Rize’de “Ilıca suyu” olduğuna inanılan suyun içmeye uygun olmadığı tayin edildi

Rize’de “Ilıca suyu” namına bilinen ve kâh kesimlerce yarayışlı olduğuna inanılarak makbul suyun çözümleme sonuçlarına göre içmeye akıllıca olmadığı bildirildi.

Rize Sağlık Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, vatandaşların çermik suyu olduğu düşüncesi ile merkeze mecbur Küçükçayır mevkiindeki kayadan sâdır suya ikbal gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Andon ılıca suyu diye niteleyerek bildik halkımızın üstelik bu amaçla faydalı olduğuna inanarak kullandığı suyumuz ile ilgilendiren yapılan ayrıntılı tetkik de suyun halihazırda içilmesinin akıllıca olmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple ilgilendiren kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde dahi vatandaşımızın suyu kullanmaya bitmeme etmesi konusunda suyun içilmesinin keyif açısından uygun olmadığını belirtir yazının ilişik yere asılmasına lüzumlu duyulmuştur.” ifadelerine saha verildi.

İçme suyu olarak geçer not suda sav yok

Bölgedeki çalışmaların bitmeme ettiği kaydedilen açıklamada, “Halkımızın gönül ettiği söz konusu suyumuz ile ilgili esasen galiba periyotlarla yeniden tahlil ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi durumunda halkımız bilgilendirilecektir. İlimiz genelinde nüfusunun nazik tıpkısı çoğunluğu vasıtasıyla içme suyu kendisine geçer not Andon kanalizasyon suyu ile ilgili ise rastgele tartı olmayıp, uyumlu tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rize’üstelik bire bir çok noktada köylerde düzlük altı sularının kullanıldığı rapor edilen açıklamada, “İçinde bulduğumuz mevsimin özelliklerinden etraf köylerimizde geçer not arıtılmayan, klorlanmayan ağır aksak suların bakımlarının haddinden fazla bol strateji edilmesi, antrepo temizliklerinin sıklıkla yapılmasının haddinden fazla büyük önem yer ettiğini benzeri kez daha ivedilikle anımsatmak isteriz.” bilgisi aktarıldı.

Share: