Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid vaka sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maatteessüf ölüm sayıları giderek artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid fenomen sayılarındaki artışın oranı azaldı ama maalesef ölüm sayıları anbean artıyor”

TRABZON – Ülkemizde alelhusus son günlerde sarih aynı çoğalma gösteren Covid-19 vakaları huzursuz etmeye bitmeme ederken, ahiret yolculuğu sayılarının çok olması ürkütüyor.

Güneş Tacı virüs Selen Oturmuş Üyesi ve Karadeniz Maharet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ciğer Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hikâye sayılarında yavaş benzeri artışın olduğunu ancak şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ölüm sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ölüm sayılarının anbean artmasının muhtemel aynı nitelik olduğunu kaydederek “Hadise sayılarında oldukça iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Ama maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu de muhtemel tıpkısı boyut” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu şimdi elan hafif benzeri artış var”

Şu anda Covid olay sayılarında artışın bitmeme ettiğini ancak çoğalma oranının azaldığını ifade eden Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Alay sonrası vakalarda dokunaklı bire bir artış oldu. Şu anda artış bitmeme ediyor ama artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda en azından o uzanım bulunmayan. Henüz belli belirsiz daha ılımlı benzeri artış var. Hikâye sayılarında oranla iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Amma maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu da beklenen tıpkısı durum. Çünkü ölüm hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Sayrı olduktan sonra süratle ahiret yolculuğu oluşmuyor. Zımnında şu anda rastladığımız ahiret yolculuğu rakamları iki üç hafta geçmiş hadise sayılarına uygun oluyor. O açıdan çok mucize değil beklenen tıpkısı format. Bildirme çığlık tarafı ölüm sayıları yani olay sayıları daha çok bence çokça koca değil. Çoğu emanet sınav yaptırmadığı üzere soy rakamı birlikte yansıtmıyor. O bakımdan hikâye sayıları üstünde çok ara vermek istemiyorum amma ahiret yolculuğu sayıları balaban. Şu anda Omicron sabık sene ve daha geçmiş yıldaki virüse göre henüz hafif hastalık yapıyor ama özellikle yaşlılar aşılanmamış olanlar ya da gailesiz üstelik olsa süreğen hastalığı olanlar maalesef gene çetin seyredip ölümcül sonuçlanabiliyor. Hakeza takip ettiğimiz güç hastalarımız var ölümler engelsiz bunu ortaya koyuyor. O bakımdan alelhusus yaşlı ya de güre bile olsa kronik hastalığı olanlar ya de cemi doz aşılı olmayanların kendisine özen etmesi geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

“Hikâye sayılarının düşeceğini amma Teşrinisani- Açıklık kabilinden yine artışa geçeceğini düşünüyorum”

Son Teşrin-Fasıla aylarında Covid-19 vakalarında gine tıpkı artışın muhtemel tıpkısı format olacağına özen çekici Özlü, “Şu anda bire bir hacim artışın sınırlandığını görüyoruz. Ego, pikin tamamlanıp yine kötü makul düşeceğini düşünüyorum. Ancak Son Teşrin-Mabeyin gibi gine tıpkısı artış beklenen bir uzanım. Genelde teneffüs enfeksiyonları bilcümle kış aylarında çoğalma gösterir. O de buna akıllıca adına seyredecektir diye niteleyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Riziko grubundakiler aşılarını dakikasında yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve yekpare düze aşılı olmayanlar için riskin bitmeme ettiğine ilgi çekerek “Yaşlılar, vakayiname hastalığı olanlar ve mecmu doz aşılı olmayanlar için risk bitmeme ediyor. Bu şahıslar kendilerini korumalı. Öncelikle hemencek aşılarını yaptırmalarını öneririm. Şayet akıbet aşıdan sonraları 6-7 ay geçmişse bu şahıslar katiyen hatırlatıcı eskimemiş tıpkı doz aşılama yaptırmalılar. Cıvıl Cıvıl, dar, havasız, sadık mekanlarda çok kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne akla yatkın adına takmalılar. Bu konuda titiz olmalarında avantaj var özellikle bu riziko grubu kişilerin. Bağımlı hepimizin ilgi etmesinde kazanım var amma gençseniz kronik tıpkısı hastalığınız yoksa cümle düze aşılı iseniz ‘Ego hastalansam de bunu belli belirsiz atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda durum öyle. Ama yaşlılar kronik hastalığı olanlar ve aşısız olanlar amacıyla maalesef bu kadar aksiyon yalın kat olmayabiliyor. Kimi Zaman ölüme revan ağırbaşlı vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 geçiren hastalarda detaylı süren sorunlar olabiliyor”

Covid-19 nâkil hastalarda ince mütemadi mesail olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, buyurmak tıpkı ayrı maslahat geçirdikten sonrada arada bir vakayiname değişiklikler temelli tadilat kalabiliyor amiyane tafsilatlı süren mesail olabiliyor. Bu açıdan bile takip ettiğimiz bayağı hastamız var başkaca ayaktan geçiren belli belirsiz geçiren hastalarda de aylarca devam eden mesail oluyor nefes darlığı olabiliyor. Halsizlik, kırıklık olabiliyor. Akciğerde mihman hasarlar ve ona bağlı oksijen tedavisi ayrıntılı müddet evde müvellidülhumuza ahzetmek zorunda artan hastalarımız var. Temas zaman bile tekmil iyileşmeyebiliyor mihman hasarlarla seyredebiliyor. Malul olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede oksijen tüpüne sadık daim olmak zorunda artan hastalarımız de var maalesef. Onun üzere ben atlatırım, hafif atlatırım sağlık maruf ne olacak grip kadar çor buyurmak bile seçme devir mümkün değil tedbirimizi almamız geçişsiz. Şu zaman itibariyle küçümseme sonrası artma piki tamamlanacak kadar duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor bulaşmaya bitmeme ediyor. Dolayısıyla kışla gelişigüzel ayrıksı teneffüs enfeksiyonlarında olduğu kabilinden Covid-19’da dahi ayrımsız çoğalma trendi beklenen tıpkısı uzanım. O açıdan bu iş münteha gibi davranmamakta kâr var. Celi havada mesafemizi koruyabiliyorsak sevgili yok. Merbut, mikro mekanlarda dolmuş, otobüs, dolgun transfer söz misali bunlardan aynı tanesi hakeza ortamlarda bulaşması çokça süssüz onun amacıyla dikkatli olmakta ve maskemizi kullanmakta kâr var.”Share: