Prof. Dr. Devlet Özkaya: “Çatal Ağız varyantı hala etkisini gösteriyor”

Prof. Dr. Oran Özkaya: “Çatal Ağız varyantı bibi etkisini gösteriyor”

SAMSUN – Sonuç günlerden yeniden artışa güzeşte güneş tacı virüs ölümlerini değerlendiren Ahşa Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Çap Özkaya, “Aramızda hala geçmiş dalgalarda çokça okkalı ölümlere öğün açan delta varyantının birlikte olabileceğini düşünüyoruz. Yani şuan ki ölümlerden şişman ayrımsız ihtimalle delta varyantı sorumludur” dedi.

Haftalık Koronavirüs Tablosu’na bakarak 25 Temmuz-1 Ağustos tarihleri beyninde Türkiye’birlikte 406 bin 322 kişinin testi zait çıktı, 337 can hayatını kaybetti. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Döş Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Izzet Özkaya, önceki dalgalarda yoğun ölümlere etken olan delta varyantının bugünkü ölümlerde birlikte etkili olduğunu belirtti.

“Ölümler büyük ihtimal ile çatal ağız varyantı”

Günümüzde kovide vabeste yaşanan ölümler ve umumi genişlik hakkında vukuf veren Prof. Dr. Oran Özkaya, “Resmi bire bir izah olmamakla bu arada bibi bu belli belirsiz geçirilen omicronun kullanılmamış varyantına karşın aramızda bibi geçmiş dalgalarda çokça ciddi ölümlere yol açan delta varyantının da olabileceğini düşünüyoruz. Yani şuan ki ölümlerden iri tıpkısı ihtimalle çatal ağız varyantı sorumludur. Korkulu bakımlarda yatan hastaların nazik tıpkısı kısmı da esasen kovide merbut yatan hastalar değil mütenevvi nedenlerle sakil bakıma yatıp eş anlı olarak kovide pozitif rastlanan hastalardır. Yani hastalar normalde saf ahiret yolculuğu dediğimiz felç, duygu hastalığı, akciğer hastalığı, vakayiname böbrek hastalığı gibi hastalıklar dolayısıyla sakil bakıma yatıp hayatlarını kaybeden kişilerde rastlanan kovid pozitifliği iri oranda ölen vakalar bunlardan oluşuyor” diyerek konuştu.

“Hastalığa yakalanmadım diyen herkesi etkilenecek”

Bulaşıcılık endeksinin haddinden fazla arttığını ifade eden Özkaya, “Anca bir bulaşıcılık endeksi var ki hızla tezce bilcümle Türkiye’dahi ‘ben bu hastalığa yakalanmadım’ diyen herkesi etkileyecek. Yıpranmamış tıpkısı varyanttan bahsediyoruz. Az Daha hem inaktif aşılarda hem dahi Biontech aşısındaki himaye farkını bu eskimemiş değişke ortadan kaldırdı. Aşıların koruma süreleri değişti. Şurası söyleyebiliriz ki ‘Sinovac’ ve ‘Turkovac’ kabilinden inaktif aşıların gözetim süresi Biontech bakarak daha güdük olduğu üzere dulda arasında ayırt olmamakla bu arada süreleri değişti. Hele itici algınlığı kabil geçirilen bu kullanılmamış değişke aşılar arasındaki koruma farkını da kaldırdı diyebiliriz. Tamam, vatandaşlarımız hangi yapacak? Eğer inaktif aşıların üzerinden 6 kamer geçmişse mutlaka Biontech olmalarını öneriyoruz. Biontech olanlarında alelhusus 60 yaş üstü kişilerde ‘Biontech’in üzerinden 6 kamer geçmişse yardımcı tek dozlarını olmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Covid-19 olan hastaların akciğer tomografilerini inceleyici Özkaya, “77 yaşında olan bire bir hastamız 4 düze Sinovac aşısı ergin ama kovid zait namına bize müracaatta bulundu. Hastada akciğer tutumu gözlendi. Ölçülü derecede akciğer tutulumu olmasına karşın tedaviyle ağız ağıza düzelip taburcu oldu. 69 yaşında olan tıpkısı hastamız 2 doz Sinovac 2 doz üstelik Biontech olmuştu. Hastamızda 77 yaşındaki hastamız kabil kovid pozitif ve akciğer tutulumuyla geldi. O da tedaviyle tamamen düzeldi ve taburcu oldu. Hele 2022 yılında aşılama olmamış kişilerin Sinovac bile olsa Biontech üstelik olsa kategorik hatırlatıcı dozlarını vurulmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı.Share: