Prof. Dr. Süleymanoğlu: Çocukluk çağındaki larpadak ölümlerin bildirme eke nedeni kalp kaynaklı

Sonuç dönemlerde çocuklarda görülen kalp krizi vakaları karşı değerlendirmelerde mevcut Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, erişkinlerde olduğu kabilinden çocuklarda dahi kalp aksesi vakalarının görülebileceğine, bu durumun kalıtımsal veya edinsel hastalıklara bağlı olabileceğine özen çekerek, çocukluk çağındaki patadak ölümlerin bildirme balaban nedeninin kalp kaynaklı olduğunu söyledi.

Seçme sene 100 bin çocuktan birinin duygu kaynaklı sebeplerle hayatını kaybettiğini belirten Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Bala Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, hastalıkların sadece yüzdelik 40’ının ilinek verdiğini söyledi. Süleymanoğlu, ailesinde 50 yaş altındaki kişilerde larp ahiret yolculuğu, çaba esnasında ahşa ağrısı, gaşiy yahut çarpıntı şikayeti olan çocukların spor öncesinde kontrol edilmesi üzerine uyardı.

“ÇOCUKLUK ÇAĞINDAKİ ANİ ÖLÜMLERİN ARZ ÖNEMLİ NEDENİ KALP KAYNAKLIDIR”

Çocuklarda tanıdık his krizlerinin yaş grubuna göre mübayenet göstereceğini tabir fail Prof. Dr. Süleymanoğlu, “2 gözyaşı altındaki çocuklarda bundan sonra kalple ait strüktürel bozukluklar olurken henüz ahir yaşlarda çocuklarda ortaya çıkan tartım bozuklukları, genetik emraz ve ruh huy hastalıkları duygu krizine öğün miftah. Akıbet yıllarda bu risk faktörlerine Covid enfeksiyonu dahi eklenmiştir. Vakit Kaybetmeden Covid hastalığı geçirirken değil, ayrımsız zamanda çor sonrasındaki altı kamer içerisinde de Covid ile ilişkili his sorunları ortaya çıkabilmektedir. Kalp dizem bozukluğu, kalıtım bilimi hastalıklar, his kasının zayıflığı ya üstelik kalınlığı yapılacak kardiyolojik tetkik ile ayırt edilebilir. Fakat araz vermeye gelince bu konuda az buçuk şanssızlık var diyebiliriz zira çocukların sunu fazla yüzde 40’ında duygu rahatsızlığı meydana gelmeden ilk araz verir” şeklinde konuştu.

“AİLEDE HIS HASTALIĞI NEDENİYLE KAYBEDİLEN BİRİ VAR MI BAKILMALI”

Prof. Dr. Süleymanoğlu, hastalığın belirti verdiği durumlarda ise ailelerin özen etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

“Âraz bayılma, bağır ağrısı, çabuk yorulma, çarpıntı olabilir. Bunlar görmezden gelinebilir evet dahi atlanabilir. Birdenbire ölümün olduğu ailelerde genetik yerine çocuk kardiyoloğu eliyle kollar da taranmalıdır. Voltaj ölçümü, EKG ile tıpkı değişmeyen verilebilir. Ama yer iyisi tıpkısı yavru kardiyoloğu marifetiyle yapılacak genel aynı etüt ile ekokardiyografik değerlendirmedir. Görülme oranı çokça bulunmaz olduğu üzere rutin aynı kontrol teklif etmek biraz masraflı ve uygulanması tahakküm tıpkısı yöntem olacaktır. Onun namına risk gruplarını belirleyip bu çocuklara banko bir sondaj beğenmek gerekir. Risk grupları ise ailesinde erken yaşta önsezi hastalığı dolayısıyla zayi olanlar, kalbinde doktor muayenesi sırasında üfürüm tespit edilen kollar, EKG’bile benzeri dizem sorunu fark edilenler, çabuk yorulanlar, gaşiy, ciğer ağrısı kadar şikayetler olan çocuklardır.

“Vehleten ölüme illet olan kardiyomiyopati (miyokart kalınlığı) çocuk doğduğunda hiçbir araz vermez. Kâhil dönemine mümasil zamanda belirgi verir. Bu emraz kalıtım bilimi kökenli olup sonra edinilmiş emraz değildir.”

“IHTISAS HASTASI OLANLAR DE BİRÇOK SPORU YAPABİLİR”

Sık sorulan sorulardan birinin bile ‘Çocuğumda ruh hastalığı var, spor yapması yasak mı?’ sorusu olduğunu belirten Süleymanoğlu, “Cevap şaşırtı tıpkı şekilde yarayışlı. Hızlı Hızlı herhangi bir çocuğun, kalp hastası olanların de yapabilecekleri sporlar bulunmaktadır. Spora ortaklık öncesi yapılan muayenede ne çocuğun, hangi sporları yapabileceği üzerine ayrıntılı ve kemiksiz değişmeyen verilmektedir” dedi.

“SPORA YÖNLENDİRMEDEN ÖNCEKI AİLELERİN DİKKAT ETMESİ MÜSTELZIM HUSUSLAR VAR”

Ailelere çocuklarına spor yaptırmaları tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Süleymanoğlu, spor öncesi ilgi edilmesi gerekenleri de şu sözlerle sıraladı:

“Çocukları spora yönlendirmeden önceki ailelerin özen etmesi müstelzim gâh hususlar var. Ailede 50 gözyaşı öncesi patadak kaybolma bulunuyorsa, çabuk yorulma, ahşa ağrısı, gaşiy kadar şikayetler varsa spora katılım öncesinde araştırma edilmesinde fayda var. Hikmet araştırı, tıbbı geçmişinin sorgulanması ile hastalıklarınküçük ayrımsız miktarı belirlenebilmektedir. Bu nedenle bir yavru kardiyolojisi uzmanı eliyle ekokardiyografi, EKG ve icabında efor testleriyle değerlendirilmesi önerilir.”

Share: