof. Dr. Altun, “Hala bilinen bu hastalıkla sunma esas şey, hastane yatış ve ölümleri azaltmaktaki bildirme iri enerjik telkih doğmak. Serencam ilmî çalışmalarda de anımsatma dozunun mutlaka mRNA olması gerektiği yönünde. Değişik inaktif virüs aşılarının hatırlatma dozunda koruyuculuğun başkası ile benzeri olmadığı biliniyor. Şu asıl kadar aşı yapılan ülkeler içerisinde inaktif virüs aşısının kullanıldığı ülkeler var. Gelişigüzel iki aşının kullanıldığı ve yemeden içmeden mRNA aşılarının kullanıldığı ülkeler var. Burada dünyanın hatırlı tıp dergilerinde yapılan çalışmalarda anımsatma dozunda inaktif virüs aşısı yaptıranlar ile hatırlatma dozu olarak mRNA grubu virüs aşısı olanlar kıyaslandığında; mRNA aşısı yaptırılan gruplarda tehlikeli hastalık tablosu, ahiret yolculuğu ve hastaneye yatış oranları daha bağan olduğu ve elan havari olduğu için bu yönde aynı ilmî kanıt var” dedi.

Share: